Babišovi užiteční idioti

Babišovi užiteční idioti 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Pro poznání, jak skutečně funguje moc, je zásadní pochopení role užitečného idiota. Je to ten, kdo poslouží zájmům mocného a sám na tom buď nezíská vůbec nic, v lepším případě paběrkuje. Užitečným idiotem se stáváte, když sehrajete roli, aniž jste dokázali pochopit, čemu jsme opravdu posloužili. Čím větší moc, sílu a bohatství držíte, nebo vyzařujete jejich zdání, tím víc užitečných idiotů přitahujete.

Majitel chemicko-potravinářsko-lesnicko-zdravotnicko-mediálně-politického holdingu Agrofert Andrej Babiš je pro užitečné idioty magnetem. Často se ale až časem pozná, kdo z těch, kdo mu slouží, patří do kategorie klient (necháváte si za své služby zájmům Šéfa platit) a kdo je ryzí užitečný idiot. Do první kategorie patří většina zaměstnanců Babišových médií, do druhé aktivisté z Rekonstrukce státu (pokud ji tedy už Agrofert také nefinancuje. Zatím o tom nejsou dostupné informace).

Do hraniční kategorie se propracoval lidovecký ministr zemědělství Marián Jurečka. Babišem vedené ministerstvo financí předložilo do připomínkového řízení zákon o spotřební dani z biopaliv. Ta tyto produkty, které na český trh (většinou přes státní firmu Čepro, kam už si nasadil své staré známé z Unipetrolu) dodává Babiš, osvobozuje až do roku 2020 od spotřební daně. Tím je zlevňuje proti klasickému benzinu a naftě. Kdyby úleva neplatila, poptávka po biopalivech by se podstatně snížila. Byznys s nimi by neskončil, protože se musí povinně přimíchávat i do běžných pohonných hmot. Byl by ale podstatně menší. Ministerstvo financí napsalo do důvodové zprávy k zákonu, že kvůli úlevě stát přijde v letech 2015 až 2020 o devět miliard korun. Jurečkou vedené ministerstvo zemědělství vzneslo zásadní připomínku a tvrdilo, že se „zaváděním tohoto institutu nelze souhlasit.“ Připojilo i podrobnější vysvětlení, proč. „Výroba biopaliv zvyšuje tlak na poptávku po zemědělské půdě, ale také například po vodě na zavlažování. Produkce biopaliv vytlačuje plochy lesů, rašelinišť, zavlažování, mokřadů a obecně cenných biotopů sloužících jako významný rezervoár uhlíku.“

Babiš napíše, Jurečka prosadí

Dost průzračná argumentace přesně vycházející z evropské debaty, která postupně došla k závěru, že mínusy biopaliv takzvané první generace, o nichž je tady řeč, jsou podstatně vyšší než plusy. Proto také povinnost podporovat je končí v EU letošním rokem. Do roku 2020 se v ní dá pokračovat, ale není to povinnost. Většina zemí, včetně ekologistických pionýrů, od nich postupně ustupuje. Postupně ale ministerstvo zemědělství svůj důraz změnilo a ze zásadní připomínky se stala slabší kategorie „doporučující“. Ministerstvo financí ji zamítlo. Andrej Babiš na jednání vlády ohlásil konflikt zájmů. A prosazování zákona se ujal ministr zemědělství Marián Jurečka. Ten Jurečka, jehož úřad měl zprvu zásadní výhradu, aby se vůbec v podpoře biopaliv pokračovalo.

Takže přesný popis stavu zní dnes tak, že Babiš si sepsal zákon, který mu prosazuje Jurečka, jemuž v počátku zásadně vadil.

A Andrej Babiš už to pěkně odpovědnost hází na svého užitečného idiota. Když se ho v nedělní televizní debatě zeptal na biopaliva moderátor, Babiš se nerudně ohradil. „Pane redaktore, tak se zeptejte pana ministra zemědělství. Problematika biopaliv je pro mě problematika zemědělství. Každý to ví. My jsme členy Evropské unie, máme plnit nějaké směrnice. Pokud sněmovna odhlasuje, že nebude podpora, tak fajn. Pokud dostaneme nějakou pokutu, jako pokud to neprojde.“

Pak následovala z úst ministra financí další kanonáda lží, o tom, kdo kolik vydělává na úlevách pro biopaliva. To ale teď nechme stranou. Klíčová otázka zní, proč to ministr Jurečka dělá? České televizi slouží ke cti, že se příběhu s biopalivy věnovala už předchozí neděli 15. března. Ve čtvrtek 19. března sepsal Marián Jurečka komentář do deníku Právo, v němž v naprostém rozporu s původním stanoviskem svého ministerstva v připomínkovém řízení hájí úlevy pro biopaliva. Vrací se ke staré původní podpoře biopaliv z roku 2009. Nadává exministru financí Miroslavu Kalouskovi, který v televizi jako první na úlevy pro biopaliva upozornil a udal tím agendu. Používá čísla, která fakticky popírají ta, jež servíruje veřejnosti Babiš. A přesně naopak podporují výpočty z důvodové zprávy k zákonu, podle níž stát přijde osvobozením na spotřební dani zhruba o devět miliard korun. Ty peníze by mu v případě, že by osvobození nebylo, musel někdo konkrétní odvést. A zhruba z poloviny by ta částka připadla na Agrofert. „V roce 2016 bude na spotřební dani vybráno 310 miliónů korun. Podpora biopaliv bude 1,51 miliardy korun.“ píše Jurečka. To jsou čísla za jediný rok. Podle Babišova návrhu se má podporovat až do roku 2020. V textu se píše o všem možném, jen ne o tom, proč Marián Jurečka během několika týdnů tak zásadně změnil názor na úlevy pro biopaliva.

Vysvětlení jsou v zásadě jen tři. 1. Neměl tušení, jaký názor jeho úředníci poslali do připomínkového řízení k Babišovu návrhu. 2. Rozhodl se Babišovi nezištně pomoci v prosazení jeho zájmů. 3. Rozhodl se mu pomoci zištně. Všechny možnosti jsou pro ministra zemědělství silně nelichotivé.

V této situaci už ani nepřekvapí, že v Babišově MF DNES a Lidových novinách najdeme za celý měsíc, kdy se ostatní média miliardovým úlevám na biopaliva věnují, jediný text. 26. února přebírá MF DNES zprávu ČTK s titulkem „Biopaliva budou dál daňově výhodnější.“

Když máte k ruce klienty a užitečné idioty, může vám projít opravdu hodně. I když už je ta privatizace veřejné moci opravdu okatá. Jak dlouho si nechá přes 20 procent voličů, kteří jsou připraveni dát Babišovi opět hlas, takové ohlupování líbit?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Přišel v Americe vietnamský moment?

KOMENTÁŘ

Nějaké jevy mají postupný vývoj, a pak v intencích toho vývoje přijde něco tak absurdního a nepochopitelného, že pak může následovat už jen zlom ve vnímání. To ...

00:06
×

Podobné články