Povstalci nepustili kontrolory OBSE do Debalceve

Příměří na Ukrajině

Povstalci nepustili kontrolory OBSE do DebalceveAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Východoukrajinští povstalci zabránili členům mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v cestě do obleženého Debalceve, které je považováno za kritickou zónu pro osud nově vyhlášeného příměří na Donbasu. Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin dnes na tiskové konferenci v Kyjevě řekl, že přes veškeré úsilí se evropští kontroloři do města nedostali. Informaci potvrdila i OBSE. Podle evropských státníků je dodržování příměří uspokojivé. 

„Přes veškerou snahu se tam bohužel nedostali, řekli jim, že je tam nepustí,“ uvedl ukrajinský ministr. Mluvčí povstalců Eduard Basurin krátce před tím oznámil, že strategicky důležité město neleží na frontové linii, ale uvnitř povstaleckého území. Zastavení palby se na ně prý proto nevztahuje. „Můžeme samozřejmě Debalceve ostřelovat, vždyť je to naše území,“ řekl novinářům Basurin.

Podle obyvatel žijících v blízkosti města se v Debalceve střílí, ozývají se exploze a dávky z automatických zbraní. Oběti na životech zatím hlášeny nejsou.

Čtěte také: Na východě Ukrajiny je klid, lokální přestřelky ale neustaly

Klimkinovy informace později potvrdil i šéf pozorovatelů OBSE Ertuğrul Apakan. Příměří podle jeho vyjádření za posledních 12 hodin obě strany v podstatě respektují, evropští kontroloři ale zaznamenali ostřelování Luhansku a hlavně řadu incidentů u Debalceve. Misi OBSE separatisté do města odmítli vpustit, řekl turecký diplomat.

Debalceve má v mírových dobách asi 25.000 obyvatel, dnes jich v polozničeném městě žije slabá pětina. Okolí Debalceve obsadili povstalci, kteří se z důležité železniční křižovatky ležící mezi Doněckem a Luhanskem usilovně snaží vytlačit asi pětitisícovou ukrajinskou posádku.

Podle dohod uzavřených ve čtvrtek v běloruském Minsku má po dnešním zastavení palby do dvou týdnů následovat stažení těžké bojové techniky desítky kilometrů za linii fronty. Na plnění dohod má dohlížet kontrolní mise OBSE, která má v současné době asi 500 lidí.

Ukrajina válečný stav zatím nevyhlásí

Velení ukrajinské armády zatím nevidí důvody pro vyhlášení válečného stavu, o jehož zavedení hovořil v minulých dnech prezident Petro Porošenko pro případ nezdaru dojednaného příměří. Podle generálního štábu ukrajinské armády se dosavadní případy porušení klidu zbraní omezují na lokální incidenty a provokace separatistů. Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes prohlásil armádní mluvčí Vladyslav Selezňov.

Čtěte také: Dvě videa ruských studentů. Jedni hájí Kreml, druzí se za Rusko stydí

Ukrajinská armáda bude na útočné akce povstalců odpovídat až v případě, že budou jejich zjevným terčem ukrajinské jednotky nebo civilní objekty, prohlásil Selezňov. Dosavadní palba je podle něj vedena bez očividného taktického cíle.  

Evropští státníci: dodržování příměří je uspokojivé

Francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko během telefonní konference konstatovali, že příměří na východě Ukrajiny je v zásadě dodržováno. Informoval o tom Elysejský palác. 

Státníci v telefonickém rozhovoru „konstatovali, že dodržování příměří“ na východě Ukrajiny „je celkově uspokojivé navzdory místním incidentům, které se musejí urychleně urovnat“, informoval úřad francouzského prezidenta. Rozhovor se údajně uskutečnil několik hodin poté, co příměří vstoupilo v platnost.

Čtěte také:​ Putin po telefonu ujistil, že bude respektovat příměří

Sdílet:

Hlavní zprávy