Další čistky? Špičky KLDR se neukazují na veřejnosti

Tajuplná komunistická říše

Další čistky? Špičky KLDR se neukazují na veřejnostiNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Několik vysokých státních představitelů komunistického severokorejského režimu se již několik týdnů neukázalo na veřejnosti. Jejich absence vzbuzuje obavy, že byli popraveni. Jednalo by se tak o třetí velkou čistku z rozkazu Kim Čong-una od jeho nástupu do funkce v roce 2011, kdy zemřel jeho otec Kim Čong-il.

Jihokorejský deník Korea JoongAng Daily si povšiml toho, že někteří vysocí státní představitelé chyběli během uplynulých týdnů při důležitých veřejných akcích. Deník navíc cituje "dobře informovaný zdroj" který tvrdí, že došlo k popravě šesti mužů.

Generál Ri Pjong-čchol, vrchní velitel vzdušných sil, se na veřejnosti neukázal od konce září. Tehdy byl Nejvyšším lidovým zasedáním zvolen do Národní obranné komise. Podle jihokorejského deníku je Ri velmi úspěšným a vlivným mužem stoupajícím na armádním žebříčku. Chyběl však při návštěvě Kim Čong-una na velitelství severokorejských vzdušných sil 19. října.

Čtěte také: V KLDR se kují pikle. A sestra Kim Čong-una nabývá na moci

Ministr pošt a telekomunikací Som Čol-ho, který byl údajně blízkým přítelem zesnulého Kim Čong-ila, se zase nedostavil na schůzku s představiteli egyptské firmy zajišťovanou Mobilní telefonní sítí KLDR.

Za posledních 66 dní neměla média příležitost pořídit aktuální snímek Ma Won-chuna, prominentního architekta, stavebního úředníka a zástupce předsedy Dělnické strany. Nezúčastnil se ani nedávné prohlídky realizovaných stavebních projektů v KLDR.

Na seznam nezvěstných státních činitelů se zařadil i Čchang Ung, zástupce KLDR v Mezinárodním olympijském výboru. 76letý muž nebyl přítomen na setkání se zlatými sportovci, kteří reprezentovali KLDR na Asijských hrách v Inčchonu. Na této události navíc chyběl i šéf Generálního štábu Severokorejské lidové armády. Přítomnost vojenských představitelů se na takové akci přitom očekává, protože profesionální sportovci jsou většinou vojáky.

Nepředvídatelný režim

Profesor Aidan Foster-Carter z univerzity v anglickém Leedsu uvedl, že by se informace z Korea JoongAng Daily neměly brát na lehkou váhu. Podle něj se nejedná o žádný nedůvěryhodný bulvární plátek. Ruku v ruce s tímto tvrzením ale upozorňuje, že měsíc či dva ještě není nijak dlouhá doba. ,,Ostatně uvědomme si, že na podobný čas se z veřejného života stáhl i sám Kim,“ dodává profesor.

Ani koreanista Jaromír Chlada se se vysílání ČT24 neodvážil spekulovat o tom, co se momentálně v KLDR děje. Podle něj existují protikladné precedenty: někteří lidi zmizeli i na několik let, přičemž po návratu jim byla přidělena nějaká nižší funkce. Jiné už nikdo nikdy nespatřil. Některé čistky jsou v Severní Koreji zase veřejně prezentovány, zřejmě s úmyslem, aby sloužily jako výstražný příklad. Jiné popravy jsou pečlivě utajovány nebo se o nich veřejnost dozví se značným zpožděním.

Čtěte také:

Kim Čong-un znovu na veřejnosti? Opíral se o hůl

Převrat, nebo choroba? Kim Čong-un opustil hlavní město

Sdílet:

Hlavní zprávy

Přišel v Americe vietnamský moment?

KOMENTÁŘ

Nějaké jevy mají postupný vývoj, a pak v intencích toho vývoje přijde něco tak absurdního a nepochopitelného, že pak může následovat už jen zlom ve vnímání. To ...

00:06