Vůdce Islámského státu Bagdádí byl ‚vážně zraněn‘

Islámský stát

Vůdce Islámského státu Bagdádí byl ‚vážně zraněn‘NOVÉ
Abú Bakr al-Bagdádí. Foto: Foto: Print Screen Youtube
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Abú Bakr al-Bagdádí, vůdce radikálů z organizace Islámský stát, byl v březnu vážně zraněn během koaličních náletů na západě Iráku. Ze zranění, která ho dočasně ohrozila na životě, se sice zotavil, ale k dennodennímu řízení islamistů se zatím nevrátil. S odvoláním na místní zdroje o tom v úterý informoval britský list Guardian.

Spojenecký nálet, během kterého byl Bagdádí zraněn, se odehrál 18. března v provincii Ninive na severozápadě země blízko syrských hranic. Guardianu to potvrdil zdroj v oblasti, který má kontakty uvnitř radikální organizace. Uvedl, že bezprostředně po útoku byl Bagdádí v důsledku zranění „ohrožen na životě“, ale že se jeho zdravotní stav od té doby zlepšil. 

Jeden nejmenovaný západní diplomat a jeden irácký poradce už dříve nezávisle na sobě potvrdili, že k útoku skutečně došlo a že jeho cílem byl konvoj složený ze tří aut. Nálet byl namířen proti místním vůdcům Islámského státu a podle dostupných zpráv při něm zemřeli tři lidé. To, že v jednom z aut byl Bagdádí a že během náletu utrpěl zranění, však vyšlo najevo až teď.

Zranění, která vůdce Islámského státu během náletu utrpěl, byla tak vážná, že bezprostředně po něm došlo k několika setkáním vůdců radikální organizace, kteří se báli o jeho život a plánovali, kým ho v případě smrti nahradit. Podle dostupných zpráv se Bagdádí i přes zlepšující se zdravotní stav ke každodennímu vedení islamistů zatím nevrátil. 

Experti se domnívají, že Bagdádí se v oblasti al-Baaj, kde k náletu došlo, zdržoval dlouhodobě. Al-Baaj se nachází na jihozápadě provincie Ninive, přibližně 300 kilometrů západně od islamisty ovládaného Mosulu. Oblast, kde žijí převážně sunnitské kmeny, je známá tím, že ani za časů tvrdé vlády Saddáma Husajna se ji centrální vládě nedařilo plně kontrolovat. Stejně tak Američané po invazi z roku 2003 nedokázali oblast dostat pod kontrolu, a proto ji jako útočiště začali využívat džihádisté.

Bagdádí zřejmě už dříve jen o vlásek unikl smrti, když v prosinci roku 2014 bojové letouny Spojených států provedly nálet na konvoj složený ze dvou aut na předměstí Mosulu. Vypálená raketa tehdy zasáhla jedno z aut, ve kterém jel Bagdádího pobočník. Ten při útoku zahynul. Samotný Bagdádí pravděpodobně cestoval ve druhém vozidle, kterému se útok vyhnul. 

Mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy už několik měsíců podniká nálety na pozice islamistů a na jejich velitele. Pomáhá tím jednotkám syrské a irácké armády a polovojenským milicím, které bojují s islamisty na zemi. Objevily se však i názory, že letecké útoky, při nichž v některých případech umírají i civilisté, jen posilují postavení radikálů v oblasti. 

Awwád Ibrahim Alí al-Badrí, který vystupuje pod přezdívkou Abú Bakr al-Bagdádí, inspirovanou prvním chalífou islámu Abú Bakrem, je náboženský a vojenský vůdce radikální organizace Islámský stát (IS). Začátkem ledna 2014 vyhlásil ve městě Fallúdža nový státní útvar, Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Dne 29. června 2014 pak přeměnil ISIL na chalífát Islámský stát (IS) a prohlásil sám sebe za chalífu Ibráhíma. Spojené státy ho zařadily na seznam hledaných teroristů a na jeho hlavu vypsaly odměnu 10 milionů dolarů. Vyšší odměna je vypsaná už jen na Ajmána Zavahrího, vůdce al-Káidy. 

Čtěte také: Přežil by Islámský stát Bagdádího smrt?

Vzestup nejmocnějšího džihádisty. Kdo je dr. Bagdádí?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články