25 tisíc Evropanů žaluje Facebook. Porušuje jejich soukromí

Žaloba proti gigantu

25 tisíc Evropanů žaluje Facebook. Porušuje jejich soukromíNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Sociální síť Facebook žaluje 25 tisíc jeho uživatelů kvůli porušení ochrany osobních údajů a podezření na spolupráci s americkou vládní agenturou NSA. Žalobu uživatelů, mezi kterými je i sto Čechů, bude projednávat vídeňský soud. Facebook se proti žalobě ohradil s tím, že nesouhlasí, aby případ projednával rakouský soud. 

Hromadnou žalobu vede rakouský 27letý právník Max Schrems, který je přesvědčený o tom, že Facebook shromažďuje osobní data, která uživatelé chtěli od sociální sítě vymazat a také údaje o lidech, kteří se k Facebooku nikdy nepřipojili. Schremsovi vadí i známé kliknutí na ,,like“, na českém Facebooku ,,To se mi líbí“, které podle něj také porušuje právo na soukromí. Kromě toho si je Schrems jistý, že Facebook tato data poskytuje americké Národní bezpečnostní agentuře (NSA).

Facebook, jehož šéf Mark Zuckerberg v roce 2013 obvinění o spolupráci s NSA popřel, se nyní snaží zabránit tomu, aby rakouské soudy žalobu projednávaly. Jeho právní zástupci před vídeňským soudem prohlásili, že žalovat Facebook ve své vlasti mohou jen uživatelé, což prý Schrems není. Podle nich se tak musí obrátit na soud v Irsku, kde má evropská divize Facebooku sídlo.

Schrems, který proti Facebooku vede kampaň od roku 2011, kdy byl ještě studentem práv, námitku Zuckerberga odmítá. Podle něj je žaloba záležitostí občanů, a proto by se měla projednávat v jeho rodné zemi. Obžaloba je namířená proti centrále Facebooku v irském Dublinu, kde jsou registrované všechny uživatelské účty mimo Kanadu a USA.

V rámci žaloby, ke které se připojili lidé z řady zemí, požaduje Schrems pro každého odškodné 500 eur (zhruba 14.000 korun). Zájem připojit se k žalobě má podle portálu wired.co.uk dalších 55.000 lidí, kteří se zaregistrovali pro případné druhé kolo procesu.

Schrems se o dodržování ochrany dat u Facebooku začal zajímat poté, co v roce 2011 požádal sociální síť, aby mu poskytla všechny údaje, které o něm uchovává. Na CD, které dostal, byl dokument s více než 1200 stránkami. V dokumentu byly i údaje, které Schrems již dříve vymazal.

Poté za méně než rok mladý právník zmobilizoval masové hnutí 40 tisíc evropských odpůrců Facebooku, kteří si po irské centrále společnosti vyžádali svá osobní data. Schrems pro svou platformu založil i internetovou stránku Europe Versus Facebook, kde se každý k jeho iniciativě může připojit.

Čtěte také: Světová média se spojila, aby bojovala proti Googlu a Facebooku

Sdílet:

Hlavní zprávy