Unikátní transplantace v IKEM: Matka darovala dceři dělohu

Další úspěch české medicíny

Unikátní transplantace v IKEM: Matka darovala dceři dělohuNOVÉ
V Česku proběhla první transplantace dělohy v zemi. Na fotografii je příjemkyně a dárkyně orgánu. UPOZORNĚNÍ: Další fotografie jsou přímo ze samotné operace. Foto: Foto: IKEM
6
Domov
Echo24
Sdílet:

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl první transplantaci dělohy v Česku. Jednalo se o teprve jedenáctou transplantaci dělohy od žijící dárkyně na světě. V tomto případě ženě, která se narodila bez dělohy, darovala orgán její vlastní matka. Má tak šanci mít vlastní dítě. Česko je šestou zemí na světě, kde lékaři transplantaci provedli. Klinická studie IKEMu plánuje dvacet transplantací, kde použije dělohy od žijících a zemřelých dárkyň.

Historicky první transplantace dělohy v Česku trvala 16 hodin a proběhla bez komplikací. Lékaři se na ni připravovali čtyři roky. „Odběr dělohy je výkon technicky velmi náročný – operujeme totiž v pánvi, což je omezený prostor. Dělohu musíme odstranit velmi opatrně tak, abychom ji byli schopni úspěšně transplantovat,“ řekl lékař Jiří Froněk, který transplantaci provedl. U operace byli také švédští lékaři, kteří jsou průkopníky zákroku.

Žena se nyní zotavuje a bude se připravovat na otěhotnění. „Budeme kontrolovat postup hojení, prokrvení dělohy a také léky na potlačení imunity. Část léků postupně vysadíme tak, abychom mohli za 9-12 měsíců přistoupit k umělému oplodnění,“ říká gynekolog Roman Chmel z Fakultní nemocnice Motol.

Lékaři z IKEMu tak zahájili klinickou studii, kde chtějí ověřit metodu transplantace dělohy od žijící i zemřelé dárkyně. „„Po švédské studii, kde bylo transplantováno celkem 9 žen, se jedná o teprve druhou studii na světě. V plánu je celkem 20 transplantací dělohy – deset žen by mělo dostat dělohu od žijící dárkyně, deset od zemřelé. Po transplantaci dělohy by měly být schopné porodit jedno až dvě zdravé děti,“ upřesnil lékař Aleš Herman z IKEMu. Nyní se vyšetřují nové zájemkyně o zákrok, některá místa ve studii jsou zatím stále neobsazená.

Jsou tři skupiny žen, kterým transplantace může pomoci k otěhotnění a donošení dítěte. Jsou to ženy, kterým chybí děloha vrozeně nebo o ni přišly v průběhu života, případně ji mají z pohledu otěhotnění nefunkční. Bez dělohy se narodí zhruba jedna žena z 5000. Důvodem ztráty dělohy mohou být onkologická onemocnění, myomy či vážné komplikace při porodu, kdy je nezbytné dělohu odstranit.

„Tento nový, unikátní transplantační program je dalším důkazem toho, že české zdravotnictví je na světové úrovni. Pokud se spojí ta nejlepší specializovaná centra, dokáží nabídnout pacientům maximum – a to nejen ve smyslu záchrany života, ale také v zásadním zlepšení jeho kvality – v tomto případě ve smyslu touhy po vlastním dítěti,“ říká lékař a ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

První dítě na světě u ženy po transplantaci dělohy se narodilo v září 2014 ve Švédsku. Dárkyní byla zdravá žena v menopauze, která dříve porodila dvě děti. Průkopníkem oboru je švédský profesor Mats Brännström, jemuž Česká transplantační společnost loni udělila za sérii 11 úspěšných transplantací dělohy završených narozením čtyř zdravých dětí výroční cenu za rok 2014.

Čtěte také: Otrávil se paracetamolem. IKEM ho zachránil unikátním zákrokem

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články