Majdan dnes? Stále barikády a nekončící 'okupace'

památník revoluce

Majdan dnes? Stále barikády a nekončící 'okupace'FOTOGRAFIE
Zbytky barikád na Majdanu. Foto: Foto: Twitter/alina eprimian
5
Svět
Echo24
Sdílet:

Hromady pneumatik a dlažebních kostech, zkroucené kusy kovů, rezavějící karoserie a kusy dřeva, které stále leží na barikádách, jako kdyby se pořádková policie měla každou chvíli vrátit. Tak teď vypadá kyjevské Náměstí Nezávislosti, kterému se říká prostě jen Majdan. Reportáž přináší International New York Times.

Mezi zbytky helem, obvazů a dokonce krvavého oblečení procházejí turisté a fotí se troskami, které zde stále zůstávají. Ulice lemují fotky mrtvých demonstrantů. Jsou obklopeny svíčkami a květinami. Zatímco na východě Ukrajiny probíhají boje, Kyjev je klidný.

Stovky lidí stále žijí ve stanech v okolí náměstí. Vaří ve velkých hrncích na otevřeném ohni a sbírají dary pro dobrovolníky, kteří bojují na východě země. Pro jejich rozptýlení tu dokonce vzniklo basketbalové hřiště. Nedaleko něj stojí hlavní pódium, na kterém se dříve shromažďovali vůdci protestů, nyní se tu sporadicky konají hudební akce.

Někteří z lidí tady jsou bezdomovci a nemají kam jít. Většina z nich je tu ale z jiného důvodu. Jsou připraveni se znovu shromáždit a začít protestovat, pokud to bude potřeba.

Majdan jako živoucí památník

„Majdan by měl zůstat, říká Bohdan Zhurskij, který přijel do Kyjeva loni v listopadu. „Potřebujeme mít kontrolu. Pokud je budeme kontrolovat, nebudou moci polevit.“ Hovoří o novém vedení města i celé země.

Okupace kyjevského Náměstí Nezávislosti tak stále pokračuje. Náměstí se pomalu stává živoucím monumentem. Dokonce se zde i prodávají suvenýry. Většina z nich má ale spíše podnítit nechuť k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, jako např. toaletní papír s jeho podobiznou, než uctít památku.

Čtěte taky: Krym je na odpis. Už skoro oficiálně

Najdou se tu i lidé, kterým se stávající podoba Majdanu nelíbí a přejí si, aby byl vyklizen. Důvodem jsou například problémy se zápachem. Nikdo z nich nepopírá, že události na Majdanu byly historické, ale raději by centrum města viděli jinak, než jako uprchlický tábor.

„Vždycky se můžou znovu shromáždit, pokud bude potřeba. Neexistuje ale žádný důvod, proč by tady měli hlídat,“ říká Svitlana Klymenko z Běloruska, která přijela podpořit demonstranty loni v zimě. „Pokud chtějí zemi pomoci, ať jdou do války. Proč tady zůstávají jako vandráci?“

Čtěte také: Krym! Ukrajina! Mladí umělci z Ukrajiny vystavují v Praze

Dnešní podoba náměstí, ani celá situace na Ukrajině se nelibí ani Dmytru Sediakovi. „Část země je spokojena s převratem a část ho nepřijímá. A proto je teď válka.“

Turisté, kteří se přijeli do Kyjeva podívat a uctít památku mrtvých demonstrantů, jsou ale většinou z Majdanu nadšení. „Tohle je historie,“ říká Pavlo Huminiuk, který přijel ze západu země. „Tohle jsou opravdové barikády, takové jaké byly během bojů. Byly tady ponechány, aby lidé stále věděli.“

Čtěte také: Nová vize Majdanu: takhle by mohl vypadat

Sdílet:

Hlavní zprávy

Deset let od skoku Ivety Bartošové

KOMENTÁŘ

V pondělí 29. dubna uplyne přesně dekáda od chvíle, kdy zemřela zpěvačka Iveta Bartošová. Kdy nedaleko svého domu skočila pod vlak, a kdy se tak završil jeden ...

00:07