Mluví za evropskou diplomacii, manžel je lobbistou Gazpromu

Mluví za evropskou diplomacii, manžel je lobbistou GazpromuNOVÉ
Federica Mogheriniová ve funkci ministryně zahraničí Itálie při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem (9. července 2014). Foto: Wikipedie
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Manželem tiskové mluvčí šéfky evropské diplomacie je lobbista Gazpromu, ruského giganta vyvážejícího zemní plyn. Tato informace vyvolala na půdě Evropské komise a především mezi novináři značné znepokojení. Evropská komise ale uklidňuje, že k žádnému konfliktu zájmů nedochází.

Catherine Rayová, mluvčí vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federici Mogheriniové, se na podzim roku 2013 vdala za Thomase Barros-Tastetse. Ten je společníkem v bruselské pobočce firmy G+, která lobbuje za zájmy největšího světového exportéra zemního plynu, Ruskem vlastněného Gazpromu.

Evropská unie uvádí G+ jako jednoho z hlavních klientů Gazpromu. Roční obrat mezi oběma firmami se blíží 350 tisícům euro. Barros-Tastets je jedním ze zaměstnanců firmy a disponuje akreditací pro vstup do prostor Evropského parlamentu.

V životopisu Barros-Tastetse umístěného na internetu se píše, že pomáhá “koordinovat evropskou část celosvětového konsorcia, které radí významné mezinárodní energetické společnosti v oblasti komunikace a veřejných záležitostí". Ač ona významná mezinárodní společnost není přímo jmenovaná, Barros-Tastetsovo jméno je v médiích často spojováno s Gazpromem. Bývá dokonce označován jako “konzultant evropských veřejných záležitostí“ pro tuto firmu.

Ostatně na konci října byl Barros-Tastets spatřen ve společnosti ruského ministra pro energetiku Aleksandra Novaka. Oba muži se setkali v Bruselu, kam Novak zavítal na jednání o podmínkách dodávek zemního plynu.

'O zaměstnání manžela nás informovala'

Margaritis Schinas, mluvčí Evropské komise, který se podílel na schvalování Rayové do její nynější funkce, v písemném vyjádření pro Radio Free Europe uvedl: ,,Rayová Evropskou unii informovala o profesionální kariéře svého manžela, včetně jeho práce pro Gazprom.“ Schinas dále dodal, že Rayová v průběhu výběrového řízení dodržela etický postup předepsaný Evropskou komisí.

Upozornil také na fakt, že do kompetencí Rayové patří tisková vyjádření o Africe, Latinské Americe a zemích Perského zálivu, zatímco její kolegyně Maja Kocijancicová se zaměřuje na Evropské země včetně Ruska. ,,Z toho důvodu nevěříme tomu, že by došlo k potenciálnímu konfliktu zájmu s jejími povinnostmi," píše se v prohlášení. Rayová se k celé záležitosti odmítla vyjádřit.

Nezkušenost evropské ministryně zahraničí

Edward Lucas z týdeníku The Economist svou obavu z nepřímého spojení Rayrové s Putinem vyjádřil již dříve. Ostatně The Economist ostře kritizoval také výběr Mogheriniové na post vysokého představitelky z důvodu jejích sympatií k Rusku. ,,Zdá se, že má Putina ráda, že si s ním dobře rozumí a nevidí svět z perspektivy zemí EU sousedících s Ruskem," psal týdeník.

Bývalá italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová představuje poměrně kontroverzní náhradu za Catherine Ashtonovou, kterou na tomto postu vystřídala k 1. listopadu. Kritici Italce vyčítají její politickou nezkušenost. Jedenačtyřicetiletou levicovou političku si za ministryni zahraničí vybral premiér Matteo Renzi v letošním únoru. Jen o několik měsíců později nahradila díky jeho úspěšnému lobby Ashtonovou.

Italský premiré Renzi byl jediným premiérem zemí EU, který v průběhu říjnového summitu v Bruselu vystupoval proti sankcím uvaleným na Rusko. Renzi také mimo jiné podporuje vybudování plynovodu, který by zajistil Itálii dodávky plynu přes Řecko, Bulharsko, Srbsko a Rumunsko.

Čtěte také: 

Chci Palestinský stát do pěti let, říká nová šéfka zahraničí EU

Sdílet:

Hlavní zprávy