Politické zemětřesení v Británii: euroskeptici přepisují dějiny

Vítězství euroskeptiků

Politické zemětřesení v Británii: euroskeptici přepisují dějinyEUROVOLBY
Nigel Farage Foto: Wikimedia.org
1
Svět
Sdílet:

Výsledky britských voleb do Evropského parlamentu se dají označit za „zemětřesení“ na britské politické scéně. Vítězem se stala euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP). Poprvé v moderní historii tak britské národní volby nevyhrály dvě největší strany, labouristé nebo konzervativci.

V roce 1994, když se UKIP poprvé zapojil do boje o křesla v Evropském parlamentu, získal pouhé 1 %. O dvacet let později se stává jednoznačným vítězem. Její lídr Nigel Farage už před volbami přivolával na britskou politickou scénu „zemětřesení“. Jeho sliby se nyní vyplnily.

UKIP získal celých 27,49 %, a porazil tak Labouristickou stranu (25,40 %) i Konzervativní stranu (23,93 %). Pravicový UKIP si jako primární cíl klade vystoupení Spojeného království z Evropské unie. 

Po dobu posledních 100 let v národních volbách vyhrávali buď labouristé nebo konzervativci. Až do teď. Farage považuje výsledek za „nejmimořádnější“ v britské politické historii. Farage pro BBC také dodal, že vítězství UKIP způsobí problémy všem lídrům předních britských stran, včetně premiéra Davida Camerona. 

„Nikdy předtím v historii britské politiky netriumfovala v národních volbách protestní strana,“ řekl pro deník The Guardian Farage, který má relativně blízké vazby na některé české politiky. Bývalý prezident Václav Klaus ho dvakrát přijal na Pražském hradě. V Praze se také Farage setkal s předsedou Strany svobodných občanů Petrem Machem.

K výsledkům voleb se vyjádřily i některé politické osobnosti. Bývalý britský premiér Tony Blair je okomentoval pro deník The Guardian. Vítězství UKIP by se nemělo podle Blaira brát na lehkou váhu. „Bylo by hloupé, kdyby se největší britské strany vítězství UKIP v národních volbách neobávaly,“ dodal Blair. Všichni Proevropané by podle něj měli tuto „zprávu od voličů“ vzít v úvahu.

Nadšená z výsledku očividně není ani německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní jsou výsledky voleb „pozoruhodné a politováníhodné“. Nejlepší reakcí na ně bude podle ní prosazování takové politiky, která bude ovlivňovat přímo životy voličů.

Spojením „politické zemětřesení“ nebo „politické tsunami“ jsou označované také výsledky voleb ve Francii. Zde triumfovala nacionalistická strana Národní fronta, která je také považována za euroskeptickou, v čele s Marine Le Penovou, dcerou někdejšího předsedy strany Jeana-Marie Le Pena.

Čtěte také: Rozhodnuto. Europarlament opět ovládli lidovci, posílili nacionalisté

Revoluce evropských šíbrů narazila na revoluci populistů

Sdílet:

Hlavní zprávy