Turisté v Praze bloudí. Rozcestníky v češtině nepomáhají

O ukazatelých v angličtině město neuvažuje

Turisté v Praze bloudí. Rozcestníky v češtině nepomáhajíNOVÉ 1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Turisté v centru Prahy bloudí. Nepomáhají jim ani informační rozcestníky, které jsou pouze v češtině. Město ale o zřízení dvojjazyčných cedulí, které by alespoň na klíčových turistických tepnách ukazovaly cestu k památkám i v angličtině, neuvažuje. Bylo by to prý matoucí. Do pražské metropole přitom ročně zamíří více než 6 milionů turistů.

Zmatené skupinky turistů, kteří bezprizorně koukají do mapy, pak vzhlédnout k informačnímu rozcestníku a zpátky do mapy. Po několika minutách to vzdají a na cestu k památce se raději zeptají kolemjdoucího: „Prague Castle?“ Je to denní chléb těch, kteří se každodenně pohybují v centru Prahy.

„Turistům by dvojjazyčné značení nepomohlo, naopak by mohlo být spíše matoucí. V mapách i v průvodcích se uvádí totiž české názvy památek. Na cedulích jsou navíc piktogramy, podle nichž by jim to mělo být jasné,“ řekla deníku ECHO24.cz mluvčí Pražské informační služby (PIS) Kateřina Bártová.

„Jejich design je navíc po celém Česku stejný, pokud tu ze strany města zájem je měnit byl, muselo by se nějak usnést,“ dodala Bártová s PIS s tím, že problémem by mohlo být také financování nových rozcestníků. Jeden o šesti ukazatelích včetně stojanu vyjde na 13 tisíc a platí ho podle ní ten, na koho ukazují.

Ta vůle tu ale je, jak řekl deníku ECHO24.cz ředitel odboru památkové péče Jiří Skalický. „Určitě bychom za nás rádi realizovali jak aktualizované značení v Pražské památkové rezervaci, tak i nově označili vstupy do památkové rezervace ze všech ulic. Není to ale v naší kompetenci,“ uvedl šéf památkářů s tím, že tato pravomoc leží právě na Pražské informační službě.

Cizojazyčně jsou pouze ‚meeting pointy‘

Navigační systém v podobě hnědých informačních rozcestníků funguje v Praze od roku 2000. Vznikl tehdy u příležitosti vyhlášení Prahy městem kultury, od té doby ho spravuje Technická správa komunikací. Jeden rozcestník včetně sloupků a šesti cedulek vyjde na 13 tisíc korun. V centru a těsném okolí jich je celkem 210.

„V Praze jsou cizojazyčně označena pouze místa, odkud vycházejí zahraniční turisté s oficiálními průvodci, tzv. meeting pointy. Ve správě TSK jsou ty na Staroměstském náměstí. Jejich provedení vychází vzhledově ze zmiňovaného systému. Pokud existují jiné naváděcí systémy na turistické cíle v Praze a jsou cizojazyčné, tak nejsou ve správě TSK,“ sdělila deníku ECHO24.cz Barbora Lišková z TSK.

Prahu v loňském roce navštívilo 6 milionů turistů. Nejvíce jich přijelo z Německa, Ruska a Spojených států. Přibývá ale i turistů z Asie. Mezi nejvyhledávanější památky patří kromě Pražského hradu také lanová dráha na Petřín, Petřínská rozhledna, Staroměstská radnice, Žižkovská věž nebo židovské památky na Starém Městě.

Čtěte také: Národní galerie musí církvi vydat obraz Madony z Veveří

Spor v centru Prahy: luxusní hotel v historických domech

Bezzubá radnice. Centrum Prahy je plné matrjošek a reklamy

Oživení Nerudovy ulice. Od kýče k současnému umění

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články