‚Jste zkorumpovaná pakáž.‘ Babiš zaútočil na reportérku ČT
BABIŠ A JEHO MILIARDY
Šéf státní pokladny Andrej Babiš zaútočil na Českou televizi. O novinářích z pořadu Reportéři ČT řekl, že jsou zkorumpovaná pakáž a točí o něm pořady na objednávku. Babiš to uvedl v pondělním pořadu na dotaz ohledně nejasností kolem jeho financování nákupu dluhopisů. Na problém upozornil před více než týdnem Týdeník Echo.
„Pořad Reportéři točí pořady na objednávku. Vy jste jedna zkorumpovaná pakáž, která natočila o mně 16 pořadů a teďka dotočíte zase něco o mně,“ řekl ministr financí Babiš na dotaz Reportérů ČT. Poté ještě dodal, že jsou zmanipulovaní.
Celý pořad můžete zhlédnout na webu České televize zde.
K Babišovým slovům už se vyjádřil na svém Twitteru předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který vyzval k reakci ostatní novináře. „V civilizovaném světě se po takovém skandálním výroku politika zvedne vlna novinářské solidarity. Jsme ještě částí civilizovaného světa?“ napsal Kalousek.
V civilizovaném světě se po takovém skandálním výroku politika zvedne vlna novinářské solidarity.Jsme ještě částí civilizovaného světa? https://t.co/6ZsolfLyvM
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 30. ledna 2017
Šéfredaktor reportážní publicistiky ČT Marek Wollner žádá, aby vedení České televize na Andreje Babiše podalo žalobu.
Čtěte také: Wollner: Televize by měla Babiše za „zkorumpovanou pakáž“ žalovat
Reportéři ČT natáčeli o nejasnostech ohledně příjmů ministra a předsedy hnutí ANO. Babiš totiž doposud uspokojivě nevysvětlil, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou dnes hlavním zdrojem jeho osobních příjmů. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní poklady ani korunu na daních.
Stále se ale zamotává do toho, kde vzal dost legálních osobních příjmů na to, aby si tento nový od daní osvobozený zdroj živobytí mohl pořídit. V roce 2013 mu na nákup dluhopisů totiž chybělo 142 milionů korun. A to bez ohledu na životní výdaje, které se u Babiše, jen pokud jde o investice do osobního majetku a životního stylu, pohybují v desítkách milionů korun.
Novináři z ČT se zajímali také o to, jaký postoj má k celé záležitosti úřad finanční správy, který spadá právě pod Babišovo ministerstvo. Právě Generální finanční ředitelství má zjistit, zda nedošlo ke krácení daně. Úřad ale odmítl odpovědět s tím, že musí zachovávat mlčenlivost ohledně záležitostí týkajících se konkrétních daňových subjektů.
Pro server Echo24 šéf úřadu Martin Janeček podobně jako Andrej Babiš zpochybnil, zda jsou konkrétní zjištění Týdeníku Echo odůvodněná. „Důležitá je otázka validity té informace, která z toho vzešla. Protože to obvinění zjevně nepracuje se všemi informacemi, jen se zlomkem údajů,“ řekl Janeček.
Více čtěte: Finanční správa má prošetřit Babišovy příjmy. Její šéf mlží
V pořadu také zaznělo, že rozdělit stomilionovou emisi místo jednoho stomilionového dluhopisu na sto milionů jednokorunových dluhopisů je podle senátora a bývalého vyšetřovatele Václava Lásky možné tehdy, pokud taková operace splňuje kromě legálnosti také účel. „Pokud ten účel není naplněn, pokud je to obchod jen fiktivní, který má skutečně sloužit jen ke zkrácení daně, pak se dostáváme do roviny daňové a finanční úřad by tu daň měl doměřit,“ tvrdí Láska. Zjistit, jestli jde o daňový únik, má rozhodnout právě vyšetřovatel.