Z Norska přišla ‚necitlivá‘ odpověď, stěžuje si Sobotka

Premiér napíše nový dopis

Z Norska přišla ‚necitlivá‘ odpověď, stěžuje si Sobotka 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Norská premiérka Erna Solbergová dosud nepochopila, jak citlivá je kauza odebraných synů Evy Michalákové v České republice. Myslí si to český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který na svou nótu kvůli případu dostal pouze obecné odpovědi. Sobotka proto už nyní zvažuje, že ve věci Denise a Davida Michalákových napíše do Norska znovu.

Je to informace, která je součástí souhrnného materiálu pro Poslaneckou sněmovnu. Premiér Sobotka je roztrpčený ze stylu, kterým s ním „zametla“ jeho norská kolegyně Erna Solbergová. Na dopis, který jí kvůli kauze odebraných českých dětí poslal letos 21. ledna, totiž nedostal žádnou konkrétní odpověď. Jeho zmínky o vážnosti a citlivosti případu v České republice zůstaly bez adekvátní reakce.

„Odpověď norské předsedkyně vlády, která mi byla doručena na Úřad vlády ČR dne 11. února 2015, reaguje na zmíněné otázky pouze obecně,“ posteskl si Sobotka poslancům v materiálu, který má deník ECHO24.cz k dispozici. „Z odpovědi nepřímo vyplývá, že jde o otázky, které jsou předmětem probíhajícího řízení, které vede matka před norskými úřady sociální péče o děti a dále, že norské vládě ani jejím jednotlivým členům nepřísluší do těchto probíhajících řízení zasahovat,“ dodal.

„Jsem připraven adresovat norské předsedkyni vlády další dopis, v němž budu požadovat podrobné objasnění celkové situace v závislosti na aktuálním stavu a výsledcích probíhajícího řízení.“

Český premiér jde ale ještě dál, když tvrdí: „Je evidentní, že norská strana zatím dostatečně nevyhodnotila, jak citlivou a významnou otázku pro naši společnost osud obou chlapců představuje.“ Přesto i Sobotka zmiňuje v celé věci určitou naději.  Zlepšení by podle něj měla přinést mise ředitele Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňka Kapitána v Norsku, která je v plánu do konce letošního února.

Čtěte také: Hašek slíbil zlato z Nagana za návrat chlapců z Norska

Sobotka nicméně kalkuluje s variantou, že by ani nájezd Kapitána do Norska nezabral. V takovém případě sněmovně avizuje: „Jsem připraven adresovat norské předsedkyni vlády další dopis, v němž budu požadovat podrobné objasnění celkové situace v závislosti na aktuálním stavu a výsledcích probíhajícího řízení. Stejně tak i další česká ministerstva, příslušná v této věci, budou pokračovat ve svém úsilí vůči norské straně a poskytovat matce dětí potřebnou podporu.“

Základním cílem strategie české vlády je proto prý podporovat rodinu ve stávajícím řízení probíhajícím v Norsku tak, aby mohlo dojít podle pravidel respektujících právo na spravedlivý proces, právo na rodinný život a závazky z Úmluvy o právech dítěte.

Potom ale český ministerský předseda přechází přeci jen v mírně opatrnický tón. Zdůrazňuje, že je nutné nechat proběhnout řízení, jehož předmětem je revize případu před norskými úřady. A to bez předjímání výsledku. „Nebude-li matka úspěšná ve své žádosti na navrácení dětí do péče, existuje stále možnost požádat o svěření obou dětí do péče v rámci širší rodiny v České republice, což se chystá učinit její sestra,“ dodává.

Čtěte také: Zeman: norský pěstounský systém jako nacistický program

Základním cílem strategie české vlády je proto prý podporovat rodinu ve stávajícím řízení probíhajícím v Norsku tak, aby mohlo dojít podle pravidel respektujících právo na spravedlivý proces, právo na rodinný život a závazky z Úmluvy o právech dítěte. „Tento základní cíl vláda ČR podporuje a nadále bude podporovat odpovídajícím diplomatickým tlakem,“ zmiňuje premiér.

„Hradba mlčenlivosti, kterou Norsko kolem případu vystavělo, jen posílila podezření na závažná pochybení norské sociální služby Barnevern a jeho pochybné postupy.“

Norská reakce znechutila zastánce Evy Michalákové

Odpověď norské premiérky odsoudili poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) i právníci Dora Boková a Pavel Hasenkopf, kteří společně usilují o navrácení synů Evy Michalákové do Česka.

„Jsme nespokojení a znechucení reakcí Norského království na dotazy České republiky k případu dětí Michalákových. Hradba mlčenlivosti, kterou Norsko kolem případu vystavělo, jen posílila podezření na závažná pochybení norské sociální služby Barnevern a jeho pochybné postupy,“ uvedli v prohlášení. „Je nepřípustné, aby Norsko vytrvale odmítalo v případu českých občanů odpovědět na tak základní otázky, jako jsou důvody setrvání dětí u norských pěstounů nebo jejich rozdělení do dvou rodin,“ připojili.

Podle Chalánkové a právníků Evy Michalákové by česká diplomacie měla nyní zvážit společný a koordinovaný postup vůči Norsku s dalšími středoevropskými a východoevropskými státy, jejichž občané čelí v Norsku podobné situaci jako Michalákovi. „Vyjadřujeme podporu premiéru Bohuslavu Sobotkovi v dalších krocích, které je podle zprávy připravený vůči Norsku dále podnikat,“ dodali.

Chlapci Denis a David Michalákovi narození v letech 2005 a 2008 byli od svých rodičů odebráni v roce 2011. Důvodem bylo dosud nepotvrzené podezření na násilí v rodině, pohlavní zneužívání dětí a celkovou neúnosnou situaci v rodině. Norskému úřadu péče o děti Barnevern to nahlásily pracovnice mateřské školky, kterou chlapci navštěvovali. Nyní jsou oba v pěstounské péči, každý v jiné rodině a s matkou se mohou stýkat pouze dvakrát ročně na 15 minut. Nesmí přitom mluvit česky.

Čtěte také: Do případu norských dětí se vložil premiér Sobotka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Přišel v Americe vietnamský moment?

KOMENTÁŘ

Nějaké jevy mají postupný vývoj, a pak v intencích toho vývoje přijde něco tak absurdního a nepochopitelného, že pak může následovat už jen zlom ve vnímání. To ...

00:06
×

Podobné články