‚Nevěřte povídačkám.‘ Německo platí kampaň, která odrazuje migranty

NĚMECKO ODRAZUJE MIGRANTY

‚Nevěřte povídačkám.‘ Německo platí kampaň, která odrazuje migrantyNOVÉ
Billboard v Afghánistánu, který odrazuje migranty od cesty do Evropy. Foto: Reprofoto: Twitter/GermanyinAFG
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německá ambasáda v Kábulu a dalších afghánských městech spustila informační kampaň pro potenciální migranty. Na billboardech, které nechala rozmístit v ulicích, Afghánce varuje před riziky, která jsou spojena s odchodem do Evropy. Ambasáda místním lidem vzkazuje, že afghánský původ se nerovná automatickému prvá na azyl v Evropě.

„Německá vláda se kampaní snaží vyvracet mýty, které říkají, že uprchlík v Německu automaticky nalezne lepší život. Afghánci musí vědět, že to prostě není pravda,“ řekl ke spuštění kampaně Thomas Ruttig z německé ambasády v Kábulu stanici Al-Džazíra. Už z dřívejších výpovědí uprchlíků totiž vyplývá, že běženci mnohdy do Evropy přicházejí s přehnanými očekáváními a jsou zklamaní, když skončí ve společné ubytovně.

„Chceme jim sdělit: Nevěřte všem povídačkám, nebo falešným informacím, které někdo šíří se zlým úmyslem o údajně jednoduchém životě v Německu,“ řekl k tomu další pracovník německé ambasády rozhlasové stanici Deutsche Welle. „Dvakrát se rozmyslete, jestli opravdu chcete prodat všechen váš majetek, abyste mohli zaplatit zločinným pašerákům a riskovat váš život během cesty,“ dodal.

Informační kampaň německé ambasády probíhá především prostřednictvím billboardů ve větších afghánských městech. V ulicích měst jsou vidět nápisy jako „Opouštíte Afghánistán? Jste si jistí?“ nebo „Opouštíte Afghánistán? Promyslete si to znovu“. Nápisy jsou psané v paštštině a daríjštině, tedy v jazycích, které jsou v Afghánistánu nejrozšířenější.

Kampaň však neprobíhá jen v ulicích. Německá ambasáda na Twitteru začala zveřejňovat příspěvky označené hashtagem #RumorsAboutGermany (mýty o Německu), kde se snaží migranty od cesty do Evropy odradit. „Afghánský původ vám právo na azyl nezajistí,“ stojí například v jednom příspěvku.

I samotní Němci však přiznávají, že úplně zastavit příval uprchlíků z Afghánistánu se jen na základě kampaně pravděpodobně nepodaří. „Řada Afghánců stejně odejde, nehledě na naši kampaň. Je tu velmi špatná situace,“ řekl k tomu Thomas Ruttig z německé ambasády. Kritici potom dodávají, že rozjíždět v Afghánistánu kampaň na Twitteru nemusí být úplně účinné, protože řada Afghánců nemá k síti přístup.

Migranty začíná odrazovat i Norsko a Dánsko

To, že je kampaň od cesty neodradí koneckonců potvrzují i samotní Afghánci. „Vím, že nemůžeme věřit pašerákům lidí, kteří nám slibují snadnou cestu do Evropy a lepší život v Německu. I tak to ale risknu. Moje rodina tu není v bezpečí,“ řekl k tomu stanici Al-Džazíra Afghánec Basir Karimi. Ten patří k etniku Hazárů, které se ve většinově sunnitském Afghánistánu hlásí jako jediné k šíitskému islámu, což z něj dělá častý terč násilí. Například začátkem listopadu našli policisté těla sedmi mrtvých Hazárů, kterým někdo uřezal hlavu ostnatým drátem.

Německo však není první evropský stát, který se rozhodl využít informační kampaň ke zpomalení přílivu běženců. Například norská vláda si začala kupovat inzertní prostor ve velkých afghánských novinách a otiskuje tam výzvy odrazující Afghánce od cesty do jejich země. V upozorněních mimo jiné varuje, že migranti nesplňující přísné podmínky pro udělení azylu v Norsku budou „nuceně vráceni do své vlasti“.

Stejně tak Dánsko začátkem září začalo ve velkých libanonských novinách otiskovat inzerát, který odrazoval potenciální imigranty od cesty do této severské země. Inzerát se objevil krátce poté, co Dánsko do značné míry osekalo sociální dávky, na něž mohou migranti dosáhnout. Uprchlíci, kteří chtějí v Dánsku získat povolení k pobytu, se podle nové legislativy musí rovněž naučit dánsky. Vláda v Kodani oznámila i záměr zřídit povinné kurzy sexuální výchovy pro imigranty ze třetího světa, protože se z velké míry podílí na znásilňování.

Čtěte také: Dánsko chce sexuální výchovu pro imigranty. Kvůli znásilňování

Dejte nám dům a příjem, pak si budu hledat práci, oznámil naivní Syřan

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články