Vzít si Číňanku je drahé. Koupit Vietnamku vyjde levněji

Pašeráci využívají demografické krize

Vzít si Číňanku je drahé. Koupit Vietnamku vyjde levnějiNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Čína si pozdě začíná uvědomovat, jaké škody napáchala politika jednoho dítěte, a po upřednostňování mužských potomků navíc nastává hlad po Číňankách. Oženit se s dívkou stejné národnosti je tím pro čínské muže takřka nemyslitelné a navíc drahé. Proto nepohrdnou ani Vietnamkou, kterou si koupí levněji od pašeráků, uvádí CNN.

Na to doplatila i Lan, která žila ve Vietnamu poblíž čínské hranice. Užívala si života a snila o tom, že jednou půjde studovat na univerzitu. Na internetu se seznámila se skupinou lidí, se kterou jednoho večera vyrazila ven za zábavou.

V momentě, kdy se cítila být unavená a chtěla se vrátit domů, ji noví přátelé začali lákat ještě na poslední drink. Po něm už si na nic nevzpomíná. „Když jsem se probudila, netušila jsem, že jsem v Číně,“ řekla později, když médiím vyprávěla svůj příběh.

V autě, ve kterém ke svému překvapení procitla, cestovala ještě s dalšími děvčaty pod dohledem několika lidí. Některým nebylo ještě ani třináct let. Všechny odváželi pašeráci z Vietnamu do Číny, kde je zamýšleli prodat.

Lanin příběh měl ale šťastný konec. V čínském městě, které CNN blíže nespecifikovala, potkala šestnáctiletou Nguyen. Také ji pašeráci prodali, aby se provdala za čínského muže. Dívkám se podařilo vyhledat policejní stanici a vrátily se domů.

Právě hraniční oblasti na pomezí Číny a Vietnamu jsou oblíbeným cílem pašeráků lidí. Hledají zde mladé vietnamské dívky, které jsou v Číně vysoce ceněným zbožím. Kupují si je čínští muži, aby z nich udělali své manželky.

Za manželku i tři tisíce dolarů

Vzít si čínskou ženu je totiž krajně obtížné. „Stojí to velkou sumu peněz pro běžného Číňana oženit se s čínskou ženou,“ řekla pro CNN Ha Thi Van Khanh, která pracuje v sekci OSN zaměřené proti pašerákům lidí.

Místní zvyklosti podle ní vyžadují, že nastávající manžel zařídí hostinu a zaplatí také nový domov, ve kterém budou společně žít. K tomu politika jednoho dítěte způsobila, že čínských nevěst není zrovna dostatek.

Vietnamská manželka je proto přijatelnou alternativou, protože pochází z kulturně podobného prostředí. Podle informací americké televize si takovou ženu mohou koupit asi za tři tisíce dolarů.

Politiku jednoho dítěte, oficiálně politiku plánování porodnosti, zavedli v Číně v roce 1980 s cílem omezit růst populace. Předtím měla průměrná čínská rodina čtyři děti. Politika jednoho dítěte zabránila podle odhadů narození 400 milionů dětí, vedla k nuceným potratům a také k demografické nerovnováze mezi pohlavími. Rodiny v Číně totiž obvykle dávají přednost mužským potomkům a řada budoucích matek vyhledává interrupci, pokud je plod ženského pohlaví. V Číně tak na 100 narozených dívek připadá 118 chlapců. Přirozený poměr ve společnosti je přitom 105 chlapců na 100 dívek.

Čtěte také: Čínští komunisté polevují. Dovolí rodinám dvě děti

Nelidská politika jednoho dítěte? Lze ji pochopit?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články