Češi porazili Švýcary. Ve čtvrtfinále vyzvou Američany

MS V HOKEJI

Češi porazili Švýcary. Ve čtvrtfinále vyzvou AmeričanyAKTUALIZOVÁNO 1

Čeští hokejisté v závěrečném dramatickém utkání v základní skupině A porazili Švýcarsko 5:4 a zajistili si tak první místo ve skupině. Na důležitý čtvrtfinálový zápas se tedy nemusí stěhovat, zůstávají v Moskvě a ve čtvrtfinálovém zápas se od 15:15 utkají o postup do semifinále s USA. Švýcaři do play off nepostoupili a na turnaji končí. S turnajem se loučí i Slovensko, které sice v souběžně hraném utkání porazilo USA v prodloužení, ale na postup to nestačí.

Čeští hokejisté tak dali nejlepší dárek k 69. narozeninám hlavnímu kouči Vladimíru Vůjtkovi. Jeho tým sice prohrával od 12. minuty po trefě Denise Hollensteina, ale Michal Birner, Lukáš Kašpar a Martin Zaťovič, pro něhož to na to byla na šampionátu premiéra, otočili na 3:1. Po snížení Simona Mosera odpověděli Tomáš Zohorna a při brzké power play do prázdné branky i Michal Jordán. Švýcarům se na závěr ještě podařilo snížit díky Noahovi Schneebergerovi a Svenu Andrighettovi.

Jako brankářská jednička pro tento zápas byl vybrán Pavel Francouz. Zápas byl podle něj velmi těžký a byla to pro tým těžká zkouška před čtvrtfinále. „Teď už se můžeme výsledku v klidu zasmát, ale poslední minuty mi do smíchu nebylo. Zbytečně jsme si to zkomplikovali vlastní hrou. Velké vedení nám moc nesvědčí,“ řekl Pavel Francouz v rozhovoru pro ČT bezprostředně po zápase s tím, že sám před šampionátem nečekal, že by Češi mohli skupinu vyhrát.

V souběžně probíhajícím utkání sice porazili slovenští hokejisté výběr USA 3:2 v prodloužení, na postup do čtvrtfinále jim to však nestačí a jedou domů. Američané si tak zajistili postup ze čtvrtého místa a ve čtvrtek v 15:15 vyzvou právě Českou republiku. Do čtvrtfinále se jako velké překvapení turnaje ze třetího místa probojovali i Němci. O jejich soupeři rozhodne dnešní večerní utkání Rusko - Švédsko, které se hraje od 19:15.

Čtěte více: Češi žijí hokejem, sledovanost mistrovství světa boří letité rekordy