Univerzitě Komenského zvoní hrana. Akreditační komise žádá její konec

ŠKOLSKÝ BYZNYS

Univerzitě Komenského zvoní hrana. Akreditační komise žádá její konecNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Léta neřešené problémy, zisk na úkor vzdělání, studenti jako rukojmí. Tak popisuje šéfka Akreditační komise Vladimíra Dvořáková stav na Univerzitě Jana Amose Komenského. Škola funguje jako výnosný byznys pro svého majitele dlouhodobě, komisi teď ale došla trpělivost. Ministerstvu školství proto odeslala návrh na odejmutí státního souhlasu s působením této univerzity. To v důsledku může znamenat úplný konec školy. UJAK má kroky komise za absurdní.

Akreditační komise se UJAK zabývá opakovaně. Naposledy to bylo v minulém týdnu, kdy škole prodloužila do 30. září akreditaci oboru speciální pedagogika. Zároveň ale komise poznamenala, že drtivá většina studentů nesplňuje podmínky pro přijetí ke státnicím. A protože se problémy neustále opakují, přistoupila k tvrdému kroku: odeslala na ministerstvo školství návrh na odejmutí státního souhlasu s působením univerzity. To by mohlo znamenat konec školy, kde studují tisíce lidí.

„Chtěli jsme upozornit na to, že se tam dlouhodobě a opakovaně objevují problémy, které by na vysoké škole vůbec být neměly. Podstatné je, že nejde o jednorázovou záležitost. Ta škola vůbec nemá zájem nastavit pořádný vnitřní systém hlídající kvalitu,“ řekla deníku ECHO24.cz šéfka komise Vladimíra Dvořáková s tím, že na pováženou je vývoj na univerzitě už od roku 2010.

Škola nemá problém s tím, že by nebyla schopná najít odborníky. Horší je to ale už se způsobem výuky a především s poměrem vyučujících k tisícům studentů. Nejde už o plné hangáry víkendových studentů ve Starém Hrozenkově. Ale o to, že vyučující ve stávajícím počtu nejsou schopni dostatečně zajistit výuku a další navazující činnosti, třeba pedagogické praxe či vedení diplomových prací.

Čtěte také: Když zavřou školu, přijdeme o práci, bojí se učitelé studující na UJAK

„Škola má své excesy stále snahu opakovat. Věděla například, že jí nechceme prodloužit akreditaci v jednom z oborů, ale stejně zahájila nový semestr s množstvím studentů v tomto oboru a studenty o riziku vůbec neinformovala. Vzala si je jako rukojmí, protože si myslela, že pak akreditaci automaticky prodloužíme. Vždy se jen čeká na to, na co přijdeme. UJAK to sice naoko napraví, ale hned se objeví něco jiného. Nemůžeme tam mluvit o žádném systému hlídání kvality,“ vysvětluje Dvořáková, co vedlo Akreditační komisi k podání návrhu na odejmutí souhlasu s působením univerzity.

Studenti volají i pozdě v noci

UJAK jakékoliv pochybení odmítá. Vždy se prý snaží případné nedostatky odstranit a postup Akreditační komise dlouhodobě označuje za nekorektní. „Podnět na odejmutí souhlasu s působením nám přijde do jisté míry absurdní a vnímáme ho jako snahu o poškození UJAK. K odejmutí není žádný důvod,“ řekl serveru mluvčí školy Jan Červenka.

Podle něj celá situace dopadá i na studenty, kteří často volají do pozdních nočních hodin a zjišťují nejnovější informace. Žádný náhradní plán, co se studenty v případě, že by škola musela skončit, ale vedení nemá. Dle Červenky k podobným scénářům není důvod.

My neočekáváme, že to bude za chvíli vyřešené. Ta škola má ale za cíl jen minimalizovat náklady a maximalizovat zisk. Chápu, že je to podnikání, ale takto to prostě nejde. Šlo nám proto i o to dát signál, že tímto způsobem to dále nejde. Že není možné neustále obcházet všechna doporučení,“ říká Dvořáková.

Zatím není jasné, jak dlouho bude ministr školství Marcel Chládek návrh Akreditační komise posuzovat. Jeho resort ale bere návrh komise velmi vážně. Možná i proto, že na něm byla jednoznačná shoda.

Že nepůjde o rozhodnutí v řádu týdnů, je jasné i samotné Akreditační komisi. „Proces zrušení školy není jednoduchý. To není tak, že ji někdo zruší a za měsíc škola není. Ministerstvo se tím podnětem musí probrat, jsou tam lhůty na odvolání, což je naprosto v pořádku. A škola pak může zkusit říkat, že už za tu dobu vše napravila. My neočekáváme, že to bude za chvíli vyřešené. Ta škola má ale za cíl jen minimalizovat náklady a maximalizovat zisk. Chápu, že je to podnikání, ale takto to prostě nejde. Šlo nám proto i o to dát signál, že tímto způsobem to dále nejde. Že není možné neustále obcházet všechna doporučení,“ uzavírá Dvořáková.

Na to, že si rektor a majitel Univerzity Jana Amose Komenského Luboš Chaloupka ze školy udělal skvěle fungující stroj na peníze, upozorňoval deník ECHO24.cz už v minulosti. Ústav, který v roce 2010 navštěvovalo přes 11 tisíc studentů, mu ročně generoval stovky milionů čistého zisku. Podle akreditační komise ale na úkor kvalitní výuky. V současné době je na škole – alespoň dle oficiálních sdělení – necelých šest tisíc studentů.

Čtěte také: Stroj na stamiliony se možná zasekne. UJAK může skončit za pár měsíců

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články