Naštvaní europoslanci píší do Norska. Kvůli českým dětem

45 podpisů pod dopis premiérce

Naštvaní europoslanci píší do Norska. Kvůli českým dětemAKTUALIZOVÁNO
Europoslanec Zdechovský s otevřeným dopisem norskému předsedovi vlády. Foto: Facebook / Tomáš Zdechovský v Evropském parlamentu
5
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

K těm, kteří bojují za navrácení dětí Evy Michalákové z rukou norských úřadů, se nově přidali i europoslanci. Norské premiérce byl jménem europoslance Tomáše Zdechovského poslán otevřený dopis, jehož cílem je přilákat k případu rodiny Michalákových více pozornosti. Pod dopis se podepsalo téměř padesát europoslancům napříč politickými frakcemi i členskými státy Evropské unie. Na případ upozornil jako první před několika měsíci server ECHO24.cz. 

Synové Evy Michalákové žijí v Norsku po více než tři roky odděleně v různých pěstounských rodinách. Matka může pětiletého a devítiletého chlapce vidět pouze na dvě hodiny dvakrát ročně. K odebrání dětí došlo na základě udání zaměstnankyně mateřské školky, která otce chlapců podezřívala ze sexuálního zneužívání synů. Přestože policie obvinění později stáhla, chlapci nadále zůstávají u pěstounů a jejich matka o ně marně bojuje.

Europoslanec Tomáš Zdechovský, který otevřeně kritizuje přístup českých úřadů vymlouvající se v případě odebraných dětí na svou bezbrannost, se rozhodl řešit případ diplomatickou cestou. „Vytvoření otevřeného dopisu byl logický krok, který jsme museli udělat, abychom deklarovali jasnou pozici vůči neomalenému postupu norských úřadů,“ říká k tomu Tomáš Zdechovský. Podle něj by mělo být zájmem každého českého občana, aby se občanů v nouzi, tedy paní Michalákové a jejích dvou dětí, zastal.

,,S celým případem dětí Evy Michalákové postupně seznamuji politiky a diplomaty z různých zemích,“ pokračuje Zdechovský s tím, že nyní plánuje rozeslat přes 300 dopisů všem různým institucím s popisem případu.

Autory dopisu norským úřadům jsou vedle Zdechovského také jeho kolegové z Evropského parlamentu Kateřina Konečná, Petr Mach a slovenský europoslanec Branislav Škripek. Podpisy k dopisu dále připojil například Jan Zahradil, Evžen Tošenovský, Jiří Pospíšil nebo slovenská poslankyně Anna Záborská, rakouský europoslanec Franz Obermayr či jeho italská kolegyně Alessandra Mussolini.

Čtěte také: Norské úřady přitvrdily: chtějí malé Čechy adoptovat

Europoslanec Zdechovský rovněž poukázal na fakt, že záležitost budou řešit také další evropské instituce. „Povzbuzující zprávou je, že pomoc v této záležitosti přislíbila i nová eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová,“ uvedl k tomu Zdechovský a dodal, že dílčím úspěchem je i zájem Helsinského výboru a jeho partnerských organizací v Norsku.

Do případu se zapojují také další politici, například poslankyně Jitka Chalánková již od března letošního roku. Pravidelně interpeluje premiéra Bohuslava Sobotku i příslušné rezortní ministry. Sešla se také s norskou velvyslankyní Siri Ellen Sletnerovou. ,,Norská velvyslankyně mě na jednání ujistila, že chce kauzu chlapců Michalákových co nejrychleji vyřešit. A to je velmi příjemná informace z norské strany. A co vláda Česká republiky?" táže se Chalánková.

Občané, kteří chtějí rodině Michalákových vyjádřit svou podporu, tak mohou učinit dvěma způsoby. V první řadě se mohou podepsat pod petici, která bojuje za návrat dětí zpět k matce. Druhou možností je finanční dar. Petiční výbor na podporu návratu Denise a Davida Michalákových do České republiky totiž inicioval finanční sbírku na advokáty pro Evu Michalákovou. K 5. prosinci bylo na účtu přes 350 tisíc korun.

Čtěte také: Vyhrožují mi, tvrdí Češka, které Norsko odebralo děti

Sdílet:

Hlavní zprávy