ANO tlačilo na demisi Válkové. Rezignaci sepsali bez ní

REKONSTRUKCE ODCHODU

ANO tlačilo na demisi Válkové. Rezignaci sepsali bez níNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Příběh šéfa hnutí ANO Andreje Babiše o odchodu Heleny Válkové z ministerstva spravedlnosti dostává trhliny. V úterý dopoledne, v době, kdy Válková ležela doma s náběhem na zápal plic, totiž podle informací z ministerstva lidé z komunikace ANO trvali na co nejrychlejším sepsání její demise. Ta musela být hotová do odpolední tiskové konference. Na ní už Babiš držel podepsaný dokument a mluvil o svobodném rozhodnutí Válkové opustit úřad. Šéf komunikace ANO Vladimír Vořechovský jakýkoliv nátlak odmítá.

„Není žádné odvolání. Paní ministryně požádala o demisi, tady jí mám, není žádné odvolání. Ona sama, když nastupovala, viděla svůj mandát na rok. Takže nebyla odvolaná, podala demisi. Nebyl žádný tlak z ANO,“ ujišťoval v úterý Andrej Babiš novináře, že odchod Válkové z ministerstva spravedlnosti je čistě její svobodnou volbou. Bylo to poté, co podrážděně reagoval na dotaz, proč byla ministryně odvolána.

Zdá se, že všechno bylo trochu jinak. Alespoň to tvrdí zdroje z ministerstva spravedlnosti. Podle nich Válková byla ochotná resort opustit sama, požadovala ale čas navíc. Za zhruba tři měsíce chtěla dotáhnout některé z prioritních agend a úřad předat. V úterý vůbec nebyla v budově ministerstva. A demisi tak museli sepisovat ministerští úředníci.

„Paní ministryně nebyla na ministerstvu. Léčí se doma. Byla na vyšetření a má začínající zápal plic a bronchitidu,“ potvrdila mluvčí Kateřina Hrochová, že její šéfka nebyla v resortu.

„Je možné, že u toho sepisování demise paní ministryně kvůli svému zdravotnímu stavu nebyla, ale to mi nepřijde nestandardní. Ale nic o tom nevím,“ připouští Vořechovský.

Tlak na sepsání demise potvrdily deníku ECHO24.cz dva na sobě nezávislé zdroje z resortu: Válková u toho nebyla, nicméně vedení hnutí už nechtělo dále čekat. Důvod je prostý – ANO chtělo mít dokument podepsaný ještě před úterním odpolednem, kdy se ke konci Válkové na tiskové konferenci vyjadřoval Andrej Babiš. A tvrdil, že ministryně končí sama od sebe.

„Není to pravda, na nic jsme netlačili, já ani nikdo jiný jsme na ministerstvu nebyli. Potkal jsem se s někým z ministerstva a demisi si přebral. Tak to bylo domluvené,“ hájí sebe i své kolegy šéf divize komunikace hnutí ANO Vladimír Vořechovský. Právě ten si měl dokument před budovou ministerstva přebírat.

Dohoda na tom, že demise bude připravená, aby se konec Válkové mohl v úterý ohlásit, byla prý už delší dobu. „Je možné, že u toho sepisování demise paní ministryně kvůli svému zdravotnímu stavu nebyla, ale to mi nepřijde nestandardní. Ale nic o žádném tlaku nevím,“ tvrdí s tím, že lidé na spravedlnosti musí lhát, protože vše proběhlo po vzájemné dohodě.

‚Odvolání Válkové? Manýry jako z byznysu‘

Proti způsobu odvolání ministryně spravedlnosti se postavili také někteří opoziční politici. Například Marek Benda (ODS), který měl jinak s Válkovou v ústavně-právním výboru opakované spory.

„Odvolávat ministra takovýmto způsobem, to se neděje nikdy. To jsou manýry jako z byznysu. Manýry ředitele firmy, který vyhazuje zaměstnance,“ řekl Benda deníku ECHO24.cz.

Podle něj Válková opakovaně dělala chyby, které jí opozice vyčítala, nicméně Pelikán bude ještě mnohem horší. „Pro opozici je to samozřejmě ideální řešení. Nikoho horšího než Pelikána vybrat nemohli. On ministerstvo spravedlnosti rozvrátí, míra jeho přezíravosti je obrovská. Takže pro opozici je to fajn. Nicméně pro občany obecně, a to je mnohem důležitější, je to smutná zpráva,“ dodává Benda s tím, že výměna Válkové za jejího 1. náměstka, který byl odpovědný za legislativu, je nesmyslná.

„Lidský způsob zbavování se ministryně spravedlnosti ze strany jejího předsedy je mimo jakoukoliv kritiku. Ty věci se dají dělat a také se dělávají mnohem noblesněji než tím neskutečně křupanským způsobem, který jsme mohli sledovat,“ myslí si Kalousek.

To si ostatně myslí i bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (nestr.). „Nedomnívám se, že by její avizovaný nástupce Robert Pelikán byl lepším řešením. Jako první náměstek ministryně Válkové je spolupodepsán pod tím, co se v resortu za poslední dobu dělo a v jakém stavu resort je. Za silně znepokojivé považuji jeho legislativní iniciativy, které by do českého právního řádu vnesly nejistotu a chaos,“ varuje Pospíšil.

A s kritikou přišel i 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Tomu vadí, podobně jako Bendovi, především styl odvolání Válkové: „Lidský způsob zbavování se ministryně spravedlnosti ze strany jejího předsedy je mimo jakoukoliv kritiku. Ty věci se dají dělat a také se dělávají mnohem noblesněji než tím neskutečně křupanským způsobem, který jsme mohli sledovat.“

Sdílet:

Hlavní zprávy