Odvrátilo Řecko hrozbu bankrotu? Uvidí se ve středu

Hrozba bankrotu

Odvrátilo Řecko hrozbu bankrotu? Uvidí se ve středuAKTUALIZOVÁNO
Řecký ministr financí Janis Varufakis Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Řecko v úterý předložilo mezinárodním věřitelům nový návrh, na jehož základě chce získat další finanční pomoc v hodnotě 29,1 miliardy eur (794 miliard Kč). Atény zažádaly o několikadenní prodloužení stávajícího mezinárodního záchranného programu končícího v úterý o půlnoci a o nový dvouletý program financování a restrukturalizace dluhu. První požadavek věřitelé odmítli jako technicky již neproveditelný, u druhého požadují podrobnosti, zejména co výměnou nabízí Řecko. Zabývat se jím opět hodlají ve středu, ale reagovat fakticky chtějí až po výsledcích nedělního řeckého referenda o spolupráci s věřiteli.

Německá kancléřka Angela Merkelová upozornila, že do referenda není ani v Německu debata na toto téma možná. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble podle agentury Bloomberg poslancům řekl, že Řecko zatím zůstane v eurozóně i v případě, že řečtí voliči v nedělním referendu odmítnou další úsporná opatření výměnou za úvěrovou pomoc.

Řecko, které už potvrdilo, že splatnou část dluhu u Mezinárodního měnového fondu (MMF) do termínu neuhradí, v úterý večer formálně požádalo MMF o více času na uhrazení dlužné splátky. Světové akciové burzy i ceny státních dluhopisů finančně ohroženějších zemí eurozóny se po pondělním propadu díky nadějím na dohodu stabilizovaly, trhy ale výrazně reagovaly na jakékoli nové zprávy a spekulace.

Průběžný ON-LINE report si můžete prohlédnout ZDE.

Kolem 20 000 lidí se večer sešlo v centru Atén, aby projevilo podporu dohodě, kterou zadluženému Řecku nabídli mezinárodní věřitelé, která výměnou za peníze pro zadluženou zemi počítá s dalšími úspornými kroky a o které se v neděli má hlasovat v referendu.

Francouzský ministr financí Michel Sapin uvedl, že případný odchod Řecka z eurozóny by pro zbytek Evropy neznamenal žádné drama. Podobně se vyjádřil i náměstek německého ministra financí Thomas Steffen. „Rizika nejnovějšího vývoje v Řecku jsou pro samo Řecko značná, kdežto v německém finančním systému už nejsou takřka žádné cesty, jimiž by mohla vést nákaza,“ řekl.

Řecké banky by ještě několik dní po neuhrazení dluhu vůči MMF mohla Evropská centrální banka (ECB) považovat za solventní, což by jí umožňovalo zachovat jim jediný zdroj financování. Řekl to dnes šéf německý člen dozorčí rady ECB Felix Hufeld. Po promeškání termínu splátky by ECB měla označit řecké banky za nesolventní a ukončit jejich přístup ke svým penězům. To by vedlo ke krachům bank a posunulo Řecko blíže k odchodu z eurozóny.

Řecko ve středu obnoví provoz tisícovky bankovních poboček kvůli penzistům, kteří nepoužívají platební karty umožňující výběr peněz z bankomatů. Důchodci si tento týden budou moci vybrat maximálně 120 eur (zhruba 3300 Kč) na osobu.

Čtěte také: Řecko na konci cesty? Eurozóna mu víc času nedá

Přichází Grexit. Řecká vláda zavřela na týden všechny banky

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články