Kdo získá miliardy z ropy? Ministr Babiš rozhoduje o svých zájmech

střet zájmů

Kdo získá miliardy z ropy? Ministr Babiš rozhoduje o svých zájmechANALÝZA 1
Ekonomika
Sdílet:

Vláda Bohuslava Sobotky chystá zásadní změny na trhu s ropou. Připravuje vznik holdingu, který by spojil všechno od přepravy strategické suroviny, přes její zpracování v rafinerii, povinné přimíchávání biopaliv, skladování v zásobnících a hmotných rezervách až po prodej nafty a benzinu u čerpacích stanic.

Hlavním stratégem operace je ministr financí a majitel Agrofertu, který má v proměně domácího podnikání s ropou několikanásobný konflikt zájmů. V obchodu jde o desítky miliard korun a kontrolu strategického odvětví.

Stát mezi Poláky a Maďary

Stát by měl do připravovaného holdingu nějakým stylem vložit strategické firmy Mero, provozující ropovody, a Čepro s jeho zásobníky, přimícháváním biopaliv a sítí čerpacích stanic Euro Oil. Obě společnosti ze sta procent ovládá. Akcionářská práva vykonává nyní Andrej Babiš jako ministr financí.

Teď se hraje o to, jestli je do holdingu přímo vloží, a fakticky je částečně privatizuje, nebo je s ním jen spojí pevnými obchodními dohodami a regulovanými cenami. V této chvíli se rozhoduje, jestli kontrolu nad trhem s ropou převezme polská státní firma PKN Orlen, ovládající petrochemický holding Unipetrol, nebo dostane šanci maďarský taktéž státní MOL.

Andrej Babiš je s Poláky v ostrém střetu od chvíle, kdy si v roce 2004 Unipetrol od státu koupili a odmítli mu z něj prodat vybrané firmy.

Ve hře je i miliardový byznys velkých domácích skupin - Babišova Agrofertu a J&T. Andrej Babiš je s Poláky v ostrém střetu od chvíle, kdy si v roce 2004 Unipetrol od státu koupili a odmítli mu z něj prodat vybrané firmy. Ministr financí po nich v arbitrážích za nedodržení dohod žádal 20 miliard korun. Rozhodci mu ale přiznali jen necelé tři miliardy. Letos 24. ledna, pět dní před jmenováním vlády, soud znovu odmítl Babišovy nároky. Chvíli to vypadalo, že tím deset let dlouhý spor končí. Týdeník Respekt ale upozornil, že Agrofert se minulý čtvrtek odvolal k Vrchnímu soudu a miliardový spor se táhne dál. Babiš jen změnil právníky. Ve sporech s Orlenem ho dříve zastupoval advokát Radek Pokorný, přítel premiéra Bohuslava Sobotky. Po arbitrážních prohrách ho Babišova firma nahradila kanceláří Kocián, Šolc, Balaštík.

Druhý konflikt zájmu má Babiš přímo v Čepru, o němž z pozice ministra financí rozhoduje. Tato státní firma má dominantní podíl na přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Je klíčovým zákazníkem Babišových firem Preol, Ethanol Energy a Primagra. Od Agrofertu loni nakoupilo za více než miliardu korun. Biopaliv je na českém trhu přebytek a role Čepra je v obchodech zásadní. Druhým místem, kde se biosložky, jejíchž přimíchávání si Babiš ještě před vstupem do politiky vylobboval, je právě Poláky ovládaný Unipetrol, o nějž se ministr financí soudí. Skupina J&T je s 23,7 procenty druhým největším akcionářem Unipetrolu a usiluje o co nejlepší zhodnocení svého podílu.

Sobotkova vláda a především Andrej Babiš rozhodnou, jestli do nového ropného holdingu, Čepra a Mera pustí Poláky nebo Maďary. Podle informací serveru ECO24.cz Andrej Babiš už vyjednává se špičkami MOL, jimž se snaží český ropný byznys přihrát.

Záchrana rafinérií. Příležitost pro miliardáře

S nápadem na propojení celého podnikání s ropou do jeho holdingu od ropovodu po čerpací stanice, v němž by měl podíl stát, přišel už v Nečasově vládě ministr průmyslu Martin Kuba. Na taková spojení nejen u nás ale i jinde v Evropě tlačí majitelé rafinérií, aby jim tak stát pomohl ze ztrát. Evropské rafinerie mají zhruba o dvacet procent vyšší kapacitu, než je spotřeba. Tvrdě si konkurují, protože ropa se dá snadno dopravovat. Některým z nich hrozí zavření nebo živoření ve ztrátách.

Na budování celých řetězců od dopravy po konečný prodej intenzivně pracují a parcelují si trh. Podle Hospodářských novin se MOL dohodl s italskou Eni, že od ní převezme síť čerpacích stanic Agip. Už dnes ovládá pumpy Pap Oil a Slovnaft (celkem 150 stanic), tím se stane největším konkurentem Benziny (340 stanic), která přes Unipetrol patří právě Polákům z PKN Orlen.

Zájem ale může opadnout ve chvíli, kdy Orlen uvidí, že nemá šanci se dohodnout se státem na společném podniku, protože dá vláda jako partnerovi přednost MOL.

Je to další důležitý krok Italů při stahování z českého ropného trhu, kde prodělávají. Eni dosud drží 32,4 procenta v České rafinérské, kterou většinově ovládá Unipetrol. Poláci mají na jejich podíl předkupní právo. Nikoliv PKN Orlen, ale ministr průmyslu Jan Mládek oznámil v minulé pondělí agentuře Reuters, že Poláci jednají s Eni o koupi. Zájem ale může opadnout ve chvíli, kdy Orlen uvidí, že nemá šanci se dohodnout se státem na společném podniku, protože dá vláda jako partnerovi přednost MOL.

Andrej Babiš minulý týden pro HN odmítl, že by stát prodal podíl v Čepru. Prý se ale dá debatovat o Meru. To podstatně snižuje šance Orlenu a naopak posiluje MOL.

Alternativou k privatizaci Čepra je totiž budování ropného holdingu přímo v režii státu, k čemuž se podle dostupných informací přiklání právě ministr financí. Stát by v tomto případě od Unipetrolu vykoupil Českou rafinérskou nebo alespoň její rafinerii v Kralupech. Spojil by ji s Merem a Čeprem. A později by do holdingu hledal strategického partnera. Tím by se mohl stát právě MOL, jenž má mimo jiné další rafinerii ve slovenském Slovnaftu.

Otázkou pak zůstává, jak by na vytlačení z ropného byznysu reagoval PKN Orlen, jemuž by v Unipetrolu zůstal jen petrochemický byznys. Andrej Babiš v každém případě rozhoduje jako ministr o svém vlastním byznysu.

Čtěte také: Prodá vláda ropné firmy? Ve hře zájmy Babiše, Zemana i J&T

Sdílet:

Hlavní zprávy