Chovanec: Němci nám nic neřekli, dozvěděl jsem se to z médií

Německé kontroly na hranicích

Chovanec: Němci nám nic neřekli, dozvěděl jsem se to z médiíAKTUALIZOVÁNO
Předseda vlády Bohuslav Sobotka společně s ministrem vnitra Milanem Chovancem na návštěvě v přijímací zařízení pro zajištění cizinců v Jihomoravském kraji. Foto: Foto: Ministerstvo vnitra
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Německo, které až do této chvíle otevřelo dveře proudu uprchlíků, se kvůli náporu migrantů rozhodlo zavést dočasně hraniční kontroly především na rakousko-německé hranici a také zastavit vlaky z Rakouska. Podle českého premiéra je toto opatření jen důkazem nefunkční politiky Evropské unie, která není schopná migrační krizi řešit. Česká strana coby země sousedící s Rakouskem i Německem o něm předem nebyla informována. Podle předsedy ODS Petra Fialy je to začátek konce Schengenu.

„O tom rozhodnutí, které udělalo Německo, jsem se dozvěděl až ze médií,“ řekl český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pro ČT, reprezentanti Německa ho podle jeho slov o svém rozhodnutí neinformovali. Německý ministr vnitra v neděli uvedl, že zavedení dočasných hraničních kontrol oznámili Rakousku, na jehož hranicích by kontroly měly začít nejdříve. O České republice nebyla řeč.

Fiala (ODS): „Tento krok německé vlády bude mít za následek masivní pohyb migrantů přes naše území, kteří tak budou hledat alternativní cestu do Německa.“ 

České ministerstvo vnitra s touto variantou nicméně podle oficiálního vyjádření počítalo. „Už v průběhu summitu G7 Spolková republika Německo obdobná opatření zavedla. I když se tehdy problémy projevily hlavně na rakouském území,“ reagoval na rozhodnutí Chovancův úřad.

Premiér ČR Bohuslav Sobotka (ČSSD) toto opatření považuje za důkaz, že EU není schopna migrační krizi řešit. „Evropská unie nebyla schopna při řešení migrační krize důsledně dodržovat vlastní pravidla a efektivně chránit vnější hranici Schengenského prostoru,“ uvedl Sobotka.

Šéfa lidovců Pavla Bělobrádka krok Německa nepřekvapil. „Každý stát musí mít pod kontrolou své hranice. Ten krok se dal čekat poté, co Německo začalo tu kontrolu ztrácet. Jde o nouzové opatření a ČR by jednala stejně,“ sdělil ČTK Bělobrádek. 

Fiala: Začátek konce Schengenu

Stejně tak premiér Sobotka prý podobný krok Německa očekával. „Jde o reakci na napětí, které je uvnitř schengenského prostoru vyvoláno migrační krizí a silným proudem uprchlíků, který v těchto týdnech míří přes Maďarsko a Rakousko právě do Německa,“ sdělil Sobotka. „Doufám, že německé rozhodnutí zesílí tlak na takový společný evropský postup, který umožní lépe regulovat současný migrační proud už na vnějších hranicích Evropy,“ dodal Sobotka. 

Předseda ODS Petra Fiala, označil zavedení hraničních kontrol v Německu za začátek konce Schengenu. „Tento krok německé vlády bude mít za následek masivní pohyb migrantů přes naše území, kteří tak budou hledat alternativní cestu do Německa. Pokud se tak stane, česká vláda musí k hraničním kontrolám přistoupit také,“ uvedl Fiala. 

Fiala zároveň uvedl, že nevěří, že vláda ČR o chystaném kroku nevěděla. „Vyzývám proto vládu ČR, aby veřejnost včas a v plném rozsahu informovala o bezpečnostních, správních a ekonomických důsledcích, které z obnovy kontrol na německo-rakouské hranici plynou, a zahájila intenzivní komunikaci s německými a rakouskými partnery o dalším postupu,“ prohlásil Fiala.

Čtěte také: Německo obnovuje hraniční kontroly, zastavilo vlaky z Rakouska

Česko kvůli Německému rozhodnutí zesílí kontroly v krajích, které sousedí s Rakouskem. „Policie České republiky zavedla opatření na hranici s Rakouskem tak, abychom zajistili bezpečnost českých občanů, která je pro nás prioritou,“ uvedlo ministerstvo vnitra.  „Situaci bude vláda pravidelně vyhodnocovat a v případě potřeby přijme další nezbytná bezpečnostní opatření,“ doplnil Sobotka.

Mach: „Je to nevybíravý tlak Německa na to, aby země EU souhlasily s kvótami. Německo nejdřív imigranty lákalo na štědrý sociální systém, a teď najednou chce, aby se o ně postaraly ostatní země.“

 

Bezprostředně po prohlášení německého ministra vnitra opatření ostře odsoudil europoslanec Petra Mach (Svobodní). „Je to nevybíravý tlak Německa na to, aby země EU souhlasily s kvótami. Německo nejdřív imigranty lákalo na štědrý sociální systém, a teď najednou chce, aby se o ně postaraly ostatní země,“ uvedl Mach.

Rozhodnutí naopak vítá předseda hutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. „Česká republika by měla ihned reagovat podobně. To znamená, že přes naše hranice nesmí ani jeden nelegální imigrant. Kdo překročí hranici bez povolení, musí být ihned vrácen zpět. Pokud tak budou reagovat všechny evropské země, je z velké části po problému,“ prohlásil Okamura. „Fáze dvě je vytvořit uprchlíkům podmínky k životu v jejich domovských zemích – v prvé řadě musíme ukončit války. Škoda, že Evropa začíná hasit požár až když hoří, místo abychom problém zarazili v předstihu již okamžiku, kdy začalo vloni a předloni přiohřívat,“ dodal. 

Rozhodnutí zavést dočasné hraniční kontroly oznámil na tiskové konferenci v neděli odpoledne německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Cílem tohoto opatření je, aby se stávající proud uprchlíků do Německa omezil a aby celé řízení bylo regulováno. Maizière také zopakoval své dřívější tvrzení, podle nějž si uprchlíci nemohou vybrat, ve které zemi budou žádat o azyl. Zároveň Německo přerušilo od 17 hodin vlakovou dopravu z Rakouska.

Čtěte také: Postavíme 200 mešit pro Německo. Saúdská Arábie nabízí ‚pomoc‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články