Historický dům zprznila křiklavá červeň fasády

Úřad to povolil, teď žádá opravu

Historický dům zprznila křiklavá červeň fasádyNOVÉ 4
Domov
Echo24
Sdílet:

Ombudsmanka Anna Šabatová se postavila za historický dům U Zlaté koule z 19. století v Olomouci se zdobenou neorenesanční fasádou, který nedávno jeho majitel nechal zateplit a přebarvit do křiklavých barev, které stavbu zprznily. Obyvatelé města i odborníci se proti ,,opravě“ bouřili, ale místní stavební úřad tehdy opravu povolil. Nyní úřad zahájil na podnět Šabatové s majitelem domu řízení ve kterém žádá, aby budovu uvedl do původního stavu.

Původně se mělo jednat pouze o tzv. udržovací práce na které majitel známého olomouckého domu nepotřeboval povolení úřadu ani ohlášení. Tyto informace Stavebnímu úřadu v Olomouci stačily, a proto nijak nezasáhl. Po dokončení těchto prací však budova získala pro místní obyvatele nepřijatelný křiklavý a laciný vzhled, kterého si všimla i Anna Šabatová, jež upozornila, že pokud dochází ke změně vzhledu budovy, měl by stavební úřad posoudit, zda plánované změny nenaruší urbanistické a architektonické hodnoty stávající zástavby.

„To, že stavba není zapsaná jako památka, ještě neznamená, že nemá mít ochranu. Dohlížet na zachování architektonicky hodnotné zástavby by měly obce a stavební úřady,“ vysvětluje veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Argumentem úřadu při zahájení oprav také bylo, že dům U Zlaté koule není zaregistrovanou historickou památkou, a proto nevyžaduje ochranu. „Stavební zákon přitom obsahuje několik ustanovení, která ochran urbanistických a architektonických hodnot zástavby řeší,“ podotýká právník z Kanceláře veřejné ochránkyně práv Marek Hanák. „Obce mohou architektonicky hodnotné stavby na svém území popsat a zakotvit zejména ve svých územně analytických podkladech, ideálně po konzultacích s občany. Stavební úřad pak musí při posuzování stavebních záměrů hodnoty území zohlednit,“ doplňuje.

K posouzení souladu stavby s urbanisticko-architektonickým charakterem okolní zástavby si stavební úřad může vyžádat podklady od stavebníka a vyjádření dalších dotčených orgánů. Na jejich základě pak posoudí, zda je chystaná stavební změna v pořádku.

Pokud by stavebník rozhodnutí úřadu nerespektoval nebo chystané změny předem neohlásil, hrozí mu pokuta a nutnost již provedené nepovolené stavební změny odstranit, případně mu stavební úřad může uložit povinnost obnovitpředcházející stav stavby. „I na první pohled technologicky jednoduché změny, které ale výrazně ovlivňují vzhled stavby a jejího okolí, je lepší předem konzultovat se stavebním úřadem. Stavebník se tak vyhne pokutám nebo možným komplikacím v budoucnu,“ uzavírá právník Hanák.

Čtěte také: Chcete fotit Tančící dům, tak mi zaplaťte, žádá architekt

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články