VIDEO: ‚Poloponorka‘ zvyšuje moc Číny. A obavy sousedů

Přetahování o Jihočínské moře

VIDEO: ‚Poloponorka‘ zvyšuje moc Číny. A obavy sousedůNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje poloponornou loď. Foto: Reprofoto: YouTube
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Čínské námořnictvo uvedlo do provozu svou první částečně ponornou loď. Nová loď bude přiřazena k flotile, která operuje v Jihočínském moři a má posílit vliv Pekingu v této sporné oblasti. S odvoláním na čínské sdělovací prostředky o tom informovaly světové agentury. 

Loď, která je zatím známá pouze pod operačním číslem 868, má podle čínských médií sloužit k přepravě jiných, zejména poškozených lodí nebo k dopravě materiálu. Zároveň ji lze využít jako mobilní základnu pro vojenské operace nebo jako vyloďovací plavidlo.

Peking chce podle státní televize CCTV novou zbraň použít v případě konfliktu v Tchajwanském průlivu nebo ve sporném Jihočínském moři. Na zdejší strategicky položené ostrovy si totiž kromě Číny dělají zálusk i další státy regionu, konkrétně Filipíny, Vietnam, Malajsie, Tchaj-wan nebo Brunej.

Částečně ponorné lodě, známé rovněž jako lodě poloponorné, se běžně využívají v obchodu a průmyslu a obvykle slouží k transportu nadměrných nákladů. Loď funguje tak, že posádka před nakládkou zboží zaplaví část trupu vodou, čímž se horní paluba dostane pod úroveň moře. Po naložení zboží se část vody vypumpuje a horní paluba tak znovu „vystoupí“ na hladinu.

Tato technologie umožňuje přepravovat náklady, které by jinak svoji hmotností mohly poškodit trup lodi. Mezi přednosti poloponorných lodí patří i vyšší stabilita na moři. 

Čína v poslední době značně navyšuje svůj rozpočet na obranu. Podle tamních médií chce kromě částečně ponorných lodí vybudovat i plnohodnotné námořnictvo, které by bylo schopno operovat i na otevřeném moři. Posilování čínského vojenského vlivu dlouhodobě znepokojuje vojenské stratégy v okolních zemích regionu i ve Washingtonu. Peking se hájí tím, že vůči svým sousedům nemá žádné zlé úmysly. 

Pro zajímavost lze uvést, že podobný projekt před nedávnem představilo i Rusko. To se však rozhodlo zajít ještě dál a oznámilo stavbu plovoucí jaderné elektrárny. Projekt jménem „Akademik Lomonosov“, od kterého si Kreml slibuje posílení vlivu v oblasti Arktidy, by měl být uveden do provozu v říjnu roku 2016.

Čtěte také: Rusko má zbraň na ovládnutí Arktidy: plovoucí jadernou elektrárnu

Smutek mafie: S Costa Concordií se potopil i pašovaný kokain

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články