NOVÉ

7 cílů, kde příště zaútočí teroristé. Rozvědce unikl tajný seznam

,

Kde ve Francii čekat teroristický útok?

Témata: , ,

Střelba v Evropském parlamentu, útok uneseným letadlem na výškové budovy v Paříži a nebo útok sebevraha na letišti v Toulouse. To jsou podle francouzské vojenské rozvědky scénáře, jak by mohl vypadat další teroristický útok na území Francie. Vyplývá to aspoň z interního dokumentu rozvědky, který získala veřejnoprávní televizní stanice France 3.

Příslušníci francouzské vojenské rozvědky sestavili seznam sedmi možných cílů, kde by v budoucnu mohli udeřit islamisté. Cíle vytipovali na základě elektronické komunikace radikálů. Zpravodajci se zaměřili především na internetová diskusní fóra a na internetové účty, jež patří lidem, kteří jsou na seznamu osob podezřelých z extremismu. Rozvědka kromě možných cílů určila i pravděpodobnou formu útoku na tom kterém místě.

Například budovu Evropského parlamentu ve Štrasburku se radikálové podle rozvědky chystají vystřílet. Střelbu pak očekávají i na letišti v Toulouse, kde by zároveň mělo dojít k sebevražedným útokům. Sebevražedného atentátníka opásaného výbušninami pak podle rozvědky lze očekávat i v Městském muzeu moderního umění v Lille.

Podle dokumentu francouzské rozvědky, který se podařilo získat veřejnoprávní televizní stanici France 3, by se ale teroristé mohli pokusit i o zopakování útoků 11. září – v dokumentu se hovoří o leteckém útoku na výškové budovy v pařížské obchodní čtvrti La Défense.

Pomocí letadel či dronů by pak teroristé podle zpravodajců mohli zaútočit i na přístav v Marseille. Poslední dva možné cíle představují rafinerie v oblasti Lyonu a visutý most Le Pont de Saint-Nazaire, který se nachází v severozápadní Francii.

Zpravodajci ale v dokumentu upozorňují, že v tuto chvíli nemají informace, které by nasvědčovaly, že se teroristé chystají v nejbližší době zaútočit přesně na těchto místech – uvádí jen, že tyto cíle se jeví jako pravděpodobné s ohledem na internetové aktivity extremistů.

Když televizní stanice France 3 informovala o dokumentu vojenské rozvědky, ohradilo se proti tomu francouzské ministerstvo obrany. To uvedlo, že se jedná o dokument, který měl sloužit pouze ke cvičení zpravodajců. Zdroj zevnitř ministerstva, ale stanici France 3 autenticitu dokumentu potvrdil, když uvedl, že se jedná o skutečnou analýzu vojenské rozvědky, která měla za cíl vytipovat budoucí cíle radikálů.

Autenticitu dokumentu podle stanice France 3 dokazuje i to, že jen o den dřív, než ho získala k nahlédnutí, proběhlo bezpečnostní cvičení v rafinerii u Lyonu. Policisté zde simulovali útok s pomocí vozidla naplněného výbušninami. Vozidlo naplněné výbušninami je přitom přesně ten typ útoku, o kterém v souvislosti s rafinerií hovoří zpravodajci v dokumentu.

Čtěte také: Zachránil návštěvníky Bataclanu. Francouzi mu chtějí udělit občanství

Premiér Francie: Evropa nemůže přijmout všechny. Migrace ji ohrožuje

Přejít na diskusi