Kajínek byl registrován jako tajný spolupracovník VB, tvrdí historik

Krycí jméno Inženýr

Kajínek byl registrován jako tajný spolupracovník VB, tvrdí historikNOVÉ
Jiří Kajínek po propuštění z vězení. Foto:

Reprofoto: Česká televize

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Život Jiřího Kajínka může zřejmě i po letech veřejného zájmu nabídnout překvapivá zjištění. Historik Petr Blažek nyní přišel s informací, že nyní již propuštěný vězeň byl v 80. letech registrován jako tajný spolupracovník Veřejné bezpečnosti. Ve vězení měl tehdy navíc spolupracovat s tajnou službou pod působností ministerstva spravedlnosti.

S novými informacemi o Jiřím Kajínkovi přišel na svém facebookovém profilu historik Petr Blažek, který pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů. Později dodal, že badatelem, který našel o Kajínkovi informace je jeho kolega Radek Schovánek. Blažek na Facebooku uvedl, že v souvislosti s propuštěním patrně nejznámějšího českého vězně na svobodu nechtěl nechat zapadnout epizodu týkající se Kajínkova života před rokem 1989. S jejím zveřejněním však čekal až na Kajínkovo propuštění, „aby neměl po tolika letech problémy se spoluvězni“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Kajínek byl na konci osmdesátých let pod krycím jménem Inženýr registrován jako tajný spolupracovník Veřejné bezpečnosti,“ napsal Blažek. Konkrétní svazky však v archivu chybí. „Ministerstvo vnitra je do ABS (Archiv bezpečnostních složek, pozn. red.) nepředalo,“ dodal.

Do Archivu bezpečnostních složek totiž nebyly předány všechny materiály týkající se Veřejné bezpečnosti, tak jako tomu bylo u agentury Státní bezpečnosti. „Získali jsme jen částečné a spíše torzovité materiály, a proto vlastně do dneška nebyly zveřejněné rozsáhlejší práce, které by se týkaly případů Veřejné bezpečnosti,“ uvedl Blažek už dříve pro server Echo24.

Spolupráce s VB nebyla přitom jedinou utajovanou činností Jiřího Kajínka. „Ve vězení také před listopadem 1989 spolupracoval s vnitřní ochranou, tajnou službou existující ve věznicích od roku 1974 a působící v rámci ministerstva spravedlnosti,“ napsal historik.

Na závěr příspěvku však Blažek také uvedl, že o výsledcích spolupráce Kajínka s tajnými službami prozatím nic neví. Tyto „malé střípky“ z minulosti by však podle něj rozhodně neměly zapadnout.

Čtěte také: Bojovník za svobodu Vodička přiznal spolupráci s komunistickou policií

Kriminální služba Veřejné bezpečnosti používala k plnění svých úkolů prostředky a metody operativní a kriminalistické práce. Tedy tajných spolupracovníků k odhalování, rozpracování a dokumentaci trestné činnosti, k pátrání po osobách a věcech a k předcházení a zabraňování trestné činnosti. Pro spolupráci byli agenti získáváni dvojím způsobem – buď na základě dobrovolnosti, nebo na základě kompromitující činnosti.

Jiří Kajínek byl za dvojnásobnou vraždu odsouzen na doživotí, ve vězení nakonec strávil 23 let. Z vězení v Jablonci nad Nisou byl propuštěn v úterý na základě milosti od prezidenta Miloše Zemana. Prominutí nevykonaného zbytku trestu však Zeman podmínil sedmiletou lhůtou, během které se omilostněný nesmí dopustit žádného trestného činu. V textu milosti se píše, že vyvozovat závěry o neplnění podmínky je oprávněn pouze prezident.

Čtěte také: Kajínka čeká šok. ,Jako kdyby přiletěl v 80. letech do Las Vegas‘

V nátělníku a s úsměvem. Kajínek na svobodě děkuje médiím a Zemanovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články