Německo obnovuje hraniční kontroly, zastavilo vlaky z Rakouska

Opatření kvůli migrační krizi

Německo obnovuje hraniční kontroly, zastavilo vlaky z RakouskaAKTUALIZOVÁNO
Uprchlíci pochodují podél dálnice směrem k rakouské hranici. Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německo chystá změnu v dosavadní uprchlické politice. Kvůli migrační vlně země dočasně obnovuje hraniční kontroly a zastavuje vlaky z Rakouska. Uvedl to v neděli na tiskové konferenci německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Ten také řekl, že toto opatření je signálem vůči Evropě, která musí nést část břemena uprchlické krize. Spolková policie zároveň posílá k hranicím příslušníky pohotovostních oddílů. 

Ministr vnitra Thomas de Maizière na nedělní tiskové konferenci oznámil, že Německo obnovuje kontroly na vnitřních hranicích země, zejména na hranici s Rakouskem, přes kterou do země během víkendu přišly další tisíce uprchlíků. Potvrdil tak informaci, kterou již dříve zveřejnil německý deník Spiegel.

„Německo v uplynulých týdnech ukázalo ochotu, tu ale nemůžeme přepínat,“ uvedl německý ministr vnitra

„Cílem tohoto opatření je, aby se stávající proud uprchlíků do Německa omezil a aby celé řízení bylo regulováno. Je to nutné z bezpečnostních důvodů,“ řekl Maizière.Německo tak nastolilo změnu v dosavadní uprchlické politice. „Německo v uplynulých týdnech ukázalo ochotu, tu ale nemůžeme přepínat,“ uvedl ministr vnitra. „Toto opatření je také signálem Evropě. Německo přijímá svoji humanitární zodpovědnost, ale to břemeno musí být rozděleno po Evropě solidárním způsobem.“

Maizière v prohlášení k médiím zdůraznil, že podle současného evropského práva není Německo příslušné pro azylové řízení pro většinu žadatelů o azyl, a vyzval členské státy Evropské unie, aby uprchlíky v souladu s dublinskou úmluvou nejen registrovaly, ale zahájily s nimi i azylové řízení.

„Německo nejdřív imigranty lákalo na štědrý sociální systém, a teď najednou chce, aby se o ně postaraly ostatní země,“ okomentoval rozhodnutí Německa europoslanec Petr Mach (Svobodní).

Maizière také zopakoval své dřívější tvrzení, podle nějž si uprchlíci nemohou vybrat, ve které zemi budou žádat o azyl. „Osoby hledající azyl musí respektovat fakt, že si nemůžou vybrat stát, kde si zažádají o ochranu. To bude také platit v případě zavedení povinných kvót,“ řekl.

Podle německého ministra vnitra je toto opatření v souladu s ustanoveními schengenského hraničního kodexu. Obnovení kontroly hranic je podle něj nezbytné pro udržení bezpečnosti a pořádku ve zemi. Opatření bylo podle Maizièra v koalici schváleno jednomyslně a postup byl také konzultován s Rakouskem. 

Vnitřní hranice zemí Schengenského prostoru prakticky neexistují. Lze však na nich po omezenou dobu obnovit kontroly, pokud si to žádá zachování veřejného pořádku a vnitřní bezpečnost země. Toho využilo Německo během Mistrovství světa ve fotbale v roce 2006 a také kvůli letošnímu summitu G7 v jihobavorském Elmau. 

Zároveň německý ministr vnitra uvedl, že si je vědom, že zavedení hraničních kontrol nevyřeší problémy, nicméně Německo podle jeho slov potřebuje „trochu času a jistou míru pořádku na našich hranicích“. 

Do Německa by mělo být možné vstoupit pouze s platným cestovním dokladem, což se v posledních dnech neděje. Obnovení hraničních kontrol by mělo platit až do odvolání. 

Zároveň Německo přerušilo od 17 hodin vlakovou dopravu z Rakouska. Sdělily to podle agentury Reuters rakouské dráhy ÖBB. Situace v opačném směru je nejasná. Na cestě do Německa prý nyní mezinárodními expresy Railjet směřuje zhruba 1800 uprchlíků.

Čtěte také: Mnichov je na pokraji. Za sobotu dorazilo 12 200 uprchlíků

Na prohlášení německého ministra vnitra zareagovala také Česká republika. Ministr vnitra Milan Chovanec v neděli řekl ČT, že kvůli uprchlíkům posiluje opatření na hranicích s Rakouskem i česká policie. O dalším postupu se podle něj rozhodne podle počtu migrantů. K vzniklé situaci chystá podle mluvčího vlády Martina Ayrera prohlášení premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová ČTK potvrdila, že opatření souvisí s obnovením kontrol na německo-rakouské hranici kvůli běžencům.

Podle informací Bildu hodlají německé úřady zahájit kontroly v blízkosti společné hranice s Českem a s Polskem. Má to zamezit vyhýbání se hraničním kontrolám na německo-rakouské hranici.

​Podle Spieglu se zároveň objevily návrhy nasadit k ochraně hranic vojáky Bundeswehru, kteří by byli k ruce policistům. Podle Bildu spolková policie posílá k hranicím s Rakouskem posily. Údajně jde prý o 2100 příslušníků pohotovostních oddílů, kteří by měli pomáhat se zajišťováním hranice.

„Je to nevybíravý tlak Německa na to, aby země EU souhlasily s kvótami. Německo nejdřív imigranty lákalo na štědrý sociální systém, a teď najednou chce, aby se o ně postaraly ostatní země,“ okomentoval rozhodnutí Německa europoslanec Petr Mach (Svobodní).

Právě největší a nejbohatší evropská ekonomika se stala hlavním magnetem pro uprchlíky. Do Německo přišlo během letošního roku 450 tisíc migrantů. Během uplynulého týdne se ale tempo růstu počtu migrantů rapidně zvedlo. Jen do Mnichova v sobotu dorazilo přes 12 tisíc uprchlíků, čímž se město ocitlo podle místní policie na „samém pokraji možností“.

Většina uprchlíků, kteří do Evropy proudí především z Blízkého východu, se chce dostat právě do Německa. Do schengenského prostoru se uprchlíci snaží dostat přes Maďarsko a Rakousko.  

Čtěte také: Nebezpečná existenciální úzkost stárnoucích Němců bez dětí
Německo s uprchlíky porušilo všechna pravidla

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články