V Polsku exhumují ostatky exprezidenta Kaczyńského. Kvůli vyšetřování

NEHODA NEBO SPIKNUTÍ?

V Polsku exhumují ostatky exprezidenta Kaczyńského. Kvůli vyšetřováníNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

V rámci vyšetřování katastrofy polského vládního letadla v ruském Smolensku před šesti lety se v pondělí uskuteční exhumace ostatků exprezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti Marie, pochovaných v katedrále na krakovském hradu Wawel. Ostatky by se měly zpět do sarkofágu vrátit v pátek 18. listopadu.

Vyšetřovatelé převezou ostatky prezidentského páru ke zkoumání do budovy soudního soudního lékařství lékařské fakulty Jagellonské univerzity v Krakově. V průběhu celého následujícího roku je v plánu exhumace dalších 81 ostatků obětí smolenské tragédie.

Tento kontroverzní krok se podniká z iniciativy vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), v jejímž čele stojí Kaczyńského bratr-dvojče Jaroslaw. Ten má podezření, že bratr se u Smolenska nestal obětí letecké nehody, jak tvrdily výsledky předchozího vyšetřování, ale atentátu připraveného v polsko-ruském spiknutí.

Ke spekulacím přispívá i fakt, že trup zříceného letounu stejně jako dokumentace o nehodě zůstávají stále v Rusku. Poláci se snaží trup Tupoleva i dokumenty dostat do své země, aby je mohli podrobit vlastnímu vyšetřování.

K exhumaci dojde dnes okolo 18. hodiny pouze za účasti vyšetřovatelů a duchovních. Spekuluje se, že se možná dostaví i bratr zesnulého prezidenta. Wawel bude po celý den uzavřen veřejnosti, do objektu se nedostanou ani novináři.

Spolu s prvním párem ve vládním letounu, který se roztříštil v dubnu 2010 při pokusu o přistání na smolenském letišti, zahynulo mnoho dalších příslušníků polských elit. Celá delegace měla uctít památku tisíců zajatých polských důstojníků, povražděných stalinskou tajnou policií na jaře 1940.

Polská veřejnost je v této věci rozdělená na dva tábory: jedni považují rušení klidu mrtvých za „ostudnou“ součást politického boje nynější konzervativní vlády s liberálními předchůdci, druzí naopak doufají, že exhumace a další vyšetřování povedou k odhalení pravdy o národní tragédii.

„Je to nesmírně citlivá záležitost. Mnoho rodin chce znát pravdu, jiné by raději neprožívaly tragédii podruhé,“ uvedl již dříve o exhumacích krakovský metropolita, kardinál Stanislaw Dziwisz, který býval nejbližším spolupracovníkem zesnulého polského papeže Jana Pavla II.

Předchozí vyšetřování přičetlo katastrofu špatnému počasí u Smolenska a lidským chybám. Nynější vyšetřování má podle prokuratury napravit „chyby a opomenutí, spáchané před šesti lety“.

Čtěte také: Polsko slaví nezávislost, Varšava demonstrovala

Sdílet:

Hlavní zprávy

Jsem ústavní soudce, kdo je víc?

KOMENTÁŘ

Ústavní soud rozhodl, že napříště na matrice úředně vedený muž může rodit děti, protože si může ponechat svou ženskou dělohu. Fajn, je to věc vkusu a elementárn ...

00:01
×

Podobné články