NOVÉ

Český komunista Maštálka dostal od Putina vysoké státní vyznamenání

,

Ocenění od Kremlu

Témata: , ,

Ruský prezident Vladimir Putin ocenil vysokým státním vyznamenáním českého komunistického europoslance Jiřího Maštálku. Maštálka od Putina obdržel Řád přátelství. Vyplývá to z informace zveřejněné na webových stránkách Kremlu.

Řád přátelství patří k nejvyšším ruským vyznamenáním, uděluje se od roku 1994. V sovětských dobách neslo vyznamenání název Řád přátelství národů. Ocenění řád dostávají za „velký přínos k upevnění přátelství a spolupráce s Ruskou federací,“ dále za rozvoj obchodních, ekonomických a vědeckých styků a za zachování a popularizaci ruštiny a ruské kultury v zahraničí.

Šedesátiletý Maštálka je od roku 2004 poslancem Evropského parlamentu za KSČM, post obhájil ve volbách v letech 2009 a 2014. Působí v pozici místopředsedy delegace Evropského parlamentu ve výboru parlamentní spolupráce Evropská unie – Rusko.

Kromě Maštálky řád nyní obdrželo několik zahraničních podnikatelů, kteří působí ve společných firmách s Ruskem, zástupci ruských krajanských spolků v zahraničí, ministři vlád Vietnamu, Rakouska a Monaka a další osobnosti.

KSČM dnes v prohlášení zveřejněním na svém webu uvedla, že Putin ocenil dlouholetou Maštálkovu práci vykonávanou jak z pozice levicového europoslance, tak i českého politika a lékaře. „Byl by to dlouhý a pestrý výčet aktivit, akcí a projektů, které Jiří Maštálka v posledních letech realizoval v zájmu rozvoje přátelských vztahů Evropské unie a Ruska, Ruska a České republiky,“ uvádí se v prohlášení.

Čtěte také: Komunistické myšlenky se mi stále líbí, přiznal se Putin

Čtěte také: Muž, který rozluštil vlastní vraždu. Z rozkazu Putina

Přejít na diskusi