Ježíšek, Velký Ukko či Befana. Kdo v Evropě nosí dárky. Podívejte se

Kdo naděluje pod stromeček

Ježíšek, Velký Ukko či Befana. Kdo v Evropě nosí dárky. Podívejte seNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Papá Noel, Julemand, Weihnachtsmann nebo Velký Ukko. Český Ježíšek není na Vánoce zdaleka jediný, kdo pod stromeček naděluje dárky. Naopak téměř každá evropská země má svou vlastní obdobu, kterou si i přes stále více pronikajícího amerického Santa Clause zachovává. Podívejte se na mapu jakubmarian.com, která ukazuje, kdo a kde naděluje. 

Například v Německu nosí dárky hned dvě bájné postavy. Na severu naděluje především tzv. Weihnachtsmann neboli Vánoční muž, naopak na jihu lidé čekají na dárky spíše od obdoby našeho Ježíška tzv. Christkinda. Při pokračování dále na sever se postava, ve kterou děti věří, proměňuje více snad kromě Dánska, kde nosí dárky tzv. Julemand, tedy Vánoční muž. Vánoce pak Dánové nazývají právě Jul.

Norové naopak už dárky pod stromečkem nečekají od vousatého dědečka, ale od kozy krále Olafa II., který zemi vládl na přelomu 10. a 11. století. Když nenadělí koza, na kterou se každá rodina připravuje trsem trávy, zastoupí jí Skřítek Nisse, jež je dalším příbuzným Santa Clause. 

Ve Finsku, které se liší od ostatních severských zemí i velmi rozdílným jazykem, dárky roznáší Velký Ukko, vousatý dědeček, jemuž pomáhají skřítci. Ti odnáší zlobivé děti do svého ledového království. Ve Švédsku pak hází balíčky s mašlemi do oken domů hrbatý dědeček Jultomten. 

Jedinou evropskou zemí, kde dominuje Santa Claus, je malé Nizozemí. Není to však proto, že by zde americká komerce dosáhla takového stupně, ale proto, že odsud po světě známá postava Santa Clause pochází. Je zde totiž velmi silná tradice sv. Mikuláše, anglicky Saint Nicholas, což později v Nizozemí zlidovělo v SinterKlaas. Když se poté Holanďané vylodili v Americe, přivezli s sebou vánoční zvyky, a z toho vzešel známý Santa Claus.

Po přesunutí na jih se také vždy nesetkáme s vousatou obdobou našeho Ježíška. Velkou kuriozitou je především Itálie, kde jako v jediné zemi na světě nosí vánoční nadílku žena. Jmenuje se Befana a je to ošklivá, avšak hodná čarodějnice na koštěti. V silně křesťanské zemi tato tradice však neplatí po celé zemi a často ji zastupuje obdoba Ježíška – Babbo Natale. 

Častou obdobou Ježíška je v pravoslavném Řecku Svatý Vassilij, který rozdává dárky na Silvestra, na Štědrý den pak zase obdarovává Svatý Basilej. 

Ve Španělsku nosí dárky Papá Noel, děti se zde ale z dárků radují nejen na Štědrý den, ale také 6. ledna, na Tři krále. Ve španělském Baskicku nosí dárky Olentzero, pohanský horník, který se klaněl Ježíši Kristu v Betlémě.

Naprostou zvláštností je Katalánsko, kde nosí dárky tzv. Kakánek, což je polínko. Říká se mu El Tió de Nadal (strýček Kakánek) a je to skutečné poleno s usměvavou namalovanou tváří na jednom konci. Od 8. prosince (svátek Neposkvrněného početí Panny Marie) si rodina přinese domů kousek polínka, které vyzdobí a přikryje dekou, aby mu nebylo zima. Na Štědrý den nebo první svátek vánoční dostane dítě klacek, deka se posune do půlky, aby byl vidět namalovaný obličej strýčka Kakánka, a dítě mlátí do polínka a u toho mu zpívá, ať mu něco přinese. Mezitím někdo z dospělých nenápadně vloží dovnitř dutého polínka dárky nebo je položí dozadu pod deku. Dítě dozpívá a jde se podívat, co mu strýček Kakánek přinesl. Kromě kakacího polínka se v katalánské vánoční kultuře vyskytuje ještě jedna ,,vylučovací“ postava, a to tzv. Caganer, soška jež je součástí tamějších betlémů. Je umístěná do rohu betlémského chléva, stranou od hlavní scény s Josefem, Marií a Ježíškem. Tam dřepí a za ním dlí jeho čerstvý produkt.

Čtěte také: Milí Češi, přejeme vám krásné Vánoce. Vaši muslimové

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06
×

Podobné články