Nové atomové bloky v Česku budou! Dva nebo čtyři

Vláda chce stavět. Ale za co?

Nové atomové bloky v Česku budou! Dva nebo čtyřiNOVÉ 1
Ekonomika
  • Tomáš Pergler
Sdílet:

Vláda Bohuslava Sobotky počítá s výstavbou dvou až čtyř nových atomových bloků, potvrdil v pondělí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Jako první by měl vyrůst reaktor ve starší jaderné elektrárně v Dukovanech, která bude zhruba za dvacet let dosluhovat. Pak má následovat další blok v Temelíně. Mládek však neupřesnil, kde vláda hodlá sehnat desítky miliard korun na jejich výstavbu.

„Je to o časovém rozložení. Příprava by měla probíhat na dva a dva bloky. V nejbližším období to spíše vypadá na jeden blok v Dukovanech a jeden blok v Temelíně,“ řekl Mládek novinářům. Pokud by se v Dukovanech nepodařilo postavit nový zdroj do roku 2037, kdy vyprší 50 let životnosti nejmladšího ze čtyř dosavadních bloků, mohla by elektrárna přestat vyrábět elektřinu, varoval ministr. S názory některých expertů, že starší reaktory by mohly sloužit ještě déle, nesouhlasí.

Sobotkova vláda počítá s tím, že výstavbu bloků by řídila nově vytvořená dceřiná firma společnosti ČEZ, do níž by mohl vlastnicky vstoupit budoucí dodavatel technologií. Získáním předpokládaných 49 procent akcií této společnosti by se dodavatel nepřímo zavázal k tomu, že se stavba nebude zbytečně prodlužovat. „Spoluvlastník by měl mít větší zájem na dokončení,“ prohlásil Mládek.

Výstavbu nových jaderných bloků podporuje i ministr financí Andrej Babiš, který spolu s Mládkem 3. června předloží vládě Národní akční plán jaderné energetiky. Babiš však požaduje, aby stavbu financoval pouze ČEZ, což je za současných podmínek nereálné. Velkoobchodní ceny za elektřinu jsou tak nízké, že se podobné projekty vůbec nevyplácí.

Mládek zopakoval, že současná koalice nechce poskytovat pro nové elektrárny finanční garance. Očekává nicméně, že v následujících pěti letech ceny stoupnou, hlavně díky obnovenému trhu s emisními povolenkami a úbytku výrobních zdrojů v Německu, které postupně zavírá jaderné elektrárny.

Čtěte také: ČEZ i s horšími výsledky nasype miliardy státu

Financování nových jaderných bloků prostřednictvím ČEZ by mohla komplikovat současná vlastnická struktura společnosti. Stát vlastní kolem 70 procent jejích akcií, zbytek drží drobní akcionáři, kteří by jistě protestovali proti zastavení každoročního přítoku dividend. Ze zisku ČEZ si vydatně přilepšuje také státní rozpočet, jenom letos mu energetická skupina pošle 15 miliard korun. Babiš už dříve označil částečnou privatizaci ČEZ za chybu, podle něj měl zůstat plně pod kontrolou státu.

Čtěte také: Vláda chce další Temelín? A kdo jej zaplatí? ptá se analytik

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06