Uprchlíky jsme před odjezdem do Německa odrazovali, tvrdí nadace

PŘIPRAVENÝ PLÁN, NEBO ŠPATNÉ ROZHODNUTÍ?

Uprchlíky jsme před odjezdem do Německa odrazovali, tvrdí nadaceNOVÉ 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Nespokojení uprchlíci z Okrouhlíku, kteří odjeli na vlastní pěst do Německa a skončí kvůli tomu v českém detenčním zařízení, věděli, jaká nebezpečí jim hrozí, pokud stáhnou žádost o azyl a pokusí se zemi opustit. Pracovník nadace Generace 21, která sem uprchlíky z Iráku přivezla, je před riziky varoval. Veškeré apely ale byly podle jeho slov marné.

„Přivezl jsem jim do arabštiny přeložený dopis s varováním, že toto rozhodnutí může být velmi nebezpečné. Pokud stáhnou svou žádost o azyl, nebudou už ji moci podat v žádné jiné zemi EU. V podstatě mi řekli, že se se mnou nebudou bavit, že chtějí mluvit pouze ‚s někým z vlády‘. Když ale k takovému rozhovoru došlo, nedověděli se nic jiného než to, co již slyšeli ode mě,“ napsal v textu na svém webu pracovník nadace Generace 21 Dan Drápal, který se snaží vysvětlit, proč se přesídlení skupiny iráckých uprchlíků z Okrouhlíku nepovedlo.

S uprchlíky z Okrouhlíku začaly být podle Drápala problémy poté, co se k první skupině asi deseti křesťanu připojila skupiny druhá. „Nemám pocit, že by kterýkoli z oněch drobných problémů nebyl řešitelný. Když nám oznámili, že zvažují jinou budoucnost a my jsme tedy odložili žádost o přidělení bytů, bylo zřejmé, že jde do tuhého,“ napsal Drápal, podle kterého uprchlíci nikdy neuvedli žádný relevantní důvod jejich nespokojenosti s nadací, která organizuje přesídlení iráckých uprchlíků do Česka a která již jich sem přivezla 89.

Čtěte také: Jihlava-Essen. Nevděk vůči hostitelům, bezohlednost vůči souvěrcům v Iráku

Podle Drápala si uprchlíci stěžovali, že za nimi koordinátor celého projektu Jan Talafant nebo právě Drápal pravidelně nejezdili. K tomu ale podle Drápala nebyly důvody. „Zodpovědnost za Okrouhlík měli manželé Fiedlerovi a ani vůči jejich službě jsem neslyšel žádnou skutečně relevantní námitku. Netvrdím, že nebylo nic, co by mohli udělat lépe, nicméně celou situaci myslím zvládli velmi obstojně, ne-li výborně. Zvažme jen tu skutečnost, že od počátku byli pod neustálým tlakem médií; vše se odehrávalo takřka v přímém přenosu. Já bych to lépe nezvládl,“ napsal Drápal.

Příjezdu iráckých uprchlíků do České republiky věnovala pozornost většina českých médií. O skupině v Okrouhlíku byla natočena řada reportáži. Za tou nejznámější stojí televize Prima a uprchlíci se kvůli ní stali terčem kritiky. Jeden z dotazovaných Iráčanů si měl totiž do kamery stěžovat na nabídnutou pomoc s tím, že místo bydlení v „přemalovaném kravíně“ v Jihlavě se radši vrátí zpět do své vlasti. Později se ale ukázalo, že výrok byl vytržený z kontextu a uprchlík hovořil v podmiňovacím způsobu.

Vyjednávání o lepší podmínky

„Od Fiedlerových jsem věděl, že Okrouhličtí neustále mění své názory. V předvečer mé návštěvy hovořili s Fiedlerovými pět hodin a tvrdili, že o odchodu do Německa nikdy nemluvili. Měli jsme pocit, že se věci vyjasnily, ale ráno bylo všechno jinak. Když jsem pak v poledne přijel já s tlumočníkem, tak už mi prostě jen oznámili, že chtějí do ‚jiné země‘,“ popisuje Drápal své zkušenosti se skupinou, která podle Drápala chtěla pravděpodobně vyjednávat.

Drápal se snažil chování skupiny vysvětlit, jak ale zdůraznil, jedná se pouze o jeho domněnku. „Zdá se mi, že stažení žádosti o azyl byl z jejich strany jakýsi pokus vyjednat si lepší podmínky, tedy že šlo o jakési licitování. Já orientální kulturu moc dobře neznám, ale pochopil jsem, že jakémukoli vážnějšímu jednání předchází jakási přípravná fáze, kdy se toho mnoho napovídá, ale mohou to být i naprosté nesmysly. Až postupně se přechází k vážnému hovoru, a během něj se z různých ostrých a vyostřených stanovisek vyslovených v přípravné fázi odstupuje, případně se zcela popře, že něco takového bylo řečeno či myšleno vážně,“ napsal Drápal a přiznal, že v tom se dostal do problémů, protože nadace „rovnou položila karty na stůl“.

Stejný přístup prý skupina zvolila při jednání s ministerstvem vnitra, ale i tady Iráčané narazili. „Jenže Ministerstvo vnitra zareagovalo – z poměru Středoevropana zcela logicky a ani tomu nemohlo být jinak – tak, že jejich žádosti o zrušení azylového řízení a vydání pasů okamžitě vyhovělo. Mohu se mýlit, ale osobně se domnívám, že až v tomto momentu jim možná začalo docházet, co se vlastně děje. Nezdá se mi, že by měli jakýkoli plán,“ napsal Drápal.

Osud projektu v ohrožení

Kvůli jednání skupiny z Okrouhlíku je nyní v ohrožení celý projekt nadace Generace 21. Ministr vnitra Milan Chovanec totiž už v pátek dočasně pozastavil projekt přesídlování a vzhledem k jeho kritickému postoji k chování uprchlíku není velká pravděpodobnost, že jej bude mít zájem v nejbližší době znovu povolit.

Chovanec totiž v neděli na svém Twitteru odsoudil skupinu nespokojených uprchlíků, kteří odjeli do Německa, označil to za nevděk k České republice a jejím občanům a vyzval policii, aby v rámci mezí zákona udělala maximum pro navrácení uprchlíků zpět do Iráku.

O osud projektu měl obavy i Drápal a i kvůli nim se snažil skupinu z Okrouhlíku přesvědčit, aby své rozhodnutí přehodnotila. „Musím dodat, že jakékoli apely na to, že svým krokem mohou ohrozit celý projekt a znemožnit dalším čekajícím Iráčanům jejich přílet, nebo apely na to, že část české společnosti si jejich postup vyloží jako onu ‚migrační turistiku‘, o které se již mluví, byly naprosto marné,“ napsal Drápal

Skupina se rozhodla opustit Českou republiku a na vlastní pěst si najala autobus a odcestovala do německého Essenu. Německá policie ale uprchlíky zajistila hned, jak překročili hranici a poté požádala českou cizineckou policii o převzetí uprchlíků. Uprchlíci se tak vrátí do Česka. Česká policie je umístí do detenčního zařízení a odtud je bude chtít policie do nejrychleji vrátit zpět do země jejich původu. Pro to se v neděli na sociálních sítích vyslovil ministr vnitra Milan Chovanec.

Čtěte také: Nespokojení uprchlíci v Německu neuspěli, Chovanec je chce deportovat

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06
×

Podobné články