Česká loď v Drážďanech je volná, vysvobodila ji vlna

Kuriózní nehoda

Česká loď v Drážďanech je volná, vysvobodila ji vlnaAKTUALIZOVÁNO 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Vlna, kterou povodí Labe pustilo z Ústí nad Labem po řece, uvolnila českou loď uvízlou v Drážďanech. Plavidlo s nákladem zůstalo v neděli stát pod mostem v centru německého města. Provozovatelem lodi je společnost ČSPL, a.s., která příčinu nehody bude zjišťovat poté, co dopraví náklad do cíle.

Soulodí složené ze dvou tlačných člunů a tlačného remorkéru uvízlo v neděli v Německu na své cestě do Děčína a Ústí. Plavidlo se několik hodin nemohlo z místa pohnout, než došlo ke zvýšení hladiny. „Pro nás je teď nejdůležitější, abychom odpluli s lodí co nejdřív a zboží dovezli do cíle,“ řekl před uvolněním ČTK ředitel společnosti ČSPL Milan Raba.

Provozovatel plavidla požádal v neděli Povodí Labe o zvýšení hladiny řeky. „Zajištěný stav vodní hladiny v Ústí byl 190 centimetrů, požadavek na zlepšení (zvýšení hladiny) byl na 210 centimetrů od půlnoci do čtyř do rána,“ popsal Jansa.

Vlnu pustili vodohospodáři z vodního díla Střekov nad Masarykovými zdymadly v Ústí. Střekovské jezero slouží právě pro shromažďování vody určené pro manipulaci na dolním toku. Vlna se už dopoledne objevila v Děčíně, odpoledne nebo k večeru dorazí podle Jansy do Drážďan.

Ze soulodí, neboli spřažených lodí, rejdaři už v neděli odpojili menší člun, kterým sjeli po proudu pod mosty. ČSPL má na místě dvě soulodí, pod mostem uvízlo jedno z nich, přičemž to druhé bude pomáhat s jeho vyproštěním. Pod Mariánským mostem dopoledne zůstávala loď s ponorem 150 centimetrů, na níž je naloženo 731 tun.

Loď byla podle Raby naložena na ponor 150 centimetrů a plavební hloubka byla 180 centimetrů. „Neměli jsme loď přeloženou,“ zdůraznil ředitel ČLPS. Podle něj o příčinách uvíznutí lze zatím jen spekulovat. Až následné proměření plavební dráhy ukáže, zda byl v cestě nějaký nános nebo loď vyjela z dráhy.

Čtěte také: Pýcha amerického námořnictva utrpěla ránu. Do přístavu byla dovlečena

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články