Havel očima politiků. Ikona naslouchající špatným rádcům

25 let od listopadu 1989

Havel očima politiků. Ikona naslouchající špatným rádcůmANKETA 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Otevřel prostor demokracii a svobodě a výrazně pomohl zahraničnímu obrazu Česka. Zároveň ale selhal ve vypořádání se s minulostí, měl nereálné představy o politice a naslouchal špatným rádcům. Tak vidí bývalého prezidenta Václava Havla politici, které u příležitosti 25. výročí listopadu 1989 oslovil server ECHO24.cz.

Václava Havla v minulých dnech opakovaně kritizoval jeho nástupce v prezidentském úřadě Václav Klaus. Havel byl podle něj vlastně reformním komunistou, nenáviděl politické strany a díky zázemí bohaté rodiny si žil jak „princátko“. Server ECHO24.cz oslovil současné aktivní politiky s otázkou, co Havel znamená pro ně.

Čtěte také: Klaus: Havel byl reformní komunista, nenáviděl politické strany

Čtěte také: 'Princátko z bohaté rodiny.' Klaus dál útočí na mrtvého Havla

„Bojovat se zesnulými ikonami mohou pouze ti, kteří trpí zásadním komplexem méněcennosti.“

Kalousek: Symbol a ikona polistopadového vývoje

„Václava Havla vnímám jako jednu z nejvýznamnějších postav našeho polistopadového vývoje,“ uvedl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „To, čemu nerozumím, je, proč někteří, kteří měli tou dobou odlišné názory než on, si to s ním potřebují vypořádat až v okamžiku, kdy je ten člověk zesnulý. A zůstává určitým symbolem a ikonou polistopadového vývoje. Bojovat se zesnulými ikonami mohou pouze ti, kteří trpí zásadním komplexem méněcennosti,“ dodal.

Bělobrádek: Pomohl návratu demokracie

„Já jsem dalek toho zbožšťovat Václava Havla. Na druhou stranu je to bezpochyby osobnost, která pro návrat demokracie udělala mnohé. Byl to přeci jen významný představitel disentu, pak prezident,“ zmínil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Ne všechno se mu povedlo. Rozhodně bych byl ale dalek toho kritizovat ho tím stylem, jako to udělal pan prezident Klaus. Mohu nad tím pouze významně zvednou obočí,“ připojil. Podle Bělobrádka bylo chybou například to, že nedošlo k řádnému vypořádání se s minulostí a v podstatě nic se nestalo estébákům.

„Základní střetnutí s ním bylo o pojetí demokracie, kde on si pořád hrál na hnutí seřazující se k jednotlivým proudům.“

Benda: Udělal mnoho pro náš obraz v zahraničí

Klausovy výroky o Havlovi vidí jako nešťastné i dlouholetý poslanec ODS Marek Benda. „Vnímám Václava Havla jako člověka, který pro tuto zemi nepochybně velmi mnoho udělal. Určitě tuto zemi dramaticky chtěl změnit. Udělal neuvěřitelně mnoho pro náš obraz v zahraničí,“ prohlásil. Přidal ale i kritiku se slovy: „Základní střetnutí s ním bylo o pojetí demokracie, kde on si pořád hrál na hnutí seřazující se k jednotlivým proudům. My jsme od začátku říkali, že je potřeba postavit standardní systém politických stran. V tomto myslím neuspěl, nezvítězil a to bylo dobře.“

„Jako mnoho mužů číslo jedna ve státě, ani on se nevyhnul určité chybě v tom, komu všemu naslouchal.“

Stropnický: Výjimečný člověk, který měl štěstí na dobu

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) míní, že dnes by Havel v politice uspěl zřejmě jen těžko. „Václav Havel pro mě znamená jednoznačně výraznou a silnou osobnost. Výjimečného člověka, který zároveň měl štěstí na to, že se jeho vstup do politiky trefil s výjimečným obdobím, kdy byla převážná část české populace schopná akceptovat ho jako osobnost. Pokud by to bylo 17. listopadu 2014, myslím si, že by to dopadlo bohužel úplně jinak. Bohužel,“ uvedl a dodal: „Jako mnoho mužů číslo jedna ve státě, ani on se nevyhnul určité chybě v tom, komu všemu naslouchal. V některých názorech ho to mohlo ovlivnit nežádoucím směrem.“

Dienstbier: Přispěl ke svobodnému uspořádání země

„Václava Havla vnímám především jako člověk, který před rokem 1989 a v období těsně po něm přispěl k návratu k demokratickému, svobodnému uspořádání v Československu – nyní v České republice. A za tu statečnost před rokem 1989 si ho vážím,“ řekl ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Zároveň ale zmínil, kde měl odlišný pohled:. „Na zahraniční politiku – například na vojenskou akci v Iráku nebo na bombardování Jugoslávie. Tam jsem s jeho názory nesouhlasil.“

Herman: Učitel, který přinášel oběti za své názory

Ministr kultury Daniel Herman proti tomu zastává tezi „o mrtvých jen dobře“. „Měl jsem tu čest Václava Havla osobně znát. Mnohokrát jsem se s ním setkal. Pokládám ho za jednu z nejvýraznějších osobností, kterou jsme vůbec v moderních dějinách měli,“ uvedl Herman a dodal: „Jeho podíl na otevření prostoru svobody a demokracie je nesporný. Navíc tam je rezonance mezi jeho slovy a mezi jeho činy. Protrpěl si to, co pak také realizoval. Za své názory byl ochoten přinášet konkrétní oběti. Myslím si, že učitel je věrohodný ve chvíli, kdy je předtím svědkem. A on svědčil o tom, čemu věřil. A toho si na něm nesmírně vážil.“

Václav Havel byl zvolen prezidentem Československa měsíc od listopadových událostí roku 1989. Poté byl v letech 1993 až 2003 prvním prezidentem samostatné České republiky. Zemřel 18. prosince 2011 ve věku 75 let.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Deset let od skoku Ivety Bartošové

KOMENTÁŘ

V pondělí 29. dubna uplyne přesně dekáda od chvíle, kdy zemřela zpěvačka Iveta Bartošová. Kdy nedaleko svého domu skočila pod vlak, a kdy se tak završil jeden ...

00:07