Občanský zákoník změnil lidem život. Teď mu hrozí osud trhacího kalendáře
Platí půl roku a už se chystají změny
Kolem nového občanského zákoníku je rušno. Ministerstvo spravedlnosti pod vedením Heleny Válkové (za ANO) už teď chystá výraznou novelizaci, i když je norma v praxi první půlrok. Nad takovým přístupem kroutí hlavou autor původního textu, profesor Karel Eliáš. Serveru ECHO24.cz řekl, že rychlá a obsáhlá úprava může významně otřást právní jistotou v Česku.
„Nejvíc se teď na ministerstvu pracuje na novele nového občanského zákoníku – i o víkendech,“ uvedla ministryně Válková na sklonku minulého týdne. Na setkání s novináři vedle ní v tu chvíli seděl 1. náměstek resortu Robert Pelikán. Při zmínce o občanském zákoníku převzal otěže debaty, která se do té doby točila především o zákonu o státním zastupitelství.
Čtěte také: Mlhavá budoucnost Bradáčové s Ištvanem. Válková oddálila zákon
„Autoři jsou skutečně nervózní, že z toho děláme trhací kalendář. Neděláme,“ hájil se Pelikán. „Profesor Eliáš je nervózní, já ho uklidňuji,“ připojila se Válková.
„Musíme udělat něco například s opakovaným tříletým přezkumem svéprávnosti. Soudci to nestíhají, rozhodují jen formálně. Navíc nám to vyčerpává rozpočet,“ zmínil Pelikán. Podle něj například postrádá přínos opakovaný přezkum genetické vady. Ministerstvu se nelíbí ani úprava svěřenských fondů, které by se měly přeměnit na nadace a nadační fondy.
Pelikán inzeruje oponenturu, na které se ještě nedomluvil
Válková s Pelikánem pak čelili dotazu, co jejich přístupu říkají autoři původního textu v čele s profesorem Eliášem. „Autoři jsou skutečně nervózní, že z toho děláme trhací kalendář. Neděláme,“ hájil se Pelikán. „Profesor Eliáš je nervózní, já ho uklidňuji,“ připojila se Válková. Její náměstek pak dodal, že s autory normy chce ministerstvo navrhované úpravy ještě konzultovat. „Na druhou polovinu srpna připravujeme oponenturu našeho návrhu profesorem Eliášem,“ prohlásil Pelikán.
Náměstek, který teprve začátkem června nahradil ve funkci Hanu Marvanovou, v tu chvíli ale ještě žádnou oponenturu dojednanou neměl. „Zatím jsem byl kontaktován jen neformálně a neoficiálně jedním z poradců pana náměstka Pelikána. K žádné dohodě dosud nedošlo. Proto mě překvapilo, že informace už začala z podnětu ministerstva svůj mediální život,“ řekl serveru ECHO24.cz Eliáš.
Zákoníku nejvíc ublíží osobní ambice, míní Eliáš
Uznávaný právní expert pracoval pro ministerstvo od roku 1997, jen při přípravě občanského zákoníku tu zažil deset ministrů. A spolupráci se v principu nebrání ani nyní. „Oponentuře návrhu novely přístupný jsem, ale záleží na podmínkách,“ uvedl a dodal: „Jde mi hlavně o standard přípravy novely a přirozeně i o to, aby mé názory našly u ministerstva odpovídající reflexi. Stejně jak to vidím u sebe, věřím, že i vedení ministerstva má dobrou vůli směřující k prospěchu výsledku. Co by zákoníku i veřejnosti nejvíc ublížilo, bylo by dát přednost osobním ambicím.“
Profesora Eliáše nicméně udivuje, jak rychle a razantně chce teď resort do úpravy o více než třech tisících paragrafech zasáhnout. Připomíná přitom, že podle vládního programového prohlášení mělo ministerstvo nejdřív průběžně analyzovat uplatňování občanského zákoníku v praxi. A teprve pak začít přichystat novelu, která by mezery, nedostatky a nejasnosti napravila.
„Představa, že se zákoník připravovaný dlouhé roky za účasti stovek právníků, z nichž každý měl nějaký názor, vylepší výraznější 'akční' novelou zpracovanou přes léto, včetně koncepčních změn, by třeba v sousedním Německu vyvolala značný údiv,“ prohlásil profesor.
„Nemám žádné informace, kdy a kým byla taková analýza provedena. Myslím, že média by měla naléhat na její zveřejnění. K snaze o rychlou a rozsáhlejší novelizaci mám hodně rezervovaný postoj,“ uvedl Eliáš. Připomněl, že sám Pelikán ještě koncem června uváděl, že novela občanského zákoníku není úkolem legislativního plánu vlády na letošní rok.
„Představa, že se zákoník připravovaný dlouhé roky za účasti stovek právníků, z nichž každý měl nějaký názor, vylepší výraznější 'akční' novelou zpracovanou přes léto, včetně koncepčních změn, by třeba v sousedním Německu vyvolala značný údiv,“ prohlásil profesor. Na pomoc si vzal nedávný průzkum mezi německými investory, podle kterého se díky občanskému zákoníku stalo Česko pro německé investory atraktivnější.
Náměstek Pelikán vede skupinu plnou studentů
Pracovní skupinu, která připravuje novelu občanského zákoníku, vede náměstek Pelikán spolu s JUDr. Petrem Čechem. „Je tu aktuálně dalších deset pracovníků ministerstva a externí expertní konzultanti na některé otázky,“ zmínila mluvčí resortu Kateřina Hrochová.
Podle informací serveru ECHO24.cz jsou dalšími členy skupiny Jan Flídr, Anežka Janoušková, Bc. Daniel Lála, Lenka Oulíková, Jakub Sosna, Mgr. Antonín Stanislav, Ing. Kateřina Šejdová, Klára Švandelíková a Barbora Záleská. Zhruba v polovině případů jde teprve o studenty práv.
„Výraznější novela měnící obsah zákoníku krátce po jeho účinnosti může významně otřást právní jistotou.“
Podle Eliáše by se teď měl zákoník hlavně usadit v praxi. „V tom mají nezastupitelnou funkci soudci. Na ně se také zákoník s důvěrou obrací jako na představitele moci, která právo dotváří a která zákonům rozumí lépe než jejich tvůrci,“ zmínil, aby téma uzavřel varováním: „Výraznější novela měnící obsah zákoníku krátce po jeho účinnosti může významně otřást právní jistotou.“
Nový občanský zákoník má 3081 paragrafů a pokrývá nejrůznější životní situace od narození až do smrti. Společně s ním se změnila řada věcí i v obchodním právu. Kodex je účinný od 1. ledna letošního roku, kdy nahradil původní normu z roku 1964. Zákon vznikal dlouhé roky, do Sbírky zákonů se dostal za vlády Petra Nečase (ODS).