NOVÉ

‚Protesty? Pohekávání bláznů.‘ Babišův bulvár hájí Alexandrovce

,

"Rusko, kulturně blízká země"

Témata: , , ,

Ruský armádní sbor Alexandrovci sice vystupuje v uniformách, ale je „souborem hlavně uměleckým“. Jeho členové „nemají nic společného s tanky v roce 1968“ a „nemají čas ani zájem běhat s puškami po Kyjevě“. Rusko je navíc „země bohatá nejen na dějiny, ale i na kulturu“. K podobným závěrům došel na svých stránkách server Denní Expres, který patří do vydavatelství Mafra vlastněného Andrejem Babišem. V citovaném článku kritizoval protesty proti vystoupení Alexandrovců v Praze, které označil za „hysterii několika bláznů“.

Alexandrovci vystupovali – společně například s Helenou Vondráčkovou – v pražské Tipsport areně uplynulý víkend. Během koncertu uspořádala skupina proukrajinských aktivistů protest, ozývaly se i další kritické hlasy. „Vyrobit si doma z lepenky umaštěný plakát a jít v sobotu pohekávat před pražskou arénu nebo křičet do tmy na Facebooku, to byla zase jednou příležitost pro politické aktivisty všeho druhu,“ píše se v úvodu článku editorky bulvárního serveru Expres.cz Barbory Koukalové.

V článku s výmluvným titulkem „Vrchol českých aktivistů: Koncert Rusů znásilnili pro svoje hysterické výlevy“ následně vysvětluje, proč je špatné koncerty Alexandrovců hanět. Ruské pěvce je prý potřeba vnímat především jako umělce a až pak jako příslušníky armády. „Že mají Alexandrovci na sobě uniformy a mluví rusky neznamená vůbec nic,“ tvrdí autorka.

„Umění nemá mít nic společného s politikou, natož tou mezinárodní. Postavit se s transparentem přes arénu a přes média osočovat české zpěváky, ty ‚zatracený komouše‘, že si jdou zapět Kalinku, je stejně omezené jako nevhodné,“ píše dále. Rusko je totiž „země bohatá nejen na dějiny, ale i na kulturu, a ta je nám navíc co do jejího základu dosti blízká“.

Čtěte také: VIDEO: Protest proti Vondráčkové během show s Alexandrovci

Ve zmíněném článku zároveň autorka připomíná, že Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova, jak zní oficiální název Alexandrovců, má bezmála stoletou tradici a do jeho řad se propracují jen ti nejlepší pěvci a tanečníci. „Dostat se mezi Alexandrovce je výsledkem ohromné dřiny a lidé, kteří ve sboru jsou, nemají nic společného ani s tanky v roce 1968 a ani s tím, že na Ukrajině teď není zrovna veselo,“ uvádí Expres.

V závěru článku stojí, že Alexandrovci přijeli do Čech „potěšit nadšené diváky“, a taky „všechny ty, kdo nehledí na svět černobíle a neškatulkují lidi dle jejich národnosti“. Zatímco ruští hudebníci prý předvedli své schopnosti pěveckým výkonem, „méně obohaceným“ Čechům zbývá jen „kus lepenky a fixa nebo sociální sítě“. V jiné pasáži je pak zase kritika jejich vystoupení označena za „předmět hysterie několika bláznů“.

Alexandrovci v Praze vystoupili tuto sobotu, kdy zahráli v Tipsport aréně. Jako hosté spolu s nimi vystupovali i někteří čeští hudebníci, mezi jinými i Helena Vondráčková. Právě během jejího vystoupení se několik aktivistů v hledišti vysvléklo do půlky těla a začalo mávat ukrajinskou vlajkou a vlajkou NATO. Aktivisté měli na obnažených tělech napsaná jména zemí, „která armáda, jíž jsou Alexandrovci pyšnými členy, napadla, a kde způsobila zmar“. Mezi jmény figurovalo například Čečensko, Kavkaz, Gruzie, Ukrajina nebo Sýrie.

Čtěte také: Oslava anexe Krymu? Rozhlas podporu Alexandrovců popírá

Přejít na diskusi