Konvičkovci provokovali u brněnské mešity. Pálili korán

Akce Martina Konvičky

Konvičkovci provokovali u brněnské mešity. Pálili koránNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Odpůrci islámu na dnešním setkání před brněnskou mešitou pálili stránky koránu. Celá záležitost pravděpodobně skončí v přestupkovém řízení, uvedl tajemník městské části Brno-střed Petr Štika, který na akci s policií dohlížel.

Radnice městské části shromáždění Iniciativy Martina Konvičky povolila. Přišly na něj desítky lidí. Policie podle Štiky zasahovat nemusela. Cílem shromáždění bylo podle jeho organizátorů upozornit na neslučitelnost české a muslimské komunity v souvislosti s migrační vlnou.

Před mešitou se mělo původně grilovat a prodávat vepřové maso, které muslimové nejedí, a také pít alkohol, který mají muslimové zakázaný pít. Radnice to ale zakázala. Účastníci nakonec zákaz obešli tím, že si dali pivo jako přípitek k vernisáži, která byla součástí akce. Lidem pak namísto prodeje rozdávali guláš, což bylo také povoleno.

Podle Štiky se nestalo nic závažného a akce byla víceméně poklidná, ale měla vyhrocený závěr. „Účastníci si rozdali stránky koránu. Pan Konvička vyzval účastníky, aby je spálili. Měl kbelík na pódiu, kam vhodil zapálené listy. Další lidé ho následovali. Nejsem zatím schopen to po právní stránce kvalifikovat, ale určitě to dám do přestupkového řízení a budu to konzultovat s ministerstvem vnitra,“ řekl Štika. Uvedl, že přestupek bude řešit s pořadatelem akce, kterým byl David Nepimach, a také s Konvičkou.

Tajemník za nevhodné považoval i situaci, kdy odpůrci islámu poslali k mešitě dívky v plavkách. Muslimské ženy totiž chodí zahalené. Štika proto organizátory vyzval, aby provokativního jednání zanechali, a dívky odešly. Nepimach řekl, že akce měla ukázat na tradice Čechů.

„Chceme si jíst a pít, co chceme, a oblékat se, jak chceme. Pokud se to někomu nelíbí a je tady na návštěvě, může odejít. Nelze přece, aby k nám někdo přišel a přikazoval nám, co máme jíst, pít, dělat a jak se máme oblékat. Takový člověk, který toho chce kolikrát dosáhnout i násilím, je podle mě nepřizpůsobivý a to mi vadí,“ dodal Nepimach, který je ve výkonném výboru Iniciativy Martina Konvičky.

Brněnská mešita vznikla v Česku jako první modlitebna svého druhu v roce 1998. V Brně žije odhadem asi tisíc muslimů.

Čtěte také: Rozpad antiislamistů. Konvička rozpustil blok, ten jej na oplátku vyloučil

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06
×

Podobné články