Norsko, prosím, probuď se!

Norsko, prosím, probuď se!
Foto: Reprofoto: Jeden z nejznámějších obrazů norského malíře Bergsliena z roku 1869.
1
Blogy
Tomáš Hájek
Sdílet:

Trhá mi srdce, když každým dnem čtu, jak se dříve bezchybná image mého milovaného Norska v České republice bortí jako domeček z karet. Dnes už téměř každý ví, že tím důvodem je případ rodiny Michalákových a norské sociálky Barnevernet. Branding Norska u nás tak každým dnem dostává na frak a lidem místo nádherných fjordů, ledovců a vodopádů ve spojitosti s Norskem naskakuje jako první téma odebírání dětí od rodičů. Co s tím?

Norové jsou mimořádně hrdým národem. Jejich domovem je země, kde vlastenectví nemá žádné „hnědé“ konotace a lidé spontánně oslavují své národní svátky v ulicích, vyvěšují vlajky, o své zemi mluví před ostatními hezky, zkrátka jsou povětšinou pyšní na to, že jim bylo dáno do vínku žít v zemi, která je přece nejlepší na světě. Důkazů o tom dostávají nepočítaně. Stačí se podívat na všechny možné celosvětové indexy spojené s životní úrovní a blahobytem a Norové budou figurovat buď na prvním místě nebo někde mezi prvními.

Hrubý domácí produkt na hlavu, vnímání korupce, kvalita životního prostředí, spokojenost obyvatel se životem, nízká kriminalita a mnoho dalších. A kdyby toho snad bylo málo, podívají se do výsledkových listin závodů v běžeckém lyžování a je jasné, že konkurence je až daleko za nimi.

Výrazný posun v bohatství Norska znamenal objev ropy a zemního plynu u norských břehů na konci 60. let minulého století. Promyšlenou politikou se pak Norové z národa víceméně rovnoměrně chudého stali zemí víceméně rovnoměrně bohatou. Své bohatství neprojídají, ale mají ho uložené „na horší časy“ ve fondu, na kterém se dnes převážně v akciích a dluhopisech nachází zhruba 800 miliard dolarů, tj. částka, za kterou bychom u nás např. postavili více než 150 tisíc kilometrů dálnic.

Někdy to vypadá, jako by se Norové sami trochu styděli, jaké že to mají štěstí oproti jiným zemím, že přišli k takovému bohatství díky nerostným surovinám. Možná proto mají v sobě takový silný pocit solidarity a sounáležitosti se zeměmi a lidmi, kteří podle nich tolik štěstí neměli. To se může projevit od adopcí malých Afričanů na mikroúrovni až třeba po poskytování prostoru pro rozhovory znepřátelených zemí a frakcí na svém území na makroúrovni.

Norové nemají rádi, aby jim do jejich záležitostí někdo zvenčí mluvil. Vstup do Evropské unie, která se zvlášť v poslední době v Norsku „těší“ rekordní nepopularitě, odmítli v referendu již dvakrát. Jak psal norský publicista Terje Englund v jednom ze svých článků v češtině, když se v Norsku zavedla povinnost používat v autě bezpečnostní pásy, chtěli si někteří stěžovat u mezinárodního soudu, jiní prodávali trička s černým pásem přes prsa.

Většina už sice bezpečnostní pásy používala, jenom nechtěli, aby nařízení zkazilo takový dobrý zvyk! O co méně věří nařízením a institucím zvenčí, o to více sází na vlastní systém. Důvěra ve věci veřejné a v to, že norská vláda a úřady konají správně a v zájmu obyvatel je zde velmi silná a zpochybňovat veřejně jejich práci není na pořadu dne. Jaký to rozdíl oproti našim končinám, kde ať bude vláda jakákoliv, bude se povolání politika a státního úředníka ve společenské prestiži ještě asi dlouho nacházet někde mezi uklízečkou a výběrčím parkovného. Proč by tedy zrovna úřad na ochranu dětí Barnevernet, jeden z pilířů norského sociálního modelu, měl selhávat?

O rozdílných přístupech ve výchově dětí v České republice a v Norsku byly napsány celé obsáhlé články a v tomto textu bych se k nim nerad vracel. Berme tyto jako noc a den odlišné systémy jako dané a ponechme přirozenému vývoji, který se ukáže jako bližší potřebám 21. století. Ovšem indicií, že v případě Barnevernetu se nejedná o ojedinělou chybu na případu Michalákových, ale o systémové selhání úřadu, které nahání strach i za hranicemi Norska, je zkrátka více než dost. Vidět je o to více, že se dotýká mimořádně citlivé a emocemi nabité záležitosti výchovy vlastních dětí, které je relevantní pro většinu z nás bez ohledu na geografické hranice. Šokující dřívější případy domácího násilí v Norsku, veřejná poptávka po silné instituci, která tomuto zamezí, zákon pasující Barnevernet téměř do role suveréna.

Instituce, která o svých rozhodnutích nemá z podstaty veřejně informovat, systém soukromých firem přisátých na Barnevernet, netransparentní „nezávislí“ experti, o jejichž nezávislosti se nediskutuje a jejichž posudky jsou klíčové pro nevratné zásahy do individuálních osudů rodin. Až cynická hradba mlčení a alibismu ze strany ostatních norských institucí. Chybějící kontrola přebujelého úřadu. Dojem, že biologický princip je v případě svěření dětí do náhradní péče nikoliv na prvním místě. Vysoký počet dětí žijících v náhradních rodinách bez příbuzenské vazby, pěstounství jako výdělečné povolání, které se vyplatí provozovat pro peníze. Běžní lidé, školky a jiné instituce jsou vyzýváni, aby pokud možno okamžitě hlásili byť jen podezření na nějaké nepravosti. Sociálka přeci dělá dobrou práci a lidé v domnění, že konají dobro, hlásí, když z vedlejšího bytu v činžáku slyší hlasitý hovor, když někdo na děti na veřejnosti zvyšuje hlas, nedej bože, aby si dali rodiče pivo před zraky dětí.

V konkrétním případě Michalákových navíc zdravým rozumem jen stěží pochopitelné rozdělení bratrů do dvou různých rodin a zamezování kontaktů s příbuznými obou chlapců, zatímco paní Michaláková s novým partnerem vychovává jeho dceru a údajně dokonce pracuje v jedné z norských mateřských škol. Samozřejmě lze namítnout, že všichni známe pouze verzi paní Michalákové. Ale i kdyby snad úplnou pravdu nemluvila a další možná podstatné skutečnosti v tomto konkrétním případě zamlčovala, případ se až příliš nápadně podobá dalším případům podobně postižených rodin a otázky spojené s celým systémem přetrvávají. Jak je možné, že až na nepatrné výjimky se norská média nevěnují kritickému pohledu na fungování tohoto úřadu, který ničí systematicky image Norska v jedné zemi po druhé? Není toto téma pro norská média zajímavé?

Zarážející je to mj. také ve světle toho, že téma náhradních rodin, převýchovy dětí a nepravostí s tím spojených je v Norsku historicky citlivým tématem. Každá země má své přednosti a zároveň nešťastná místa svých vlastních dějin. Jednou z těch norských temných kapitol je téma tzv. „německých dětí“. Málokterá země dodnes tolik žije událostmi z 2. světové války jako právě Norové, knihy s touto tématikou patří stále k bestsellerům. Norové byli v roce 1940 napadeni Němci, kteří sice narazili na odpor, ten však samozřejmě nemohl být adekvátní německé přesile. Norská populace však byla ve zrůdném nacistickém systému Lebensborn vyhodnocena jako reprodukováníhodná a do Norska byli posíláni němečtí vojáci po desetitisících s rozkazem chovat se slušně a navazovat vztahy s mladými Norkami. Odhaduje se, že z takovýchto svazků se v Norsku narodilo 10 až 12 tisíc „německých dětí“. Jak matky, tak i tyto děti si po skončení 2. světové války v Norsku prošly peklem. Matky těchto dětí byly ostrakizovány a umisťovány do psychiatrických klinik jako mentálně zaostalé. Dětem byla měněna identita a byly dávány na převýchovu do norských rodin k pěstounům. Případy začaly vycházet na světlo až po desetiletích. Objevovala se svědectví o násilí na dětech, sexuálním zneužívání ze strany pěstounů atd. Norským úřadům se po dlouhou dobu podařilo tuto temnou stránku vlastních dějin před širokou veřejností ututlat. Údajně v době studené války došlo i k pokusu západoněmecké vlády o finanční odškodnění, nicméně norské autority na tyto snahy nereflektovaly.

Tajemnost a nepřístupnost Barnevernetu zákonitě musí vyvolávat v představách lidí dojem zakletého hradu, apokalyptického monstra odebírajícího děti jako na běžícím pásu. Mediálně vděčné jsou v zahraničí především případy přistěhovaleckých rodin, ale praxe Barnevernetu se týká hlavně rodin norských. I v naší zemi se pochopitelně objevují reakce ve smyslu, že Norsko je mnohem vyspělejší než Česká republika, proto zpochybňovat z našeho pohledu cokoliv, co se tam děje, je směšné. To mi ovšem připadá jako mimořádně zjednodušující interpretace. Smyslem by nemělo být Norsko poučovat o jejich systému, zvláště když sama Česká republika má v tomto směru co dohánět, ale někdy může „šťouchnutí zvenčí“ otevřít oči tam, kde převládla nekritičnost a slepota.

Je tolik věcí, které bychom se od Norska měli učit! Namátkou zodpovědné hospodaření státních institucí a politickou kulturu v zemi, nefalšovanou lidskou ohleduplnost, vztah k přírodě a vlastní zemi nebo třeba odvahu v architektonických soutěžích od národní opery až po odpočívadla u silnic. Norsko je pro mě zemí s nejúžasnější krajinou, jakou jsem kdy viděl. Zemí, která pro aktivní dovolenou v přírodě v Evropě z mého pohledu nemá konkurenci. Norská krajina kvůli Michalákovým ošklivější nebude. Ale přál bych si, aby se v Norsku rozběhla živá debata o tom, jestli současné nastavení tohoto úřadu skutečně zemi přináší očekávanou přidanou hodnotu. Norsko, prosím, probuď se!

Více o kauze norských dětí čtěte v aktuální vydání Týdeníku Echo.

Týdeník Echo v papírové podobě si můžete koupit na těchto prodejních místech.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy