Zemanův veletoč s referendem. Dříve před hlasem lidu varoval

Na co upozornil Kalousek

Zemanův veletoč s referendem. Dříve před hlasem lidu varovalNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ačkoli v pátek prezident Miloš Zeman podpořil zákon o celostátním referendu, v roce 1992 byl zásadně proti referendu. Tehdy coby poslanec Federálního shromáždění varoval „před obecně rozšířenou populistickou iluzí, která vychází z názoru, že hlas lidu je hlasem božím.“ Na jeho názorový veletoč upozornil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Poté, co Miloš Zeman ve svém projevu před poslanci dolní komory doporučil schválit zákon o celostátním referendu, začal předseda TOP 09 Kalousek hledat v parlamentním archívu. „Je zajímavé si přečíst, co si myslel o obecném referendu Miloš Zeman v časech, kdy ještě nebyl bezuzdným populistou,“ napsal Kalousek na svůj Twitter.

V projevu z roku 1992 Zeman, tehdy poslanec Federálního shromáždění, vysvětluje svůj odmítavý postoj k referendu. „Současně bych však chtěl varovat před obecně rozšířenou a dalo by se říci populistickou iluzí, která vychází z názoru, že hlas lidu je hlasem božím, a že to, co nespraví parlament, spraví občané,“ říká Zeman v projevu z 21. ledna 1992. „Kdybychom v této zemi uspořádali všelidové hlasování o tom, zda obnovit trest smrti, jak si myslíte, že by toto hlasování dopadlo? Máme k dispozici poměrně seriózní a reprezentativní průzkumy veřejného mínění a můžeme tedy vyvodit předběžný závěr,“ pokračuje Zeman. Poté citoval část projevu psychiatra Cyrila Höschla, který mimo jiné hovořil o tom, že třetina obyvatel země je slabá duchem a každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik.

Kalousek by si neměl zahrávat se vzpomínkovým ohněm, oponuje Ovčáček

Dnes ale Miloš Zeman doporučil ve Sněmovně poslancům schválit zákon o celostátním referendu. K předpisu má tři výhrady, jde ale o dílčí připomínky a drobnosti, které spíš vyžadují zpřesnění než zásadní změnu, uvedl. Zeman, který za přípravu zákona pochválil ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), navštívil Sněmovnu při příležitosti prvního čtení zákona, za poslanci přišel pošesté ve funkci. Jednací sál na protest proti prezidentovým politickým krokům opustili poslanci TOP 09 ještě před tím, než Miloš Zeman dorazil.

Kalouskovi vrátil úder prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který na svém Twitteru připomněl Kalouskovu toleranci případné vlády s ČSSD tolerovanou komunisty z roku 2006.

„Česká republika je dnes ve zcela jiné situaci než v roce 1992. Ostatně, o tom pan prezident dnes též hovořil, když jednoznačně zavedení institutu referenda podpořil. Pan Kalousek by si ovšem neměl zahrávat se vzpomínkovým ohněm. Nyní mi nezbývá, než mu připomenout, že v roce 2006 byl pro vládu s podporou KSČM, aby nyní hovořil o tom, že tato strana je pátá kolona ruského prezidenta Putina,“ řekl Ovčáček serveru ECHO24.cz.

Čtěte dále: Pozadí vraždy v Klánovicích: vrah se bál o zakopaný poklad

Sdílet:

Hlavní zprávy