Spadlo ruské letadlo s 220 lidmi. Piloti si prý stěžovali na motory

Havárii letadla nikdo nepřežil

Spadlo ruské letadlo s 220 lidmi. Piloti si prý stěžovali na motoryAKTUALIZUJEME
Lidé v St. Peterburgu marně čekají na letišti na spoj z Egypta. Foto: Foto: Reuters
3
Homepage
Echo24
Sdílet:

Zřícení ruského charterového letadla dnes na Sinaji nikdo nepřežil, sdělily egyptské a ruské úřady. Na palubě bylo 217 cestujících, včetně 17 dětí, a sedm členů posádky. Cestující podle egyptské vlády tvořilo 214 ruských občanů a tři Ukrajinci. Ačkoli egyptští záchranáři původně dávali pozůstalým naději, že trosek zaslechli sténání, kolem 13. hodiny už bylo jasno: žádný přeživší. Záchranáři už našli trosky airbusu i černou skříňku. Podle egyptských bezpečnostních složek nic nenasvědčuje tomu, že by byl letoun sestřelen, piloti si během předchozích letů stěžovali na motory.

Znepokojivá zpráva přišla v sobotu rána z Egypta. Agentura Reuters oznámila, že egyptští letečtí dispečeři ztratili kontakt s dopravním letadlem, které do Ruska putovalo s více než 200 pasažéry. Poslední kontakt s letounem se měl odehrát někde v prostoru nad Sinajským poloostrovem. V naprosté většina případů znamená taková zpráva jediné: letadlo se zřítilo. Už po několika minutách reagovaly egyptské úřady, že zpráva je falešná a kontakt s letadlem probíhá normálně. Jenže vše se opět obrátilo zpět k tragédii.

Ruský letoun s více než 220 lidmi na palubě se dnes zřítil v centrální části Sinajského poloostrova poté, co vzlétl z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře a mířil do Ruska. 

Další informace posléze potvrdily, že ruské letadlo se v centrální části Sinajského poloostrova skutečně zřítilo poté, co vzlétlo z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Postiženým letounem je Airbus A-321 s 224 cestujícími a členy posádky, který provozovala ruská letecká společnost Kogalymavia. Stroj mířil do Petrohradu. Podle egyptských zdrojů šlo o charterový let s 217 cestujícími a sedmi členy posádky. Letoun vezl převážně ruské turisty. Podle agentury RIA Novosti bylo mezi cestujícími 200 dospělých a 17 dětí. 

„Podle předběžných informací letoun Airbus A-321 společnosti Kogalymavia, letícím na trase Šarm aš Šajch-Petrohrad, odletěl v 06:51 moskevského času (04:51 SEČ). V 07:14 nenavázal kontakt s Larnakou (na Kypru) a zmizel z radarových monitorů. Na palubě bylo 212 lidí a sedm členů posádky,“ sdělil podle agentury TASS Sergej Izvolskij, mluvčí ruského úřadu pro kontrolu leteckého provozu Rosavia. 

Problémy s motory, nebo radiostanice?

Agentura TASS s odvoláním na káhirské mezinárodní letiště uvedla, že posádka letounu krátce před zmizením letounu z radarů žádala o přistání na nejbližším letišti. Hlásila problémy s radiostanicí. Stroj zmizel z radarů po 23 minutách od startu. Letoun byl v té době podle egyptských dispečerů ve výšce zhruba 9000 metrů. 

Interfax s odvoláním na odborný portál Flightradar24 uvedl, že letoun krátce před zmizením z radarů prudce klesl na výšku 1500 metrů.

Moskevský zpravodaj ČT uvedl, že příčinou havárie mohl být i technická závada. Jednalo se podle něj už o sedmnáctý let tohoto letadla v tomto týdnu. Piloti si prý již dříve stěžovali na problémy s motory. Zpravodaj ČRo v Egyptě uvedl, že trosky letadla se našly 35 kilometrů od letiště na pobřeží Středozemního moře, kde chtěl pilot zřejmě nouzově přistát.

Trosky se již našly

Káhira již vytvořila krizový štáb, který se bude neštěstím zabývat. Vyšetřovatele posílá na místo havárie i ruský prezident. Letadlo spadlo v hornaté, těžko přístupné oblasti Sinaje. Egyptští záchranáři již našli trosky stroje, z části trosek zaslechli prý dokonce sténání. Kolem 13. hodiny SEČ však TASS s odkazem na egyptské záchranáře uvedla, že se nepodařilo vyprostit žádného žijícího pasažéra.

„Letoun se po pádu rozlomil na dvě části. Jednu malou s ocasem stroje, která shořela, a jednu větší, která vrazila do skály. Vyprostili jsme nejméně sto těl a další jsou uvnitř,“ řekl Reuters jeden ze záchranářů. 

Příčina neštěstí není dosud známa. Podle egyptských bezpečnostních zdrojů nic nenasvědčuje tomu, že letoun byl sestřelen. Záchranáři už našli v troskách takzvanou černou skříňku s údaji o letu stroje. Ruská komise pro letectví oznámila, že zahájila vyšetřování ruských aerolinek.  

Hned zrána se vysvětlilo, proč egyptské úřady nejprve tvrdily, že ruské letadlo bezpečně opustilo jejich vzdušný prostor. Bylo to na základě sdělení ruské strany.

„Ruská strana nám sdělila, že letadlo, s nímž jsme ztratili kontakt, je v bezpečí. Prý kontaktovalo turecké letecké dispečery a nachází se v tureckém vzdušném prostoru,“ uvedl v prohlášení egyptský letecký úřad.

Přehled nehod ruských a sovětských letadel s velkým počtem obětí:

Dnešní nehoda ruského airbusu nad Sinajským poloostrovem, při které zřejmě zahynulo 224 cestujících a členů posádky, je nejtragičtějším leteckým neštěstím v historii ruské i sovětské aviatiky. 

200 obětí: 10. července 1985 – Havárie sovětského letadla Tupolev Tu-154 na vnitrostátním letu nedaleko uzbeckého Učkuduku si vyžádala 200 lidských životů. Příčinou byla chyba pilota.

178 obětí: 11. října 1984 – Letadlo Tu-154 sovětské společnosti Aeroflot se zřítilo při mezipřistání v Omsku. Při neštěstí zahynulo 178 lidí, z toho čtyři na letišti.


176 obětí: 13. října 1972 – Při havárii sovětské letadla Il-62 nedaleko Moskvy přišlo o život 176 lidí. Příčinu ve své době vůbec nejhoršího leteckého neštěstí se niky nepodařilo vyšetřit.

170 obětí: 22. srpna 2006 – Na východě Ukrajiny, asi 45 kilometrů severně od Doněcku, havarovalo ruské letadlo Tu-154 společnosti Pulkovo se 170 lidmi na palubě. Neštěstí nikdo nepřežil.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Deset let od skoku Ivety Bartošové

KOMENTÁŘ

V pondělí 29. dubna uplyne přesně dekáda od chvíle, kdy zemřela zpěvačka Iveta Bartošová. Kdy nedaleko svého domu skočila pod vlak, a kdy se tak završil jeden ...

00:07
×

Podobné články