ON-LINE: Vyčerpat kvóty a pak uprchlíky vracet, chce už Berlín
Uprchlická krize
Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére navrhuje stanovení pevných evropských kvót na přijímání uprchlíků. Po jejich naplnění by Evropská unie měla další běžence odmítat a umísťovat je do jiných bezpečných regionů světa, řekl de Maiziére v rozhovoru, který přinesl v aktuálním čísle týdeník Der Spiegel.
„Nemůžeme přijmout všechny lidi z krizových oblastí a všechny ekonomické uprchlíky, kteří chtějí do Evropy a do Německa,“ řekl ministr. „Správná cesta by byla, kdyby se EU zavázala k velkorysým pevným kvótám pro přijímání běženců,“ doplnil s tím, že unie by tak zajistila, že bude dlouhodobě přijímat jen tolik lidí, kolik jich dokáže integrovat.
Nejméně 4500 uprchlíků dnes bylo ve Středozemním moři zachráněno při 21 záchranných operacích. Informovala o tom agentura AFP, podle zdrojů agentury Reuters je zachráněných ještě o 200 víc. Lodě s uprchlíky směřovaly podle italské pobřežní hlídky z Libye do Evropy. Na operaci se podílelo také plavidlo organizace Lékaři bez hranic (MSF), které dopravilo do bezpečí 800 lidí.
19:45 MAĎARSKO SE PUSTILO I DO ŘECKA A ITÁLIE
Maďarsko dnes kvůli uprchlické krizi ostře kritizovalo nejen sousední Chorvatsko, ale také Řecko a Itálii. Jeho ministr zahraničí Péter Szijjártó obvinil Chorvatsko z lhaní celé Evropské unii. Řecko si podle něj špatně hlídá hranici a Itálie, která Maďarsko kritizovala za nedodržování evropských zákonů, by prý měla vědět, že Budapešť se zákony řídí .
18:54 DO RAKOUSKA DORAZILY STOVKY UPRCHLÍKŮ ZE SLOVINSKA
Do rakouského Spielfeldu dorazila dnes ze Slovinska skupina 200 uprchlíků. Ze slovinského pohraničního města Gornja Radgona nechala slovinská policie přejít pěšky hranici do Rakouska dalších 350 uprchlíků. V obou případech prošlo vše v klidu, Rakousko tvrdí, že se nedohodlo na žádném koridoru pro uprchlíky. Ve skupině, která se dostala do města Gornja Radgona, bylo mnoho dětí a podle agentury APA si všichni oddechli, když zjistili, že je Slovinci nechají pokračovat v cestě.
18:38 STOVKA LIDÍ V H. BRODĚ KVŮLI IMIGRACI POŽADOVALA DEMISI VLÁDY
Přibližně stovka lidí se dnes na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě zúčastnila ohlášené demonstrace proti politice EU, české vládě a imigrační politice. Akci organizoval Jiří Černohorský a podle svých slov počítal s vyšší účastí. „Když lidé bojují pouze proti islámu, pouze proti migrantům a pouze proti vládě a nespojí se, ničeho nedocílí. Lidé se probouzejí, ale jde to pomalu. Až budou problémy v ulicích, nebude to v rukavičkách, toho se bojím a chci tomu předejít,“ řekl Černohorský.
17:08 CHORVATÉ NÁM LHALI, TVRDÍ MAĎAŘI
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó obvinil Chorvatsko z narušování suverenity Maďarska, protože uprchlíky posílá ve vlacích přes hranici s policejním doprovodem. Chorvatsko podle něj „lhalo“ Maďarsku a celé Evropské unii, když tvrdilo, že zajistí přesun tisíců čekajících uprchlíků k maďarské hranici. „Místo toho, aby se o ně čestně postarali, poslali je přímo do Maďarska. Co je to za evropskou solidaritu?“ řekl před novináři Szijjártó.
15:05 STOVKY FINŮ PROTESTOVALY PROTI UPRCHLÍKŮM
Přes 500 lidí dnes vytvořilo na severu Finska symbolický řetěz, aby protestovali proti příjezdu uprchlíků ze sousedního Švédska. Podle policie se demonstrace v severofinském městě Tornio, kde je jediný legální uprchlický přechod, obešla bez násilností. Středisko pro uprchlíky se má v Torniu otevřít v úterý .
13:30 CHORVATSKO: UPRCHLÍKY BUDEME POSÍLAT DO MAĎARSKA DÁL
Téměř 9000 uprchlíků dorazilo během pátku a dnešního dopoledne do Maďarska přes chorvatsko-maďarskou hranici. Chorvatský premiér Zoran Milanović dnes v pohraničním městě Beli Manastir prohlásil, že jeho země bude navzdory maďarským protestům dál běžence k maďarským hranicím odesílat. Připustil, že obě země nemají o zacházení s migranty žádnou dohodu, a řekl, že Chorvatsko maďarské úřady k přijetí uprchlíků fakticky přinutilo.
11:50 MAĎARSKO POVOLÁVÁ REZERVISTY
Maďarský ministr obrany Csaba Hende povolal armádní zálohy na pomoc při zvládání vlny uprchlíků. Oznámila to dnes agentura MTI. Rezervisté nahradí v posádkách vojáky uvolněné pro ochranu hranic, nasazeni ale prý mohou být i k „jiným úkolům“.
10:45 DO NĚMECKA PŘIŠLO MÉNĚ UPRCHLÍKŮ
Z Rakouska do Německa přešlo v pátek 2000 běženců, o 1700 méně než ve čtvrtek. Oznámila to dnes německá policie. Už druhý den v řadě se tak výrazně snížil počet uprchlíků, kteří rakousko-německou hranici překračují. Policie dnes počítá s příchodem dalších uprchlíků, vlaky s nimi však bude odklánět od Mnichova kvůli začátku pivního festivalu Oktoberfest.
10:15 DO MAĎARSKA PŘIŠLO SKORO 8000 BĚŽENCŮ
Téměř 8000 uprchlíků dorazilo během pátku a dnešního rána do Maďarska přes chorvatsko-maďarskou hranici. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na maďarskou policii. Maďarské úřady přesouvají běžence do tábora při rakouských hranicích, do Rakouska už do dnešního dopoledne přešlo na 6700 lidí. Problémy s běženci řeší i Slovinsko a Německo.
9:50 U LESBOSU SE PŘEVRHNUL ČLUN S UPRCHLÍKY
Severně od řeckého ostrova Lesbos se v noci převrhl člun se syrskými uprchlíky, oznámila řecká tisková agentura ANA. Na břehu byla nalezena utopená pětiletá dívka, několik dalších osob se pohřešuje. Řecká pobřežní hlídka zachránila třináct osob a po dalších pátrá.
7:50 SLOVINSKÁ POLICIE ZAHÁNĚLA UPRCHLÍKY
Slovinská pořádková policie zasáhla v pátek večer slzným plynem proti asi 500 migrantům, kteří se pokusili proniknout do země přes hranice z Chorvatska.
Běžence, kteří by přišli do Evropy po vyčerpání kvót, by unie podle de Maiziéra měla vracet do regionu, odkud pocházejí, ne ale nutně přímo do jejich země původu. „Například uprchlíci, kteří do EU chtějí přijít přes Středozemní moře, by měli být přesunuti do některé bezpečné oblasti v Africe,“ řekl.
Ministr v rozhovoru neupřesnil, zda by kvóty měly být stanoveny pro unii jako celek, nebo by měli být přistěhovalci rozdělováni mezi jednotlivé země. V minulosti se ale opakovaně vyslovoval pro pevná pravidla pro rozdělování běženců mezi členskými státy unie, což naráželo na odpor zejména u středoevropských zemí, včetně Česka. De Maiziére kvůli tomu dokonce mluvil o odebrání peněz z evropských fondů státům, které rozdělování běženců odmítají, jeho návrh ale odmítla kancléřka Angela Merkelová a Evropská komise uvedla, že k takovému kroku neexistuje právní základ.
Berlín dlouhodobě žádá ostatní země EU o solidaritu s rozdělováním běženců. Německo patří mezi jejich nejoblíbenější cíle a podle vládní prognózy letos v zemi požádá o azyl až milion lidí.