Máme právo jíst i nezdravě, vzkazují středoškoláci ministryni

VYHLÁŠKA O NEZDRAVÝCH JÍDLECH

Máme právo jíst i nezdravě, vzkazují středoškoláci ministryniNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: shutterstock.com
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Česká středoškolská unie se ostře ohradila proti vyhlášce ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), která si klade za cíl omezit prodej nezdravých potravin na školách. Unie se totiž domnívá, že plošný zákaz prodeje nezdravého občerstvení nepovede ke zlepšení stravovacích návyků studentů, ale ke krachu školních bufetů. Vadí jí i to, že dospělí žáci by se nemohli svobodně rozhodnout, co si ve škole koupí. Unie proto sepsala otevřený dopis adresovaný ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD).

Podle vyhlášky MŠMT, která by měla vstoupit v platnost na začátku příštího školního roku, by ze školních bufetů a automatů měly vymizet například ovocné jogurty, tavené sýry, sladkosti a nebo ochucené vody. Vyhláška by rovněž měla omezit obsah tuku a soli v jednotlivých potravinách. V praxi by to znamenalo, že například v obložených bagetách by nesměla být hořčice, kečup ani majonéza.

Takový přístup je ale podle České středoškolské unie poměrně nešťastný. „Ačkoliv podporujeme myšlenku boje proti obezitě, navrhujeme konstruktivnější přístup ke zdravé výživě namísto nekoncepčního striktního zákazu. Obáváme se, že v současné podobě povede vyhláška postupně k úplnému vymizení doplňkového prodeje potravin v bufetech a automatech, na které je ale velká část středoškoláků zvyklá,“ uvádí v otevřeném dopisu.

Zástupci středoškoláků proto představili tři požadavky. Požadují například, aby vyhláška platila pouze na základních školách. „Přejeme si mít na středních školách zdravé potraviny, nicméně navrhujeme rozumnější cestu, která nebude omezovat dospělé a téměř dospělé žáky,“ říká 2. místopředsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová.

Druhý požadavek je ten, aby stát pomohl učinit zdravé potraviny, které jsou mnohdy dražší než ty nezdravé, cenově dostupnější. „Pokud by ministerstvo finančně podpořilo zdravé svačiny na školách namísto zákazu těch nezdravých, věříme, že bude cesta ke zdravému životnímu stylu mnohem přirozenější,“ uvádí v otevřeném dopisu.

Ve třetím a posledním bodě pak Unie navrhuje zaměřit se spíše na školní jídelny než na automaty a bufety. „Nedává smysl, aby byl zakázán prodej například müsli tyčinek nebo sladkého pečiva a přitom jsme měli dále k jídlu smažené řízky, karbanátky nebo guláše,” konstatuje předseda České středoškolské unie Štěpán Kment.

Otevřený dopis České středoškolské unie, což je studentský spolek, který zastupuje žáky více než 120 středních škol, do pátečního odpoledne podepsalo necelých pět stovek lidí. Případní zájemci se k dopisu můžou připojit na jejím webu. Podporu iniciativě České středoškolské unie vyjádřila například Asociace ředitelů gymnázií nebo Unie školských asociací ČR – CZESHA.

Čtěte také: Vyhláška proti běžencům? Jídelny musí povinně nabízet vepřové

‚Antikomunistickou‘ učitelku už řeší i ministerstvo školství

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články