Zaorálek pojede do Turecka řešit dvojici zadržených Čechů

Zadržení Češi

Zaorálek pojede do Turecka řešit dvojici zadržených ČechůNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek poletí do Turecka jednat o dvou zatčených Češích. Informaci, kterou na úřadu vlády řekl před novináři ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, potvrdilo pro server Echo24.cz tiskové oddělení ministerstva zahraničí.

Do Turecka by se měl Zaorálek vydat ve dnech 12. a 13. prosince, detaily samotné cesty se zatím plánují. O setkání Zaorálka s jeho tureckým protějškem se jednalo už od letošního září, jako hlavní téma jednání uvedl Zaorálek vztahy Turecka a Evropské unie. Vzhledem k posledním událostem však bude šéf české diplomacie řešit také situaci dvou Čechů, které turecké úřady zadržely v polovině listopadu.

Dvojice Čechů je podle tureckého listu Hürriyet obviněna z poskytování zbraní a bude souzena. O zadržení Čechů informoval turecký tisk minulý čtvrtek. Dvojice podle něj uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii.

Turecká média tvrdí, že Markéta Všelichová a Miroslav Farkas se loni připojili ke kurdským milicím YPG, které bojují na severu Sýrie a jež Turecko řadí k teroristickým organizacím. Farkas a Všelichová se svou pomocí kurdským milicím na severu Sýrie v minulosti nijak netajili a o své činnosti poskytli českým médiím řadu rozhovorů.

Například bývalý příslušník francouzské cizinecké legie Farkas před časem serveru Echo24.cz řekl, že chce v Sýrii pomáhat osiřelým kurdským dětem. „Pomáhat na místě chci nejvíce dětem a to především ve vesnicích, které jsou osvobozené kurdskými silami,“ uvedl tehdy. „Když bude třeba, vezmu do ruky zbraň a můžu jim pomoct bojovat,“ upřesnil.

Zaorálek plánuje v Turecku řešit také problémový projekt stavby turecké elektrárny Yunus Emre, na který poskytla úvěr Česká exportní banka (ČEB) a pojistila ho státní pojišťovna EGAP.

Problémový projekt elektrárny má ve středu na programu vláda. Stavba stále není dokončena. Celková pojistná angažovanost EGAP je 16,1 miliardy korun Kč, nesplacená výše jistiny úvěru ČEB 11,7 miliardy Kč. Hlavním dodavatelem je česká společnost Vítkovice Power Engeneering, která je v insolvenci. Podle materiálu pro dnešní jednání vlády hrozí výrazné negativní dopady na státní rozpočet. Mládek je dnes odhadl na zhruba 15 miliard korun.

Čtěte také: Češi zadržení v Turecku mohou být stíhaní i v Česku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Přišel v Americe vietnamský moment?

KOMENTÁŘ

Nějaké jevy mají postupný vývoj, a pak v intencích toho vývoje přijde něco tak absurdního a nepochopitelného, že pak může následovat už jen zlom ve vnímání. To ...

00:06
×

Podobné články