Visegrád se staví proti Angele Merkelové, píší Němci

Uprchlická politika Angely Merkelové

Visegrád se staví proti Angele Merkelové, píší NěmciAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Země visegrádské skupiny (V4) se na pondělním summitu v Praze jasně postavily proti politice německé kancléřky Angely Merkelové v uprchlické krizi. Shodují se na tom komentátoři v německých médiích. Podle nich je Německo v Evropské unii se svým postojem stále izolovanější.

„Čtyři proti Merkelové. Povstání proti německé uprchlické politice,“ otevírá svůj komentář bonnský deník General-Anzeiger. Podle něj Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko sjednotily v Praze svůj postoj v uprchlické krizi a chystají se na střet s „koalicí ochotných zemí“, které německou kancléřku podporují. „Brzy se všichni bojovníci střetnou u kulatého stolu na summitu. Najde se tam evropské řešení? Nebo se rozejdou roztříštění?“ ptá se deník.

„Čtyři východoevropské členské země EU organizují odpor proti uprchlické politice kancléřky,“ napsal deník Tagesspiegel. „Spolku vytvořenému před 25 lety v maďarském městě Visegrád tehdy šlo o bezproblémovou integraci do EU. Nyní usiluje především o to vymezit se proti německému kurzu v uprchlické politice,“ uvedl list.

Německo je izolované kvůli paličaté Merkelové, píše deník Die Welt

„Všechny významné východoevropské státy využívají visegrádské fórum, aby se postavily proti kancléřčině uprchlické politice. Pro Angelu Merkelovou je špatné, že spolu s nimi budou na nadcházejícím summitu hlasovat proti Německu i další Evropané,“ napsal deník Die Welt. „Nikdy v minulosti Berlín tak arogantně nezanedbával zájmy svých partnerů v EU. Kancléřce za to v Bruselu vystaví účet,“ napsal list o nadcházejícím summitu.

„Od vzniku Evropského společenství ještě nikdy nebyla Spolková republika v Evropě tak izolovaná. Na vině je z velké míry paličatost Merkelové,“ uvedl rovněž Die Welt. „S ohledem na evropskou stabilitu je nejvyšší čas, aby (německá) vláda změnila svou politiku a přešla od morálního velikášství k uměřenosti a k pragmatismu,“ uzavřel list.

Sobotka informoval Camerona o postoji Visegrádské skupiny k britským návrhům na reformu EU

Na mimořádném summitu Visegrádské čtyřky jednali premiéři čtyř zemí i o návrzích Británie na reformu Evropské unie. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes telefonicky seznámil britského premiéra Davida Camerona s postojem zemí visegrádské čtyřky (V4) k britským návrhům. Prioritou V4 je zachování volného pohybu osob, napsal Sobotka na twitteru.

Británii čeká referendum o setrvání v Evropské unii a Cameron se nyní s evropskými státy snaží vyjednat podmínky reformy týkající se čtyř základních okruhů – konkurenceschopnosti, suverenity, rovného postavení členských států a volného pohybu osob. Nejkontroverznějším bodem návrhu dohody mezi EU a Británií je možnost omezení výplaty některých dávek pro lidi, kteří žijí v Británii, ale nejsou jejími občany, v případě, že tamní sociální systém bude čelit neudržitelnému tlaku.

Výhrady k této části návrhu měly zejména středoevropské země včetně Česka. O britských požadavcích bude koncem týdne jednat i Evropská rada. Tusk v pondělí na twitteru uvedl, že rozhovory o britských požadavcích na reformu EU jsou v kritické fázi a riziko, že Británie osmadvacítku opustí, je skutečné.

Čtete dále: Bulharsko jde proti V4. Premiér před summitem volal Merkelové

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články