Vysvětlí Babiš chyby v přiznání? ‚Přednášku o šikaně nechceme‘

MAJETKOVÉ PŘIZNÁNÍ MINISTRA

Vysvětlí Babiš chyby v přiznání? ‚Přednášku o šikaně nechceme‘AKTUALIZOVÁNO
Ministr financí Andrej Babiš. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Ministra financí Andreje Babiše (ANO) bude ve čtvrtek opět řešit mandátový a imunitní výbor sněmovny. Problém je v majetkovém přiznání, které musí poslanci dávat výboru každý rok, ministr v nich má totiž nesrovnalosti. Paradoxně na ně upozornil on sám, když zveřejnil „audit“ svých příjmů, který měl prokázat, že měl na nákup korunových dluhopisů.

„Obdrželi jsme podnět od pana poslance Koníčka, abychom se zabývali majetkovými přiznání pana vicepremiéra Babiše. To také uděláme,“ uvedla pro server Echo24 předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS). Podnět dal výboru komunistický poslanec Vladimír Koníček, informace, že majetková přiznání nejsou v pořádku, zveřejnil Zpravodajský web Českého rozhlasu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jestli se ale na jednání výboru dostaví sám Babiš, není jasné. Vše záleží na tom, jestli budou členové výboru stát o jeho další vyjádření. Babiš nicméně ve čtvrtek ráno na svém facebookovém profilu zveřejnil dopis adresovaný členovi výboru Romanu Procházkovi (ANO), ve kterém nesrovnalosti ve svých příjmech vysvětluje.

Na výbor by mohl být přizván i Koníček. „Já to kolegům navrhnu s tím, že bychom potom tu schůzi přerušili a hledali termín, který by oběma pánům vyhovoval. Může se také stát, že nebudou už poslanci mandátového a imunitního výboru potřebovat žádné další vyjádření a během té čtvrteční schůze se celá věc uzavře,“ vysvětlila Němcová.

Jestli bude Babiš vysvětlovat, není jasné

Ona sama by přitom byla pro, aby byl ministr financí k jednání přizván. „Je to informace převzatá z médií a to je vždycky ošemetné rozhodovat na základě údajů, které jsou zveřejněny pouze v médiích, byť jsou citacemi slov pana ministra. Takže já bych se klonila, stejně jako v ostatních případech, kdy byl dotčen některý z kolegů, aby je výbor pozval k jednání,“ dodala Němcová. Možností přitom podle ní ale je, poslat vyjádření jen písemnou formou.

Na jednání by Babiše rád viděl také poslanec Martin Plíšek (TOP 09), který je místopředsedou výboru. „Já si myslím, že bychom skutečně měli, nevím jestli už ve čtvrtek, přizvat jak předsedu kontrolního výboru pana poslance Koníčka, tak vicepremiéra Babiše,“ uvedl pro server Echo24 Plíšek. Ten také dodal, že doufá, že problém nevyšumí do ztracena a že k němu výbor zaujme jasné stanovisko.

Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) by si ale Babiše pozval jen v případě, že se členové výboru shodnou, co konkrétně by mělo vysvětlení obsahovat. „Je to na rozhodnutí výboru. Formální rozpory nebyly vysvětleny, ale nepotřebujeme jen přednášku od vicepremiéra převyprávěnou v médiích, že ho někdo šikanuje. Pokud se shodneme na tom, co by vysvětlení mělo obsahovat vzhledem k parlamentu a mandátovému a imunitnímu výboru jako registračnímu orgánu, pak ano,“ uvedl pro server Echo24 Dolejš.

Úplně stejně to ale nevidí další členové výboru. „Vyjádření pana vicepremiéra k dané věci máme k dispozici v písemné podobě. Nepředpokládám, že bychom od něj ústně slyšeli něco jiného. Navíc osobní slyšení při projednávání věci na výboru považuji za právo dotyčného, nikoliv za povinnost,“ uvedl pro server Echo24 poslanec Martin Lank (Úsvit), který na přítomnosti Babiše trvat nebude.

Jasno v tom ještě nemá například poslanec Roman Váňa (ČSSD), který čtvrteční jednání výboru nechtěl komentovat, protože je neveřejné. Pro server Echo24 ale uvedl, že přítomnost Babiše na jednání zváží až na základě toho, co se bude při projednávání dít. „Budu se rozhodovat až na místě,“ napsal v sms Váňa. Babiš přitom už dříve pro Zpravodajský web Českého rozhlasu řekl, že na jednání přijde, pokud si to budu poslanci přát.

Na nesrovnalosti v majetkovém přiznání přitom upozornil sám Babiš. Ten se snažil „audity“ svých vybraných příjmů dokázat, že měl dostatek peněz na nákup korunových dluhopisů. Jeho vybrané příjmy proto zkoumaly dvě auditorské společnosti. Výsledek se nicméně rozcházel s majetkovým přiznáním, které leží ve sněmovně. Babiš to zdůvodnil tím, že jeho účetní udělala chybu, když zaměnila nezdaněné a zdaněné příjmy.

Další možností ale také je, že věc výbor postoupí k šetření přestupkovému orgánu v místě bydliště ministra financí. Takovou variantu zmínil například Plíšek, ale také Dolejš.

Více o korunových dluhopisech čtěte zde: Babiš neměl dost legálních příjmů na osobní nákupy

Není to přitom poprvé, co mandátový a imunitní výbor musel ministra financí řešit. V polovině minulého roku se zabýval tím, že Babiš sedí v dozorčí radě své německé chemičky, ačkoliv mu to podle výkladu odborníků zákon o střetu zájmů zakazuje. Na to také upozornil Plíšek. „Mimochodem není to poprvé, kdy se tento výbor zabývá možným porušením zákona ze strany Andreje Babiše,“ uvedl Plíšek. Ačkoliv Babiše vyzval k odchodu z vedení chemičky i sám premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), nedošlo k tomu.

Čtěte také: Dluhopisy jako měl Babiš? Jasné zneužití práva, myslí si Hornochová

V sázce je reputace vlády. Babiš by měl transakce vysvětlit, říká Sobotka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články