Česká studentka jako agent německé kontrarozvědky mezi radikálními islamisty

Lovkyně islamistů

Česká studentka jako agent německé kontrarozvědky mezi radikálními islamistyNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Třebaže je křesťanka, díky svému zájmu o náboženství chtěla poznat fundamentalistickou odnož islámu – salafismus. Česká dívka studující v Německu se proto vypravila do mešit, které tajné služby označují za líhně džihádistů. Tam ji šokovalo, jak někteří muslimové odsuzují demokracii a naopak podporují ozbrojený džihád. Rozhodla se proto, že tyto informace předá německé civilní kontrarozvědce. A nakonec pro ni pracovala jako informátorka dva roky. Na případ české studentky upozorňuje pondělní vydání MF DNES.

Dnes čtyřiadvacetiletá Češka, jejíž jméno MF DNES zná, ale z bezpečnostních důvodů jej nechce zveřejnit, studovala v Německu dva roky česko-německá studia. Kromě studií pracovala pro neziskovou křesťanskou organizaci a ve volných chvílích se modlila v nikábu v mešitách. „Poprvé jsem šla do mešity al-Nur v Berlíně. Cudně jsem se ustrojila, našla tam dívky v nikábu a řekla jim, že mě islám zajímá. Nejprve byli všichni nedůvěřiví, jestli nejsem novinářka, ale jakmile jsem řekla, že bych chtěla konvertovat, otočili,“ vzpomíná na svou první zkušenost s muslimy mladá žena.

Čtěte také: V Berlíně je 700 radikálních islamistů, polovina připravena útočit

Po několika týdnech modlení a návštěv školy Koránu v domě imáma na oko konvertovala a současně se přesvědčila o tom, že někteří imámové a muslimové v podstatě oslavují džihádismus. V tom okamžiku se obrátila na Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci civilní kontrarozvědky, a začala pro něj vynášet cenné informace. Na ukrytý diktafon si nahrávala přednášky imámů, pomocí mobilu fotila snímky, které se jí díky speciální aplikaci neukládaly, ale přímo odesílaly, a kreslila plánky mešit. V průběhu dvou let se jí také podařilo vytvořit seznam 52 jmen nejradikálnějších muslimů doplněný o jejich telefonní čísla i e-mailové a poštovní adresy.

Češka přiznává, že infiltrovat se mezi muslimy bylo psychicky náročné. „Na jedné sedmihodinové přednášce v Mnichově (kam se po roce přestěhovala z Berlína, pozn. red.), kde jsme dokola poslouchali, že se málo modlíme, nepomáháme sestrám a bratrům v Sýrii, jsem se už v jedné chvíli dokonce přistihla, že uvažuji nad tím, zda-li islám není i pro mě ta správná cesta,“ podotýká pro MF DNES žena, kterou ovládal neustálý strach třeba i o to, aby u ní nenašli mobilní telefon.

Několikrát se také Češka musela vymluvit ze sňatku s německým muslimem. Vždy to svedla na to, že se na svatbu cítí příliš mladá a že se chce provdat za muslima v České republice, kam se i po třech letech vrátila. Dnes studuje bezpečnostní studia a na internetu pokračuje v pátrání po verbířích Islámského státu. S radikálními muslimy je v kontaktu přes falešný profil na Facebooku, na němž vystupuje jako konvertitka.

Čtěte také: Islamisti verbují žadatele o azyl, varují německé tajné služby

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články