Facebook si ukládá i to, co nezveřejníte

Sleduje nonstop vše

Facebook si ukládá i to, co nezveřejníteNOVÉ
Ilustrační foto Foto: wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Největší sociální síť světa Facebook musí řešit další problém týkající se ochrany soukromí svých uživatelů. Po množství odhalených praktik, jako je poskytování dat tajným službám, přibyl k monitorování aktivity na Facebooku také nástroj, který nonstop sleduje úplně všechno, co napíšete do aktivních polí, a to i když text neodešlete.

Na tento problém upozornil server Information Age, který citoval zjištění technologického konzultanta Davida Higginse. Ten pomocí vývojářských nástrojů zjistil, že cokoli kdykoliv a kdekoliv na Facebooku napíšete, příkaz se zněním tohoto textu se okamžitě odešle Facebooku. V praxi to vysvětlil na vytvořené animaci.

„Uvědomil jsem si, že pokaždé, když začnu psát text ve statusovém poli, ihned se odesílá serverům Facebooku – aniž bych klikl na tlačítko odeslat,“ napsal ve svém blogu Higgins. „Je to úplně orwellovské a navíc nepohodlné. Jelikož si to teď už uvědomuji, jsem opatrnější na to, co píšu do textového pole.“

Facebook vás vidí, i když na něm nejste

Fakt, že Facebook zaznamenává i nezveřejněné texty, vyšel poprvé najevo v roce 2013. Tehdy Facebook chybu, jak podobné prohřešky proti bezpečnosti rád pojmenovává, uznal s tím, že se nejedná o plné zaznamenání textu, ale jen o impuls, že uživatel text smazal před jeho odesláním.

„Nemohu si nevšimnout nepříznivého dopadu, který toto nově nabyté vědomí má – cenzuruji si vlastní myšlenky kvůli entitě bez tváře, jako je Facebook,“ shrnul David Higgins.  

V obecném ustanovení pravidel Facebooku není specificky řečeno, jak bude obsah, který na síť vložíte, sdílen s mateřskými servery. Věta „Shromažďujeme obsah a jiné informace, které poskytujete, když tvoříte či sdílíte.“ vyňatá z podmínek Facebooku, tak může být jednou z těch, které tento nově zjištěný problém zaštiťují. 

Čtěte také: 25 tisíc Evropanů žaluje Facebook. Porušuje jejich soukromí

Facebook byl na začátku dubna obviněn také z toho, že shromažďuje obsah uživatelů, i když v síti jako takové nejsou přihlášeni. Pomocí HTTP cookies neboli kousků dat, které servery posílají internetovým prohlížečům, tak shromažďovaly data pomocí facebookovských nástrojů jako je např. možnost sdílet obsah webů na Facebook umístěných na různých webových stránkách.

Tento bezpečnostní incident označila společnost Facebook tradičně jako chybu, která byla neúmyslně do programů implementována. Problémy s ochranou osobních údajů a obsahu na Facebooku jsou trnem v oku nejrůznějších organizací. Belgická komise pro ochranu dat v této souvislosti vydalo americké firmě varování. Jinak ale nemá možnost Facebook přímo pokutovat.

V rámci EU by mohlo dojít k zlepšení situace, pokud projde navrhovaný zákon, který by firmy pokutoval až do 5% jejich ročního příjmu nebo 100 milionů eur v případech prokázání porušení ochrany osobních dat.

Čtěte také: Je pes kamarád, nebo jídlo? Petice hnula pravidly Facebooku

Sdílet:

Hlavní zprávy