Útočníci z Belgie chtěli pozabíjet policisty. Měli granátomety i uniformy

Teroristé v Belgii

Útočníci z Belgie chtěli pozabíjet policisty. Měli granátomety i uniformyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Belgická policie našla v bytech zadržených teroristů, z nichž 13 zatkla a dva zabila, kalašnikovy, granátomety, velké obnosy peněz a policejní uniformy. Ty měly útočníkům sloužit k maskování během plánovaných útoků na belgické bezpečnostní složky. Informaci na páteční tiskové konferenci potvrdil belgický státní zástupce Eric Van Der Sypt.

Ten také uvedl, že belgická vláda požádá Francii o předání dvou Belgičanů, které policie zatkla ve Francii v rámci vyšetřování skupiny belgických navrátilců ze Sýrie. 

Identita útočníků není známa

„Prozatím nedisponujeme dostatkem informací, které by vedly k oficiální identifikaci dvou zabitých mužů. Nejsme schopni ani říct, jestli právě oni patří do skupiny, která se před nedávnem vrátila ze Sýrie,“ řekl jeden z členů belgické prokuratury. Zároveň prozradil, že vyšetřování, které vedlo ke čtvrteční razii, probíhá už několik týdnů.

„Skupina (islamistů) se už chystala páchat teroristické atentáty, především zabíjením policistů na ulici a na komisařstvích. Byla to možná otázka hodin, maximálně několika dní," řekl na tiskové konferenci v Bruselu zástupce hlavního prokurátora Thierry Werts. Bez upřesnění uvedl, že většinu zatčených tvoří Belgičané. 

Členové zlikvidované skupiny počítali s útoky po celé Belgii, doplnil informaci jiný zástupce prokuratury Eric Van der Sijpt. Poznamenal, že operace v Belgii není součástí nějaké větší akce na evropské úrovni, jak se domnívají některá média. „Jedná se o výhradně belgickou operaci," zdůraznil. 

Čtěte také: Belgická policie zasáhla proti islamistům. Dva zastřelila

 Protiteroristická operace na různých místech začala ve čtvrtek v podvečer a dnes brzy ráno skončila posledním zatýkáním v Bruselu. „Operace v terénu skončily. Uskutečnil se velký počet razií. Nyní vyhodnocujeme poznatky. Policejní a justiční orgány poté uvidí, zda je třeba učinit nějaké další kroky," řekl belgický ministr zahraničí Didier Reynders. 

Při hlavním zátahu ve městě Verviers na východě země tři osoby, které se nedávno vrátily ze Sýrie, začaly ve čtvrtek večer střílet na příslušníky pořádkových sil, kteří palbu opětovali. Dva ozbrojenci byli zabiti a třetí zatčen. Nikdo nebyl zraněn, informovaly úřady. 

Útoky v Belgii a Francii nesouvisí

Operace v Belgii se uskutečnila krátce po krvavých útocích v Paříži, při nichž tři islámští ozbrojenci minulý týden zabili 17 lidí a sami při policejních akcích přišli o život. Podle Bruselu ale spolu události ve Francii a v Belgii přímo nesouvisí. 

„Není vazba mezi atentáty v Paříži a těmi plánovanými v Belgii. Atentáty v Paříži jen urychlily iniciativy v naší zemi," řekl ministr Reynders. 

I přes to se ale šéf Europolu Roba Wainwright upozorňuje, že se situace vyhrocuje: „Riziko teroristických útoků v Evropě je nyní tak vysoké, že je nesmírně náročné odvracet všechny potenciální hrozby.“ Podle něj představuje velký problém hlavně značný počet islámských extremistů, kteří nemají jednotné velení a útočí čím dál sofistikovaněji. „Dokonce i pro velmi dobře fungující protiteroristické úřady, jakými jsou třeba ty ve Francii, je velmi náročné zastavit každý jednotlivý útok," řekl Wainwright. Podle něj proto nyní musejí státy lépe spolupracovat, aby dokázaly teroristickým hrozbám předcházet. 

Europol tento týden varoval, že po boku islamistů na Blízkém východě v současnosti bojuje kolem 3000 až 5000 Evropanů, kteří mohou po návratu domů představovat obrovské riziko. Pravděpodobnost spáchání teroristického útoku občany EU je teď proto nejvyšší od 11. září 2001. 

Čtěte více: Belgie následuje Francii. Vyšetřuje islamisty spojené s terorismem           

 

O světe po útoku na Charlie Hebdo a dalších aktuálních tématech si přečtete v novém vydání Týdeníku ECHO.

 

 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy