Facebook prý pošlapává evropské zákony o ochraně soukromí

Facebook prý pošlapává evropské zákony o ochraně soukromí 1
Svět
Sdílet:

Sociální síť Facebook pošlapává evropské zákony o ochraně soukromí, když sleduje lidi bez jejich souhlasu a vyhýbá se otázkám národních regulačních úřadů. Uvedla to dnes belgická Komise na ochranu soukromí (CPVP/CBPL).

Uživatele internetu vyzvala, aby si nainstalovali software, který by sloužil jako clona před údajnými sledovacími systémy Facebooku, a to i tehdy, pokud lidé účet na této síti nemají, citovala ze zprávy agentura Reuters. Mluvčí firmy však uvedla, že Facebook evropský zákon o ochraně dat dodržuje. 

Organizaci CPVP/CBPL založila dolní komora belgického parlamentu na základě zákona o ochraně soukromí z roku 1992. Organizace spolupracuje s podobnými institucemi v Německu, Nizozemsku, Francii a Španělsku. Vybírat pokuty nemůže, její vyjádření ale poukazuje na rostoucí snahy zajistit, aby se velké evropské technologické společnosti řídily evropskými zákony. 

Komise se zabývala změnami, které Facebook v lednu provedl ve svých zásadách ochrany osobních údajů. „Facebook pošlapává evropské a belgické zákony na ochranu soukromí,“ stálo v prohlášení CPVP/CBPL. Firma údajně nedokázala podrobně vysvětlit, jak využívá nashromážděné údaje. Dále komise poukázala na problém s některými nástroji, jako je tlačítko „To se mi líbí“, které prý zasahuje i mnoho těch, kdo na sociální síti účet nemají.

Facebook také prý odmítl uznat jurisdikci Belgie a dalších zemí Evropské unie. Trvá údajně na tom, že podléhá pouze zákonům v Irsku, kde má své evropské ústředí. „Facebook je již v Evropě regulován a dodržuje evropský zákon o ochraně dat,“ uvedla mluvčí Facebooku. Snahy CPBL jsou podle ní tudíž co do své použitelnosti nejasné. Facebook ale prý doporučení obsažená v belgické zprávě projde s irským komisařem pověřeným ochranou osobních dat. 

Čtěte také: Konec čurání na logo Applu. Google mění podmínky map

Facebook je jednou z firem, které se v Evropě staly terčem kritiky kvůli zacházení s nashromážděnými daty. Do hledáčku několika evropských úřadů se dostal mimo jiné i americký internetový gigant Google, který byl poté nucen své zásady ochrany soukromí změnit. Někteří evropští politici mají za to, že americké firmy jsou moc agresivní a představují nebezpečí pro evropské zákony o ochraně soukromí, které vznikly v reakci na postup autoritářských režimů ve 20. století. 

Americký prezident Barack Obama, který se snaží dojednat bezprecedentní dohodu o volném obchodu s Evropskou unií (TTIP), si letos postěžoval, že to vypadá, jako by Evropa vůči úspěšným americkým technologickým firmám vytvářela protekcionistické překážky, podotkl Reuters. 

Dále čtěte: Facebook spustil revoluci. Vydává články světových médií

Sdílet:

Hlavní zprávy