Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy už má přes 300 obětí

IZRAEL VERSUS HAMÁS

Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy už má přes 300 obětíAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Sedm Palestinců zahynulo a 20 dalších utrpělo zranění v noci na dnešek při novém izraelském leteckém útoku na jihu Pásma Gazy. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na palestinské lékařské zdroje. Počet obětí izraelské ofenzivy tak podle světových agentur již překročil 300. 

Dnešní útok zasáhl skupinu lidí, která se nacházela u východu z mešity ve vesnici Chán Júnis, upřesnil mluvčí palestinské záchranné služby. Tři oběti jsou podle něj z téže rodiny. 

Od začátku izraelské ofenzivy v palestinském Pásmu Gazy 8. července přišlo podle palestinského ministerstva zdravotnictví o život již přes 300 Palestinců. Dvě třetiny z nich tvoří civilisté, mezi nimi jsou ženy i děti. 

Pozemní ofenziva

Izraelské síly pokračují v pozemní ofenzivě, kterou v Pásmu Gazy zahájily ve čtvrtek. Agentura Reuters uvedla, že od čtvrtka si násilnosti v Pásmu vyžádaly 65 palestinských obětí, z nichž minimálně 15 bylo méně než 18 let. 

Izraelská armáda sdělila, že v Pásmu Gazy především ničí tunely, které palestinští radikálové používají k pronikání do Izraele, a také odpalovací zařízení, jimiž ostřelují izraelské území. Od začátku pozemní operace bylo z Pásma Gazy vypáleno nejméně 135 raket, nevyžádaly si ale žádné zraněné, napsala agentura Reuters. 

Americký prezident Barack Obama vyzval Izrael, aby se snažil omezit na minimum oběti z řad civilistů. Přesvědčení, že se Izrael bude tímto hlediskem řídit, prý Obama vyjádřil v předchozím telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Na mimořádné tiskové konferenci v Bílém domě věnované především katastrofě civilního letadla na východě Ukrajiny ale Obama zároveň jednoznačně podpořil právo Izraele na sebeobranu.

V pátek izraelská armáda oznámila první ztrátu ve svých řadách, dvacetiletého vojáka Ejtana Baraka ale zřejmě omylem zabili jeho vlastní kolegové, uvedla dnes agentura Reuters. Dnes je na Blízkém východě očekáván generální tajemník OSN Pan Ki-mun. 

Čtěte také: Izrael vs Hamás. Verze 3.0

Izraelská pozemní operace vyvolala ostrou kritiku Turecka. Premiér Recep Tayyip Erdogan podle listu Haarec obvinil Izrael ze státního terorismu, genocidy a ohrožování míru na Blízkém východě. Už ve středu přitom Erdogan přirovnal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a členy vládní koalice k Hitlerovi. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman v reakci obvinil Erdogana z "podněcování" a oznámil, že nařídil omezení diplomatické přítomnosti v Turecku na minimum.

Čtěte také: Poslankyni přirovnal k Hitlerovi. Izrael je tyran, míní turecký premiér

Izraelští vojáci mají v Pásmu zlikvidovat zejména síť tunelů, které palestinští radikálové využívají k pronikání do Izraele, což "se nedá uskutečnit jen ze vzduchu", řekl Netanjahu. "Terčem operace se dosud stalo 21 odpalovacích zařízení a devět tunelů," uvedly ozbrojené složky. List Times of Israel s odvoláním na nejmenovaný armádní zdroj uvedl, že operace se nyní soustředí jen na oblast do dvou kilometrů od hranic. Ofenziva by prý mohla trvat jeden až dva týdny.

Rakety dál létají na Izrael

Americký ministr zahraničí John Kerry v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem podle listu Haarec prohlásil, že očekává, že pozemní operace bude přesně cílená. Prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás žádá okamžité ukončení pozemní akce Izraele, která podle něj přinese jen další krveprolití a značně zkomplikuje snahy o dosažení příměří.

Na území Izraele, zejména do okolí města Ašdod, bylo od začátku pozemní operace vypáleno nejméně 50 raket z Pásma Gazy, nikdo ale nebyl zraněn. Úřady v izraelské metropoli Tel Avivu kvůli bezpečnosti zakázaly v centru města a v jižních čtvrtích o víkendu shromáždění více než 1000 lidí. Přísná bezpečnostní opatření platí i v Jeruzalémě, kam byly povolány policejní posily.

Celkem izraelské letectvo dosud podniklo více než 2000 náletů na cíle v Gaze. V bojích od 8. července, kdy operace Protective Edge (Ochranné ostří) začala, zemřelo podle palestinských zdrojů na 292 lidí a dalších nejméně 2200 utrpělo zranění. Radikálové z hnutí Hamas vypálili na Izrael přes 1500 raket a zabili jednoho civilistu.

Pomoc pro Gazu

České ministerstvo zahraničí oznámilo, že palestinským uprchlíkům, kteří museli opustit domovy, poskytne pomoc v hodnotě tří milionů korun. Mluvčí Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Chris Gunness podle AFP uvedl, že od zahájení izraelské pozemní operace počet lidí utíkajících z domovů už překročil 40 000. Útočiště nacházejí ve 34 centrech UNRWA v Gaze, agentura potřebuje na zajištění jejich základních potřeb 60 milionů dolarů (1,2 miliardy korun) na měsíc.

Významné izraelské nevládní organizace na obranu lidských práv dnes požadovaly vytvoření humanitárních koridorů pro evakuaci zraněných Palestinců. V dopise adresovaném ministru obrany Jaalonovi žádají i humanitární koridor pro přemístění Palestinců z bombardovaných zón do zabezpečených oblastí a zajištění toho, aby zdravotnické a záchranné týmy (v Gaze) mohly plnit své poslání bez ohrožení vlastních životů.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy