VIDEO: Pozor na matky alkoholičky, školí Norové děti

Výchova dětí v Norsku

VIDEO: Pozor na matky alkoholičky, školí Norové dětiUVNITŘ VIDEA 1
Svět
Jan Kálal
Sdílet:

Norové dětem už od základní školy vštěpují, že mají právo na to, aby o ně bylo dobře postaráno. Příkladem je kampaň, ve které tamní sociální služba upozorňuje školáky, že pokud jejich rodiče zanedbávají péči, mají se kam obrátit o pomoc. Součástí kampaně jsou dva krátké filmy, které varují děti před matkou alkoholičkou a otcem v depresích.

Případ dvou odebraných synů Evy Michalákové rozproudil v Česku debatu o tom, jak funguje norský sociální systém. Co úřady nabízejí dětem a jak pohlížejí na jejich rodiče. Kampaň norského Ředitelství pro záležitosti dětí, mládeže a rodiny (Bufdir) ve dvou klipech tento přístup ilustruje.

Čtěte také: Odebrat děti bylo nutné, píše ambasáda. Tominová potvrzuje

Malá Sára nemá doma ani chleba

„Většina dětí v základních školách ví, že máme policii a hasiče a k čemu jsou tyto služby dobré. Ne všechny děti ale vědí, že nejdůležitější podpůrnou službou pro děti v této zemi je péče o ně,“ zmínila šéfka Bufdiru Mari Trommald. Animovaný příběh desetileté Sáry, která má matku alkoholičku, a 15letého Alexe, který má otce s psychickými problémy, má pomoci dětem říct, že se můžou obrátit o pomoc.

Na stole doutná nedopalek cigarety, matka je svalená na pohovce. Sára jí vezme vypitou lahev, přikryje ji a konečně vyrazí do školy.

Video s malou Sárou začíná v jejím dětském pokoji, když ráno vstává. „Občas přeslechnu budík. Spím se špunty v uších, abych měla v noci klid,“ vypráví děvče. „Hraji si na to, že jsem superhrdinkou, která musí stejně jako ve filmu udělat vše pro to, aby zachránila svět,“ pokračuje, když si jde sama nachystat snídani. Takový úkol je ale plný těžkostí.

Sára miluje domácí chléb, ale chlebník najde prázdný. Když si chce udělat kukuřičné lupínky, má problém najít čistý talíř, protože dřez je plný špinavého nádobí. A když si nakonec lupínky připraví, po prvním soustu se jí zkřiví tvář. Nevšimla si, že je mléko prošlé. Kolikrát tak musí přemáhat hlad a únavu až do oběda ve škole.

Táta u televize si Alexe ani nevšimne

Malá Sára je na všechno sama a divák konečně zjistí proč. Když vejde do obývacího pokoje, televize ještě běží. Na stole doutná nedopalek cigarety, matka je svalená na pohovce. Sára jí vezme vypitou lahev, přikryje ji a konečně vyrazí do školy.

Podívejte: Prezentace priorit norské péče o děti (v češtině)

Alex vzpomíná na to, jak sportoval i se svým tátou, který na něj teď už ale nemá čas. Otec jenom svírá ovladač.

Těžké dětství má také Alex, starší chlapec a sportovní nadšenec. Když přijde domů, najde otce u televize, kde na kameru mluví zrovna nějaká slepice – doslova. Alex vzpomíná na to, jak sportoval i se svým tátou, který na něj teď už ale nemá čas. „Má toho moc,“ vypráví chlapec, zatímco diváci vidí muže středního věku s prázdným pohledem. Otec jenom svírá ovladač a nevšimne si ani svačiny, kterou mu syn připravil. Alex má proto radost aspoň z toho, že má dobré kamarády.

„Filmy jsou základem pro dialog se školáky o tom, jaké problémy mají doma,“ uvedla Trommald o snímcích, které vznikly před pěti lety a které jsou určené žákům od čtvrté do osmé třídy, ale dívat se na ně může prý celá škola.

Čtěte také: Děti odebírá kovboj? Běžný inzerát netáhl, hájí se Norové

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polsko uznalo slezštinu za regionální jazyk

SLEZŠTINA

Polský Sejm schválil zákon, který uznává slezský jazyk jako "regionální jazyk". Pro přijetí novely zákona o národnostních a etnických menšinách a regionálním ...

11:17